Scenariusz z okazji Dnia Przedszkolaka
w Przedszkolu Publicznym Nr 9 w Bartoszycach
dnia 20.09. 2016 r.
Temat: „Letnia podróż przedszkolaków”
Cele ogólne:
- Przestrzeganie reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej
- Kształtowanie zdolności skupienia uwagi na rozmówcy i uważnego słuchania wypowiedzi innych
- Wspomaganie rozwoju mowy
- Rozwijanie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej
- Rozwijanie sprawności ruchowej
- Rozwijanie orientacji na kartce papieru
- Rozumienie informacji zapisanych w formie uproszczonych rysunków i symboli
- Kształtowanie wrażliwości oraz ekspresji muzycznej
- Kształtowanie poczucia rytmu i płynności ruchów przy muzyce
- Wykorzystanie zdobytych wiadomości i umiejętności w podejmowanych działaniach
Cele operacyjne:
- dz. obdarza uwagą dzieci i dorosłych ,aby rozumieć to co mówią i czego oczekują
- dz. potrafi wykonać zadania wspólnie z kolegami i potrafi współdziałać w zabawie
- dz. respektuje ustalone zasady obowiązujące w zabawach i grach zespołowych
- dz. zwraca się w rozmowie bezpośrednio do rozmówcy
- dz. uważnie słucha i formułuje dłuższe wypowiedzi
- dz. składa obrazek pocięty na wiele części w całość
- dz. rozpoznaje kolory i potrafi je wskazać
- dz. uczestniczy w zajęciach ruchowych organizowanych przez nauczycielkę
- dz. interpretuje muzykę ruchem
- dz. śpiewa piosenkę w grupie
- dz. podejmuje chętnie różnego rodzaju aktywność fizyczną
- dz. orientuje się na kartce papieru,
- dz. wie, że informacje można przedstawić w formie symbolicznego zapisu
Metody pracy:
Czynne - zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, zadań utrwalających
Słowne- rozmowa, zagadki
Oglądowe- obrazki, napisy, symbole
Formy pracy:
Indywidualna, zespołowa, grupowa
Pomoce: Lizak, czapka maszynisty, narysowana lokomotywa, pociągi z charakterystycznymi postaciami z grup, 6 biedronek, po 25 czarnych kropek na każdą grupę, klej, po 2 krzesła na każdą grupę, „Gumowe kamienie” do slalomu, różdżka z żabą, różdżka z pszczołą, zagadki, pakunki z marchewką, puzzle z misiem dla każdej grupy, 6 dywaników, 6 chust animacyjnych, podkłady muzyczne, radioodtwarzacz, mikrofony, nagłośnienie
Przebieg:
1.DZIEWIĄTKOWO
Maszynistka :
- Stacja Dziewiątkowo! Wysiadamy, do zabawy zapraszamy!
Turystki Monika, Iwona.
-Rozmowa pomiędzy turystkami.
Maszynistka:
-Wsiadać, drzwi zamykać ! Ruszamy w dalszą podróż (podnoszę lizak i gwiżdżę w gwizdek)
2.BIEDRONKOWO
Maszynistka :
- Stacja Biedronkowo! Wysiadamy, do zabawy zapraszamy!
Turystka Iwona
- Dojechaliśmy do stacji „Biedronkowo”... a cóż tam widzimy? Piękne biedronki... ale dlaczego one są takie smutne??? hmmm...... Już wiem zobaczcie kochane dzieci tym biedroneczkom czegoś brakuje... Czy wiecie czego ??? (dzieci odpowiadają, że kropeczek) no pewnie, że kropeczek może pomożecie nam sprawić , że biedroneczki będą szczęśliwe?.Wasze zadanie polega na tym, że każda grupa ustawia się w pociąg i rusza powoli do swoich domków(kocy) . Tam czekają na Was panie, które pomogą Wam przykleić biedroneczkom kropki (każde dziecko po jednej kropce). Zaczynamy zabawę powodzenia kochani.
W trakcie zabawy kibicujemy dzieciom, po ukończeniu zadania zapraszamy wszystkie dzieci do dalszej podróży.
Brawo przedszkolaki dzięki Wam biedronki wyglądają pięknie.
Maszynistka:
-Wsiadać, drzwi zamykać! Ruszamy w dalszą podróż (podnoszą lizak w górę i gwiżdżę w gwizdek)
3. ŻABKOWO
Maszynistka:
- Stacja Żabkowo! Wysiadamy, do zabawy zapraszamy!
Turystka Monika:
„Stacja Żabkowo”
Ojej, dojechaliśmy do stacji „Żabkowo”, ciekawe kogo tu spotkamy? Jak myślicie? Może jakieś żaby, ale jak one wyglądają? Są zielone, rechoczą i bardzo lubią skakać! A czy wy lubicie skakać? To za chwilkę zobaczymy, która grupa potrafi skakać i omijać przeszkody!
