X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 32524
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Czerwone jabłuszko - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4- I 5- LETNICH Z EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

TEMAT: CZERWONE JABŁUSZKO

Cel główny: Kształcenie umiejętności przeliczania w zakresie 10.

Cele - dziecko:
- rytmizuje tekst, dzieli go na sylaby,
- bogaci słownictwo w zakresie przymiotników,
- rozwija kompetencje językowe,
- doskonali sprawność ruchową,
- przelicza w zakresie 10.

Formy:
- grupowa, indywidualna, w dwuosobowych parach.

Metody:
- czynna, słowna, poglądowa

Środki dydaktyczne:
- fragment wiersza B. Podolskiej „A ja wiem”,
-zalaminowana sylweta drzewa,
- czerwona plastelina,
- piłki.


Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel czyta fragment wiersza B. Podolskiej „A ja wiem”, będącego wprowadzeniem do tematu zajęć.
A ja wiem, nie powiem,
kto nas dziś odwiedzi:
czerwone jabłuszko,
co na drzewie siedzi.
2. Dzieci rytmizują wiersz: dzieląc na sylaby, klaskając, uderzając dłońmi o dywan.
3. Ćwiczenie ekspresji słownej „Jakie może być jabłko?”
Dzieci podają sobie jabłko i kończą zdanie: Jabłko może być.... ( np. słodkie, kwaśne, czerwone et.)
4. Zabawa ruchowo – naśladowcza: „W sadzie”
Dzieci naśladują czynności wykonywane w sadzie: wspinanie się na drzewa, rwanie jabłek, wkładanie ich do koszy, niesienie pełnych koszy.
5. Opowieść matematyczna: „Jabłonka”
Nauczyciel zawiesza na tablicy sylwetę drzewa (zalaminowaną lub wsadzoną w koszulkę) i opowiada:
Był sobie pewien ogrodnik. Przez wiele lat sadził warzywa w swoim ogródku. Pewnego dnia postanowił, że posadzi jabłonkę. Jak myślicie, gdzie ją posadził?... Tak, macie rację – w sadzie. A więc rosła sobie jabłonka pielęgnowana przez ogrodnika, a na wiosnę, gdy słońce mocniej świeciło wydała pierwsze owoce. Jakie? ... Oczywiście, znów macie rację – jabłuszka. Pierwszego dnia wyrosły 3 jabłka. (Chętne dziecko przykleja do sylwety drzewa 3 kulki czerwonej plasteliny). Następnego dnia kolejne 2. (Kolejne chętne dziecko przykleja 2 kulki plasteliny). Ile jest teraz jabłek razem? (Dzieci liczą). Trzeciego dnia pogoda nie była już tak ładna jak poprzednio. W nocy zerwał się wielki wiatr, który strącił jedno jabłko z drzewa.(Chętne dziecko odkleja kulkę plasteliny). Ile teraz zostało jabłek? (Dzieci liczą). Czwartego dnia pogoda popsuła się już na dobre. Spadł wielki deszcz i dwa jabłka zgniły.(Wybrane dziecko odkleja 2 „jabłka”). Ile zostało jabłek? (Dzieci liczą). Na szczęście piątego dnia pogoda dopisała. Pojawiły się jabłuszka i to ile! Aż 6. (Chętne dziecko przykleja kulki plasteliny). Ile jest teraz jabłek razem? (Dzieci liczą). Piękne jabłka zwabiły jednak gąsienicę, która szóstego dnia zjadła dwa jabłka.(Wybrane dziecko odkleja 2 „jabłka”). Ile zostało jabłek? (Dzieci liczą). Ta sama gąsienica okazała się bardzo głodną gąsienicą, bo siódmego dnia zjadła jeszcze jedno jabłko. (Chętne dziecko odkleja kulkę plasteliny). Ile zostało jabłek? (Dzieci liczą). Ósmego dnia wyrosły na drzewie 4 jabłka. (Chętne dziecko przykleja kulki plasteliny). Ile jest teraz jabłek razem? (Dzieci liczą). A dziewiątego dnia szpak wydziobał jedno jabłko. Ile zostało jabłek? (Dzieci liczą). Dziesiątego dnia ogrodnik postanowił zebrać wszystkie jabłka. Ile miał ich razem? (Dzieci liczą).
6. Zabawa: „Turlanie jabłek”
Dzieci w parach naprzeciw siebie turlają do siebie piłkę - „jabłko”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.