SCENARIUSZ IMPREZY INTEGRACYJNEJ
POŻEGNANIE LATA
w Internacie Ośrodka Szkolno - Wychowawczego
dla Dzieci Niesłyszących
Impreza „Pożegnanie lata” połączona jest z obchodami Międzynarodowego Dnia Głuchego i Języka Migowego, który w roku 2016 przypada na 25 września.
Miejsce: Plac zabaw przy Ośrodku
Uczestnicy: Mieszkańcy internatu oraz uczniowie dochodzący, uczący się we wszystkich typach szkół w Ośrodku dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie.
Termin:21 wrzesień 2016 r w godz. 16:00 – 18:30
Cele:
Integracja społeczności szkolnej
Cele szczegółowe:
Wychowankowie Ośrodka:
* wiedzą, że w Polsce i na świecie odbywają się obchody Dnia
Głuchego i Języka Migowego
* wiedzą, jak prawidłowo ułożyć alfabet
* potrafią współpracować w grupie
* znają zasady gry w chińczyka i warcaby
* uczą się tolerancji
* wiedzą, jak prawidłowo zachowywać się na imprezach szkolnych
Metody:
* pogadanka
* gry planszowe
* gry i zabawy ruchowe
* grill
* werbalna wspomagana językiem migowym
Formy pracy:
* indywidualna
* grupowa
* zespołowa
Pomoce niezbędne w czasie imprezy:
* sprzęt do nagłośnienia (mikrofon, głośniki, płyty CD z nagraniami
muzyki)
* gry planszowe: chińczyk, warcaby
* etykietki z wyrazami oraz etykietki z literami
* sprzęt do grillowania
* kiełbaski, keczup, musztarda, surówka, bułki, napoje w butelkach,
owoce, herbata
* ręczniki kuchenne jednorazowe, serwetki
* kubki jednorazowe, sztućce
* skakanki
* lina do przeciągania
* piłki
* guma do skakania
* słodycze, jako nagrody
Przygotowanie i organizacja imprezy przebiega w dwóch etapach:
1. Przygotowanie i organizacja imprezy
* wykonanie gazetki na holu zapraszającej dzieci do zabawy na
świeżym powietrzu
* przygotowanie gier i zabaw przez współpracujących z organizatorem
wychowawców internatu
* przygotowanie napisu „Pożegnanie lata” i wywieszenie na placu
* przygotowanie nagłośnienia (sprzęt, nagrania muzyczne na płytach
CD)
* przygotowanie grilla ( sprzęt, węgiel drzewny, podpałka,
narzędzia, serwetki, kubki jednorazowe, sztućce)
* przygotowanie we współpracy z pracownikami kuchni artykułów
spożywczych niezbędnych do grillowania
* Przygotowanie nagród w postaci słodyczy we współpracy z
wicedyrektorem ds. opieki i wychowania
2. Przebieg imprezy
* zbiórka dzieci na placu
* przedstawienie celów imprezy i jej przebiegu
* zaproszenie do zabawy
* wspólny posiłek z grilla
* zakończenie i pożegnanie dzieci
* sprzątanie
Gry i zabawy:
1. Zabawy ze skakanką:
^ konkurs indywidualny, kto najdłużej skacze do przodu
^ konkurs indywidualny, kto najdłużej skacze do tyłu
^ konkurs przeskakiwania pojedynczo na długiej skakance kręconej
nie przez zawodnika a przez dwóch wychowawców
^ konkurs przeskakiwania w dwie osoby przez długą skakankę kręconą
przez dwóch wychowawców
^ konkurs grupowy przechodzenia pod skakanka na różnej wysokości.
2. Zawody „przeciągania liny”:
^ przeciąganie liny przez dwie drużyny chłopców
^ przeciągnie liny przez dwie drużyny dziewcząt
^ przeciąganie liny przez dwie drużyny (jedna dziewcząt, druga
chłopców)
^ przeciąganie liny przez dwie drużyny mieszane dzieci (dzieci same
dobierają uczestników poszczególnych drużyn)
^ przeciąganie liny przez drużyny mieszane: dzieci i dorosłych
3. Układanie alfabetu:
( jest jednocześnie zabawą jak również utrwalaniem wiedzy
poznawanej w szkole na lekcjach języka polskiego)
^ układanie alfabetu przez jedną osobę (sprawdzenie dokładności i
odpowiedniej kolejności ułożenia liter)
^ układania alfabetu przez dwie osoby – kto pierwszy i bezbłędnie
ułoży litery w alfabecie
^ układanie wyrazów według kolejności alfabetycznej
4. Gra w gry planszowe:
^ gra w chińczyka
^ gra w warcaby
5. Zabawy z piłką
^ podrzucanie piłki
^ rzut piłki do celu
6. Zabawy z gumą gimnastyczną
^ indywidualne i zespołowe zabawy z gumą do skakania.
Grillowanie:
* Chłopcy z grupy najstarszej (uczniowie zasadniczej szkoły
zawodowej o kierunku kucharz małej gastronomii) wspólnie z
wychowawcą rozpalają i grillują kiełbaskę.
* Konsumpcja grillowanej kiełbaski (kiełbasa, bułka, sałatka ze
świeżych warzyw oraz napoje)
Ewaluacja:
* obserwacja dzieci podczas zabaw
* rozmowa z uczestnikami gier i zabaw
* rozmowa z wychowawcami, jak również z rodzicami biorącymi udział
w „Pożegnaniu lata”.
* fotografowanie dzieci podczas zabaw
* zamieszczenie wykonanych zdjęć na stronę Ośrodka oraz Faceboka
Ośrodka dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie.
Autor scenariusza i organizator:
Teresa Rutkowska – Wojciechowska- nauczyciel - wychowawca