Zamieniam Was wszystkich w żaby: „Czary mary, hokus pokus niech wszystkie siedzące tu dzieci zmienią się w żaby!” Ustawimy tor przeszkód, który należy pokonać skacząc slalomem między przeszkodami. Przeszkody to śpiące bociany i nie wolno ich dotknąć, żeby się nie obudziły i Was nie zjadły. Każda żaba, która zaczyna skakać musi także rechotać. Której grupie uda się pokonać tor przeszkód, ta wyruszy z nami w dalszą podróż. Życzę wszystkim powodzenia!
Jako pierwszych zaproszę najstarszych, czyli dzieci 6-letnie z grupy „Pszczółki” i „Misie”. Ustawiacie się na linii, jeden za drugim i zaczynacie, kto pokona tor przeszkód, odpoczywa na swoim kocu. Do biegu, gotowi, start!
A teraz zaproszę dzieci 5-letnie z grupy „Krasnoludki” i „Zajączki”. Poproszę, żebyście ustawili się jeden za drugim i przypominam, abyście nie dotknęli przeszkody, żeby nie obudzić bociana. Do biegu, gotowi, start!
A teraz zobaczymy, jak poradzą sobie z tym zadaniem dzieci 4-letnie z grupy „Żabki” i „Biedronki”. Was również poproszę o ustawienie się na linii startu. Do biegu, gotowi, start!
Wszystkie zmienione żaby fantastycznie poradziły sobie z tym zadaniem, dlatego mogę Was odczarować: „Czary mary, hokus pokus niech wszystkie siedzące tu żaby zmienią się w dzieci!”
Wszyscy odczarowani, to wyruszamy w dalszą podróż, wsiadamy do pociągów i ruszamy w dalszą drogę!
Maszynistka:
- Wsiadać, drzwi zamykać! Ruszamy w dalszą podróż (podnoszę lizak i gwiżdżę w gwizdek)
4. KRASNOLUDKOWO
Maszynistka:
- Stacja Krasnoludkowo! Wysiadamy, do zabawy zapraszamy!
Maszynistka :
- Dojechaliśmy do Krasnoludkowa. Jak myślicie, kto mieszka w Krasnoludkowie, kogo możemy tu spotkać? (dzieci odpowiadają Krasnoludki) . A wiecie, że krasnoludki podobnie jak przedszkolaki lubią śpiewać piosenki i często śpiewają jedną ulubioną piosenkę o krasnoludkach. Znacie piosenkę o krasnoludkch? (dzieci odpowiadają , że tak) To zaśpiewajcie ją razem z nami. (Dzieci śpiewają i improwizują piosenkę ruchem).
Maszynistka:
- Wsiadać , drzwi zamykać! Ruszamy w dalszą podróż (podnoszę lizak w górę i gwiżdżę w gwizdek)
5. MISIOWO
Maszynistka:
- Stacja Misiowo! Wysiadamy, do zabawy zapraszamy!
Turystka Iwona:
- Dojeżdżamy do stacji „Misiowo” i nie wierzę własnym oczom, widzę tam uciekającego wielkiego misia. O nie .... obawiam się, że miś zepsuł nasze piękne obrazki, które przygotowaliśmy specjalnie dla wszystkich dzieci(smutna mina). Co teraz będzie?..........już wiem!może Wy nam pomożecie????(dzieci krzyczą, że tak). Poproszę dwójkę dzieci z każdej grupy, kochani Wasze zadanie będzie polegało na tym ,że gdy usłyszycie słowo „start” biegniecie do swoich domków i tam czekają na Was puzzle do ułożenia. Po skończonym zadaniu podnosicie obie ręce do góry. Wszystko jasne???(dzieci krzyczą, że tak). Więc zaczynamy START!!!!
Kibicujemy dzieciom , po ułożenia przez nich puzzli podchodzę i gratuluję świetnie wykonanego zadania i zapraszam do pociągu.
Maszynistka:
- Wsiadać , drzwi zamykać! Ruszamy w dalszą podróż (podnoszę lizak w górę i gwiżdżę w gwizdek)
6.PSZCZÓŁKOWO
Maszynistka:
- Stacja Pszczółkowo! Wysiadamy, do zabawy zapraszamy!
Turystka Monika:
„Stacja Pszczółkowo”
Kto usłyszał, do jakiej stacji teraz dojechaliśmy? Do Pszczółkowa, a jak myślicie kto tu mieszka? Pszczółki! A czy wy wiecie, co takiego robią pszczoły? Zbierają nektar z kwiatów, żeby zrobić pyszny miód! A jakie kolory mają kwiaty? Są różnokolorowe! Zobaczcie tak jak nasze chusty animacyjne też mają piękne i różne kolory, tak, jak kwiaty na łące! Teraz póki mamy chwilę czasu i pociąg nie rusza w dalszą drogę, pobawimy się z tymi chustami. Zapraszam wszystkie grupy do swoich pań, pomóżcie rozłożyć chusty, złapcie się za jej brzeg, tak, żeby powstały duże, kolorowe koła. To będą nasze kwiaty, a Was znowu zaczaruję, tylko tym razem na chwilkę staniecie się Pszczołami, zbierającymi nektar z kolorowych kwiatów: „Czary mary, hokus pokus niech wszystkie siedzące tu dzieci zmienią się w żaby!” „Czary mary, hokus pokus niech wszystkie stojące tu dzieci zmienią się w pszczoły!”Pobzyczcie, tak jak pszczoły! Sprawdźcie, czy każda pszczoła wie, jakiego koloru trzyma kwiatek, czyli naszą chustę? Jeśli ktoś nie wie, niech spyta swoją królową pszczół, czyli panią. A teraz będziecie tańczyć w kole, trzymając się chusty, musicie być bardzo uważni, bo za chwilkę powiem które pszczółki zmienią miejsce przechodząc pod chustą na drugą stronę? Gotowi? Prosimy o muzykę i zaczynamy. Poproszę by miejscami zamieniły się pszczoły siedzące na kwiatku o kolorze czerwonym.
