Numer: 32585
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Każdy czyścioch Ci to powie, mycie to jest samo zdrowie. Konspekt zajęć

KONSPEKT DO ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 3, 4 RO LETNICH

Wychowawca: Iwona Lech
Temat: „Każdy czyścioch Ci to powie, mycie to jest samo zdrowie”

Cele ogólne:
- Kształtowanie elementarnych nawyków higienicznych i kulturalnych
- Nabywanie pozytywnego stosunku do zabiegów higienicznych
- Wdrażanie do samodzielności
- Uwrażliwienie na estetyczny wygląd
- Rozwijanie mowy i myślenia poprzez zabawy dydaktyczne

Cele operacyjne:
- uważnie ogląda teatrzyk sylwet pt. „Ania Czyścioszek” W. Grodzieńskiej;
- opowiada treść wysłuchanego utworu;
- zna melodię i słowa piosenki pt "Bakterie";
- rozpoznaje różne przybory do mycia (higieny osobistej) oraz dostosowuje je do odpowiedniej ilustracji
- wie, kiedy należy myć ręce, zęby, buzię
- bierze udział w zabawie ruchowej


Przebieg zajęcia:
1. Powitanie zabawą "Taniec przytulaniec".
2. Oglądanie teatrzyku sylwet pt. „Ania Czyścioszek”. (W. Grodzieńska)
„Tak, tak, pewnie Ania mała
Dziś na lewym boku spała.
Już od rana jakieś fumy:
Ja się nie chcę dzisiaj umyć!
Idźcie sobie wodo, mydło,
Bo mi mycie już obrzydło!
Zapluskała, woda w kranie:
Nie chcesz? Nie myj się kochanie.
Zawołała szczotka z miętą:
Proszę bardzo! Zrób dziś święto!
Nie potrzeba ząbkom proszku
Gdy na Ania muszki w nosku
Patrzy słonko przez okienko
- Nie chcesz umyć się panienko
Ach to ślicznie! Włoski w strączki,
Brudna buzia, brudne rączki!
Siedź w pokoju, jeśli łaska,
Bo ja nie chcę grzać brudaska!
Oj, jak Ani nieprzyjemnie:
- Wszyscy dziś się śmieją ze mnie!
Więc szybciutko, mała Anka
Odkręca wodę nad umywalką,
Mydłem mocno mydli szyję,
Rączki, buzię, nosek myje.
Aż z radości umywalka,
po pokoju tańcowała i wołała -
- Proszę, proszę nasza Ania –
To czyścioszek!!

3. Rozmowa na temat treści teatrzyku.
Kto występował w teatrzyku?
Jaki humor miała Ania?
Czego Ania nie chciała zrobić?
Dlaczego Ani zrobiło się smutno?
Co w końcu zrobiła Ania?
4. Prezentacja obrazka z czystą i brudna Anią, porównywanie ilustracji.
Rozmowa z dziećmi na temat: Dlaczego należy dbać o swój wygląd? Czy czystość wiąże się ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

5. Zabawa ruchowa „Dziwne plamy”.
Ręce, ręce brudne mamy, same, same, dziwne plamy. Woda, woda, woda spływa, zmywa, zmywa, zmywa.
Buzie, buzie brudne mamy, same, same, dziwne plamy. Woda, woda, woda spływa, zmywa, zmywa, zmywa.
Nogi, nogi brudne mamy, same, same, dziwne plamy. Woda, woda, woda spływa, zmywa, zmywa, zmywa.
Brzuchy, brzuchy  brudne mamy, same, same, dziwne plamy. Woda, woda, woda spływa, zmywa, zmywa, zmywa.
Czoła, czoła  brudne mamy, same, same, dziwne plamy. Woda, woda, woda spływa, zmywa, zmywa, zmywa.

 
6. „Pasta, kubek, ciepłą woda – łazienkowa przygoda”.
Klasyfikowanie przedmiotów związanych z higieną ze względu na przeznaczenie.
N. prezentuje dzieciom cztery rysunki: usta z wyraźnie zaznaczonymi zębami, głowę z wyraźnie zaznaczonymi włosami, nos i dłonie. Następnie rozkłada przed dziećmi przybory toaletowe: szczoteczkę do zębów, pastę, kubek, grzebień, szampon, suszarkę, mydło, ręcznik, nożyczki do paznokci, chusteczki higieniczne. Zadaniem dzieci jest ułożyć wszystkie akcesoria wokół odpowiednich obrazków.
Nauczyciel zadaje pytania:
- Co służy do mycia rąk?
- Czego używamy do czyszczenia zębów?
- Co nam się przydaje jeżeli chcemy dbać o włosy?
- Czego używamy, gdy chcemy wyczyścić nos?

7. „Bakterie”- śpiewanie piosenki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.