Numer: 32605
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Święto pluszowego misia - scenariusz zajęć otwartych z udziałem rodziców - 5 latki

TEMAT ZAJĘĆ: „Dzień Pluszowego Misia”

CELE DYDAKTYCZNE/OGÓLNE:
- zapoznanie dzieci i rodziców z historią pluszowego misia,
- kształtowanie u dzieci poczucia konieczności poszanowania zabawek,
- rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych,
- stworzenie rodzicom możliwości obserwacji dziecka i nabytych przez niego umiejętności podczas publicznych wystąpień.

CELE SZCZEGÓŁOWE/OPERACYJNE:
Dziecko:
- wykazuje inwencję twórczą i odwagę w prezentacji przygotowanej inscenizacji opartej na wierszu Cz. Janczarskiego „Naprawiamy Misia”,
- zgodnie współdziała w sytuacjach zabawowo-zadaniowych,
- odczuwa radość i czerpie satysfakcję ze wspólnych działań

METODY PRACY
- słowna
- oglądowa
- zadań stawianych do wykonania

FORMY PRACY
- zbiorowa, indywidualna
- w parach, rodzic-dziecko

POMOCE I ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- płyta CD, odtwarzacz CD
- chusta animacyjna Klanzy
- sylwety do inscenizacji wiersza
- ponumerowane kolorowe kartoniki ( bilety)
- sylweta Kubusia Puchatka
- miód, biały ser, dżem, krem czekoladowy
- kontury różnorodnych liści
- emblematy „PRZYJACIEL PLUSZOWEGO MISIA”


PRZEBIEG ZAJĘCIA

1) Powitanie
Nauczycielka wita wszystkie dzieci oraz przybyłych rodziców. Przedstawia cel spotkania: „Uroczysty Dzień Pluszowego Misia”

2) Zaprezentowanie krótkiej historii pluszowych misiów
Nauczycielka odczytuje przygotowany tekst przybliżający rodzicom i dzieciom okoliczność narodzenia się koncepcji obchodzenia „ Światowego Dnia Pluszowego Misia”

Pluszowe misie - miękkie, miłe w dotyku, są ulubieńcami wszystkich dzieci. Od ponad 100 lat towarzyszą dzieciom na całym świecie. Pocieszają, dodają otuchy i są nieodzowną przytulanką przy zasypianiu. Autorzy książek dla dzieci piszą o nich opowiadania, powieści i wiersze. Ta jedna z najpopularniejszych zabawek, obchodzi swoje święto 25 listopada. W 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku. Pewnego dnia prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt wybrał się na polowanie. Myśliwi zobaczyli małego niedźwiadka i chcieli go zabić. Ale prezydent sprzeciwił się temu ratując tym samym życie maleństwu. Świadkiem tego wydarzenia był pewien pan – Clifford Berryman. On to właśnie uwiecznił całe zdarzenie na rysunku. Rysunek opublikowała gazeta. Pewnego dnia zapewne przy porannej kawie przeczytał tą historię Morris Michton – właściciel sklep[u z zabawkami. Nie zwlekając ani chwili wykonał kilka zabawek – pluszowych misiów. Misie sprzedawały się znakomicie. Za zgodą prezydenta pierwszy pluszowy miś dostał swoje imię – Teddy (od imienia prezydenta: Theodore’a), Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

3) Prezentacja piosenki pt.: „O kochaniu Misia”, w wykonaniu małych artystów (Ignacy, Kamila, Ignacy L.).

4) Inscenizacja wiersza Cz. Janczarskiego „Naprawiamy Misia” z wykorzystaniem przygotowanych sylwet.

Kto misiowi urwał ucho?
No kto?- pytam.
Cicho, głucho...
Nikt się jakoś nie przyznaje.
Może jechał miś tramwajem?
Może upadł biegnąc z górki?
Może go dziobały kurki?
Może Azor go tarmosił,
Urwał ucho, nie przeprosił?
Igła, nitka, rączek para,
Naprawimy szkodę zaraz.
O! Już sterczą uszka oba.
Teraz miś się nam podoba.


5) Grupowa prezentacja umiejętności wokalnych podczas śpiewania przez przedszkolaków piosenki „Gumisie” (zbiór własny)

6) Zaproszenie rodziców do wspólnej zabawy naśladowczej „Wyliczanka Kubusia Puchatka”. Odzwierciedlanie ruchem zasłyszanych treści utworu, zgodnie ze wskazówkami dzieci.