A teraz zmienią miejsca pszczoły siedzące na kwiatku o kolorze zielonym itd.
A teraz proszę abyście położyli chusty na ziemi i wszystkie pszczółki siadają na chustach, bo muszę Was odczarować: „Czary mary, hokus pokus niech wszystkie siedzące na kwiatkach pszczoły zmienią się w dzieci!”
Uff, udało się! Wszyscy odczarowani? To wyruszamy w dalszą podróż, wsiadamy do pociągów i ruszamy w dalszą drogę!
Maszynistka:
- Wsiadać , drzwi zamykać! Ruszamy w dalszą podróż (podnoszę lizak w górę i gwiżdżę w gwizdek)
7. ZAJĄCZKOWO
Maszynistka:
- Stacja Zajączkowo! Wysiadamy, do zabawy zapraszamy!
Turystka Iwona:
- Jest i przystanek gdzie to jesteśmy??? to” Zajączkowo” drodzy rodacy. Pewne zające nam dały zadanie, słuchajcie dobrze a jasne się stanie. List od zajączków tak się zaczyna:
• Drodzy przedszkolacy w dniu Waszego święta , życzymy Wam zdrowia z całego serca
lecz żeby frajda dla Was się stała, do wykonania będą zadania.
Najpierw zagadka dla każdego zucha żeby był uśmiech od ucha do ucha.
Aby ułatwić dzieciom zadanie zagadki z latem będą związane.
• ZAGADKA DLA BIEDRONEK: W kubeczku czy na patyku wszyscy je lubimy.
Miło latem na języku poczuć małą porcję zimy. (LODY)
• ZAGADKA DLA ŻABEK:
Nad rzeką lub nad morzem przez letnie miesiące,
chroni naszą głowę przed gorącym słońcem.(CZAPKA)
• ZAGADKA DLA KRASNOLUDKÓW:
Świecę mocno dzionek cały żeby wszystkim ciepło dać,
by zobaczyć jak przychodzę trzeba bardzo wcześnie wstać.(SŁOŃCE)
• ZAGADKA DLA ZAJĄCZKÓW:
Zbierane na plaży brązowe kamyki ,
pięknie nam zdobią pierścionki lub naszyjniki.(BURSZTYNY)
• ZAGADKA DLA PSZCZÓŁEK:
Może być niebieskie, szare lub zielone bywa spokojne lub bardzo wzburzone.
Kiedy jego brzegiem ludzie spacerują, jego małe fale stopy ich całują.(MORZE)
• ZAGADKA DLA MISI:
Mały domek z materiału w nim poduszki i koce,
można smacznie w nim przesypiać letnie, ciepłe noce.(NAMIOT)
A TERAZ W NAGRODĘ WYKONANEGO ZADANIA
KAŻDY MARCHEWKĘ DOSTANIE DO ZABRANIA.
Maszynistka:
- Wsiadać , drzwi zamykać! Ruszamy w dalszą podróż (podnoszę lizak w górę i gwiżdżę w gwizdek)
Maszynistka:
- Stacja Dziewiątkowo! Wysiadamy do zabawy zapraszamy!
Maszynistka:
- Dojechaliśmy do ostatniej stacji naszej podróży....Z dziewiątkowa wyruszyliśmy, świetnie się bawiliśmy, do Dziewiątkowa wracamy hymn przedszkolaka teraz wszyscy zaśpiewamy.
(Wszystkie dzieci śpiewają hymn przedszkolaka)
Tutystka Monika:
Tak pięknie zaśpiewaliście, że mam dla Was jeszcze jedną niespodziankę!
Poproszę na środek Wasze panie, które nawet nie wiedzą, że są dzisiaj niespodzianką! Pobawimy się w zabawę: „To taka gra, zrób, to co ja” i będziemy naśladować panie, które po kolei pokażą nam wymyślone przez siebie ruchy, podczas przerwy w piosence będziemy głośno klaskać, żeby nagrodzić panią i Was drogie dzieci, za wspaniały taniec.
„To taka gra” – muzyka
Wielkie brawa! Muszę Wam powiedzieć, że na razie to koniec atrakcji, bo zbliża się pora obiadu i zapowiada się dłuższy postój, prawda pani maszynistko? Ale nie martwcie się! Po obiedzie w Waszych grupach czekają kolejne niespodzianki! A teraz na koniec zapraszam każdą grupę zaczynając od najmłodszych do wspólnego zdjęcia!