Konspekt do lekcji plastyki (klasa V)
Fryderyka Mazur
Temat: „Znaki plastyczne w moim otoczeniu”.
Technika: ołówek, cienkopis, kredki, blok rysunkowy A3.
Forma pracy: indywidualna.
Metody: słowna, oglądowa.
Środki dydaktyczne: podręcznik do plastyki kl. V oraz przykładowe ilustracje znaków drogowych.
Czas trwania: 45 minut
Cele lekcji:
Poznawczy: zapoznanie uczniów z pojęciem „Znak plastyczny”.
Kształcący: rozwijanie umiejętności określania cech oraz projektowania znaków plastycznych.
Wychowawczy: rozwój wyobraźni ucznia oraz umiejętności projektowania.
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe.
2. Wyjaśnienie pojęcia „Znak plastyczny” – (jest to symbol, który można łatwo odczytać . Treść jest zrozumiała dla ludzi np. kierowców – znaki drogowe, na których informacja jest przekazywana w uproszczonej formie.
3. Analiza znaków plastycznych
- gdzie można spotkać znaki plastyczne? (na ulicy, w sklepach, w szkole itp.)
- dyskusja z uczniami.
4. Prezentacja znaków drogowych np. "Uwaga na leśne zwierzęta” – wnioski uczniów.
5. Określenie cech „Znaku plastycznego” – (musi być prosty, zwykły, ale czytelny tak, by zastąpić wypowiedź ustną).
6. Wyjaśnienie ćwiczenia plastycznego
- zadaniem uczniów jest zaprojektowanie znaku plastycznego, przedstawiającego ich zdolności i zainteresowania, który będzie zawierał inicjał, imię, ksywę czy nazwisko.
7. Podsumowanie nowych informacji, przypomnienie przez uczniów nowo poznanych wiadomości
8. Ocena oraz wystawa prac.
9. Czynności porządkowe.