Jedna łapka, druga łapka.
Ja jestem niedźwiadek.
Trzecia łapka, czwarta łapka,
A to jest mój zadek.
Lubię miodek, Kocham miodek,
Podbieram go pszczółka.
Jedną łapką, drugą łapką,
Albo wciągam rurką

7) Zabawa ruchowa do piosenki pt.: „Jadą, jadą Misie”, z udziałem rodziców.
Rodzice wraz z dziećmi tworzą wieloosobowe pociągi. Nauczycielka rozdaje pasażerom kolorowe bilety. Uczestnicy zabawy wykonują improwizację ruchową zgodnie ze słowami piosenki. Na przerwę w muzyce, po każdej kolejnej zwrotce na stacji wysiadają osoby z określonym kolorem biletu ( np. czerwony). Zabawa kończy się, gdy wszyscy pasażerowie opuszczą „zaczarowany pociąg”

Jada, jada misie
tra, la, tra, la, la,
śmieja im sie pysie,
ha, ha, ha, ha, ha!
Przyjechały do lasu,
narobiły hałasu,
przyjechały do boru,
narobiły rumoru.

Jada, jada misie
tra, la, tra, la, la,
śmieja im sie pysie,
ha, ha, ha, ha, ha!
A misiowa, jak może
predko szuka w komorze,
plaster miodu wynosi,
pieknie gości swych prosi.

Jada, jada misie
tra, la, tra, la, la,
śmieja im sie pysie,
ha, ha, ha, ha, ha!
zjadły wszystkich plastrów sześć
i wołaja: dajcie jeść!


8) Turniej wiedzy o Niedźwiadkach ...
Na odwrocie kolorowych biletów, wykorzystanych w poprzedniej zabawie, została zamieszczona numeracja, pod którą kryją się pytania dla rodziców. Nauczycielka prosi o prawidłową odpowiedź osobę ze wskazanym numerkiem. W nagrodę za posiadaną wiedzę, rodzice otrzymuje od dziecka emblemat „PRZYJACIEL PLUSZOWEGO MISIA”- będący pamiątką uczestnictwa w zajęciu.


Pytania dla rodziców:

I. Co robią brunatne niedźwiedzie zimą ?

a) lepią bałwany
b) śpią
c) jeżdżą na sankach
d) budują domki w śniegu
II. Co niedźwiadki lubią jeść?

a) lody z kremem
b) najchętniej jadają mięso, mięso i jeszcze raz mięso
c) są wszystkożerne-jedzą chętnie ryby, owoce, grzyby i mięso
d) w karcie dań misiów są tylko marchewka i szpinak

III. Jak duże są misie po urodzeniu?
a) tak duże jak myszka
b) wielkością dorównują młodemu lwu
c) spokojnie mogą zmierzyć się z byczkiem
d) mają około 25 cm i ważą 1 kg

IV. W jaki sposób niedźwiedzie przygotowują się do zimy?
a) zapamiętale uprawiają gimnastykę, aby nabrać sił
b) jeżdżą na rowerze
c) dużo jedzą i szykują sobie legowisko

V. Jak nazywa się legowisko niedźwiedzi ?
a) Gawra
b) karmnik
c) hotel
d) buda

VI. Zastanów się, czy niedźwiedzie :
a) mają długie ogony
b) dobrze prowadzą samochód
c) mają „ dobrego nosa”
d) dobrze słyszą i mają doskonały węch


9) Konkurs spostrzegawczości „Kogo jest ten Niedźwiadek?”- rodzice rozpoznają swoje pociechy po maskotce (przyniesionej z domu), wyciągniętej przed chustę animacyjną

10) Zabawa badawcza-„Małe co nieco” - degustacja miodu, dżemu, białego sera, kremu czekoladowego.
Wybrane dzieci z zawiązanymi oczami degustują przysmaki, po czym określają, co to jest. Rodzice potwierdzają lub nie trafność wyboru.

11) „Jesienny Kapelusz Kubusia Puchatka”- praca plastyczno-techniczna, zbiorowa, skłaniająca do współpracy, stymulująca umiejętność współdziałania.
Zgodnie ze słownym instruktażem rodzice wycinają uprzednio pokolorowany przez dzieci kontur papierowych liści. Za pomocą kleju dzieci samodzielnie przytwierdzają liście do dużej sylwety Kubusia Puchatka tworząc w ten sposób jesienną kompozycję na jego kapeluszu.
12) Ewaluacja zajęcia. Nauczyciel indywidualnie zadaje pytanie każdemu dziecku: „Czy, podobało Ci się zajęcie”, i prosi o wybór wesołego lub smutnego misia, symbolizującego radość lub niezadowolenie dziecka.

13) Słodki poczęstunek, podziękowanie za wspólną zabawę, pożegnanie „misiowych gości”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.