X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 3260
Przesłano:

Kalendarz. Scenariusz zajęć dla klasy II

Blok tematyczny: Rozpoczął się Nowy Rok
Temat dnia: Z radością w Nowy Rok. Różne rodzaje kalendarzy – ich struktura.
Liczba uczniów: 18
Czas trwania zajęć: 225 minut

Cele operacyjne:

Uczeń:
Odkrywa, że w utworze literackim, jak w wyobraźni, wszystko jest możliwe.
Umie czytać cicho ze zrozumieniem.
Bierze udział w inscenizacji na podstawie tekstu literackiego.
Umie korzystać z kalendarza.
Potrafi zapisać datę w różny sposób i poprawnie ją odczytać.
Zna pojęcia – dni tygodnia, miesiące, kwartały.
Dba o estetyczne wykonanie pracy.

Materiały i środki dydaktyczne:

Tekst baśni Braci Grimm pt. „Bajka o dwunastu braciach”, różne kalendarze, rekwizyty do inscenizacji, karty pracy – matematyka, różnorodne materiały do prac plastycznych, podręcznik Wesoła Szkoła cz. 2 str. 36 – 39.

Przebieg zajęć:

1.Zestawienie ilustracji w podręczniku z treścią tekstu pt. „Bajka o dwunastu braciach”.

2.Główne jednostkowe czytanie fragmentów dotyczących poszczególnych miesięcy.

3.Drama: Odgadywanie nazw miesięcy. Realizacja charakterystycznych cech miesięcy gestem, ruchami, mimiką.

4.Czytanie tekstu z podziałem na role.

5.Zorganizowanie klasowej inscenizacji utworu z wykorzystaniem rekwizytów np. łyżwy, flet.

6.Rozmowa dotycząca kalendarzy na podstawie ilustracji w podręczniku.
Czym się różnią?
Z jakiego kalendarza korzysta się w Twoim domu i dlaczego?
Za pomocą którego kalendarza podasz najszybciej nazwę najkrótszego miesiąca; a za pomocą którego kalendarza miesiące, które mają po 30 i 31 dni?

7.Giełda różnych rodzajów kalendarzy zgromadzonych w klasie. Wskazywanie zalet. Uwrażliwianie uczniów na znaczenie w życiu codziennym oraz szatę graficzną.

8.Kalendarz – dni, tygodnie, miesiące, kwartały.
(kalendarz.jpg)

9.Utrwalenie nazw dni tygodnia i nazw miesięcy.
Zabawa: zgadnij o jakim miesiącu myślę.
Nauczyciel mówi: Jaki to miesiąc? Przed nim jest marzec, a po nim maj, itd. Analogicznie postępujemy z pytaniami o dni tygodnia.

10.Projektowanie i wykonanie klasowego kalendarza – praca zespołowa. Uczniowie podzieleni są na dwanaście grup. Każda grupa projektuje i wykonuje kartkę z kalendarza na określony miesiąc. Powstaje klasowy kalendarz, który zawieszamy w klasie. Ważne jest, aby wcześniej omówić rodzaj kalendarza jaki chcemy wykonać. Kalendarz może zawierać ilustracje tematyczne, przedstawiające charakterystyczne cechy danego miesiąca. Można też tak zaprojektować kartkę z dniami, aby znalazło się na niej miejsce, gdzie będziemy wpisywać ważne klasowe wydarzenia.

11.Zabawa: który z kolei?
Nauczyciel pyta: Którym z kolei miesiącem jest październik?
Analogicznie postępujemy z dniami tygodnia: Którym z kolei dniem tygodnia jest sobota? itd.

12.Zapisywanie liczby dni każdego miesiąca oraz nazw kolejnych miesięcy, podział na kwartały.
(kwartaly.jpg)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.