X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 32486
Przesłano:
Dział: Logopedia

Scenariusz zajęć warsztatowych: "Boże Narodzenie - Święta niezwykłych wzruszeń"

Nauczyciel logopeda: mgr Monika Łuczak - Ciesielska
Czas trwania zajęć warsztatowych: 45 min.
Grupa dzieci 5 - 6 letnich: zajęcia grupowe

Temat zajęć: Boże Narodzenie – Święta niezwykłych wzruszeń.

Cele ogólne:
– rozwijanie chęci tworzenia dla innych, czerpania satysfakcji z radosnych przeżyć najbliższych,
- poprawne wypowiadanie się zdaniami na temat niezwykłości wieczoru wigilijnego,

Cele szczegółowe:
–wymienienie zwyczajów i tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
- doskonalenie uwagi słuchowej, koordynacji wzrokowo-słuchowej, pamięci, spostrzegania, usprawnianie czytania ze zrozumieniem i pisania,
- śpiewanie wraz z nauczycielem polskich kolęd,
- zachowanie bezpieczeństwa podczas wykonywania ozdób choinkowych.

Metody nauczania:
- czynna: zadań stawianych do wykonania
- słowna: rozmowa, objaśnienia i instrukcje
– oglądowa: pokaz, obserwacja

Formy nauczania:
–grupowa

Środki i pomoce dydaktyczne:

-,,Od obrazka do słowa. Gry rozwijające mowę dziecka”, Hanna Rodak, Danuta Nawrocka, WSiP, Warszawa – ilustracje przedstawiające Boże Narodzenie,
–Karty pracy dla uczniów szkół specjalnych z upośledzeniem umiarkowanym i znacznym, cz.1-2, I. Polkowska,
–ilustracje przedstawiające choinkę, mikołaja, bałwanka, bombki o różnych kolorach, świąteczne gwiazdki, aniołka, kościół,
–Historyjka obrazkowa ,,Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia”,
–Boże Narodzenie – kolorowanka dla dzieci, niezwykła opowieść o Bożym Narodzeniu,
–Czytamy ze zrozumieniem. Karty pracy ucznia – sprawdziany, tekst opowiadania ,,Niespodzianka pod choinką”, WSiP, Warszawa 1998, s, 21-22,
–Pędzelek i Boże Narodzenie – pokoloruj i naklej,
–Boże Narodzenie – Joanna Wilkońska, Wydawnictwo WAM,
–Boże Narodzenie. Świąteczne zadania do głowy łamania,
-blok rysunkowy, szablony ozdób choinkowych, kredki ołówkowe i świecowe, mazaki, bibuła kolorowa, papier kolorowy, plastelina, ołówek, klej, nożyczki, ilustracje przedstawiające ozdoby choinkowe, choinkę, origami (choinka – z koła technika origami, mikołaj - z kwadratu, technika origami), bombka z aniołkiem, dekoracja świąteczna z mikołajem, pocztówki z motywami świątecznymi, radiomagnetofon, kolędy.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I.Zajęcia wstępne:
1.Przywitanie dzieci biorących udział w zajęciach z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia".
2. Wysłuchanie kolędy „Cicha noc”.

II. Część główna:
1. Wprowadzenie do tematu – ,,Boże Narodzenie - Święta niezwykłych wzruszeń.”
2. Nauczyciel pokazuje dzieciom kolorowe ilustracje przedstawiające Wigilię, narodziny Pana Jezusa w stajence, różne ozdoby choinkowe, kartki świąteczne i zachęca ich do opowiedzenia o Świętach Bożego Narodzenia w swoim rodzinnym domu.

3. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat ilustracji przedstawiających zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.

Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:

Jak obchodzicie wieczór wigilijny?
Jak jest ubrana choinka?
Czy lubicie Święta Bożego Narodzenia?
Na pamiątkę jakiego wydarzenia obchodzimy Święta Bożego Narodzenia?
Czy wiecie, jakie potrawy powinny znaleźć się na wigilijnym stole?
Czy wiecie, gdzie mieszkał i co robił święty Mikołaj, kiedy był małym dzieckiem?
Czy znacie polskie kolędy?

Dzieci opowiadają także o pracy swoich mam podczas przygotowań świątecznych, oraz jak starają się pomagać rodzicom.

4. Wprowadzenie odpowiedniej oprawy tematycznej poprzez czytanie przez logopedę opowiadania pt. ,,Boże Narodzenie”. Dzieci uważnie słuchają tekstu czytanego przez Panią i odpowiadają na zadawane przez nią pytania.
5. Nauczyciel rozdaje dzieciom karteczki z zadaniami. Dzieci znajdują osiem szczegółów, które nie pasują do tego rysunku, znajduje ukryte na rysunku litery, a potem układają z nich słowo. Odgadnięty wyraz zapisują poniżej. Następnie liczą, które z dzieci dostały najwięcej prezentów.
6. Dzieci słuchają czytanego przez nauczyciela fragmentu tekstu pt. ,,Niespodzianka pod choinką” i dokładnie wykonują wszystkie polecenia.
Potrafią opowiedzieć, jak wygląda Wigilia w domu Moniki i Hani i wybierają zakończenie, które pasuje do tego opowiadania.

7. Nauczyciel pokazuje gotowe ozdoby choinkowe wykonane różnymi technikami: techniką origami (choinki z wyciętego koła, mikołaja z kwadratu), łańcuchów, aniołków, gwiazdek, bałwanków, mikołaja, a także bombki.
Dzieci odpowiadają, z czego zrobione są ozdoby choinkowe i dochodzą do wniosku, że mają takie same materiały na warsztatach świątecznych.
8. Rozmowa na temat, jak można połączyć szablon z kartonem, zwrócenie szczególnej uwagi na korzystanie z kleju przy użyciu szpatułki i ściereczki.
9. Powtórzenie czynności przez dzieci. Przypomnienie o ładzie i porządku na ławkach, oszczędności materiałów i bezpieczeństwa.

Zajęcia końcowe:
1.Nauczyciel stawia problem: O czym rozmawialiśmy na dzisiejszych warsztatach świątecznych? Czego nauczyliśmy się na zajęciach?
2.Wystawa i ocena prac. Pochwała dzieci biorących udział w warsztatach.
3.Ocena zachowania dzieci i ich aktywności w czasie zajęć warsztatowych, wręczanie symbolicznej nagrody ,,Mikołaja”, pięknych ozdób choinkowych, wierszy o Bożym Narodzeniu.
4.Składanie życzeń, dzielenie się opłatkiem. Wspólne kolędowanie – śpiewanie najpiękniejszych polskich kolęd przy akompaniamencie nauczyciela.
5.Sprzątanie stanowisk pracy. Sprawdzenie czystości i porządku przy własnym stoliku.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.