Scenariusz zajęć rewalidacyjnych
Temat: Pisanki – jajka malowane.
Grupa: dzieci 5,6 lat
Cel ogólny:
zapoznanie ze zwyczajami wielkanocnymi (ozdabianie jajek), różnymi sposobami ozdabiania jajek wielkanocnych.
Cele szczegółowe:
zna właściwości jajka,
potrafi wyjaśnić słowa: białko, żółtko, pisanka, kraszanka,
przestrzega zasad higieny podczas eksperymentowania i doświadczania,
rozwiązuje zagadki tematyczne,
ozdabia pisanki (wydmuszki) według własnego pomysłu,
posługuje się liczebnikami porządkowymi,
przelicza elementy, przyporządkowuj odpowiedni cyfry do ilustracji ,
potrafi zaśpiewać piosenkę „Pisanki, kraszanki..”,
reaguje na sygnały słuchowe.
Metody:
podająca,
badawcza,
praktyczna,
etykietowanie.
Formy pracy:
indywidualna,
zbiorowa.
Środki dydaktyczne: jajko, pisanki, kraszanki, ilustracje przedstawiające pisanki, wiersz M. Platy „Pisanki”, Cd z nagraniem piosenki „Pisanki, kraszanki...”, wydmuszki, farby
Przebieg zajęć:
1. „Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas! Jestem ja, jesteś Ty. Raz, dwa, trzy! – piosenka powitalna, integracyjna.
2. „Jajko” - zagadka wprowadzająca w temat lekcji.
„Kura je zniosła,
mama przyniosła,
ugotowała i dzieciom podała.”
3. Globalne czytanie wyrazu: jajko.
4. „Z czego składa się jajko?” - zabawa badawcza. (Nauczyciel rozbija jajko. W pojemnikach umieszcza osobno żółtko, białko, skorupki. Prezentuje dzieciom. Wyjaśnia jakie są właściwości jajka).
5. „Czy doniosę?” - zabawa ruchowa, zręcznościowa. (Dzieci przenoszą na łyżce jajka lub piłki pingpongowe.)
6. „Co możemy zrobić z jajek?” - swobodne wypowiedzi dzieci.
7. Wyjaśnienie pojęć pisanki, kraszanki. Prezentacja pisanek i kraszanek.
8. Słuchanie i omawianie wiersza M. Platy „Pisanki”. Układanie ilustracji przedstawiających pisanki Hani w odpowiedniej kolejności. Przeliczanie pisanek Hanki, przyporządkowywanie cyfr do ilustracji przedstawiających pisanki, wskazywanie brakującej ilustracji.
W koszyku małej Hanki
Ułożone są pisanki:
Na pierwszej kogucik widnieje;
Dziobek otworzył i głośno pieje.
Cały odziany jest w piórka tęczowe,
A grzebień czerwony zdobi mu głowę.
Obok tej pisanki leży jajeczko,
Na którym widnieje żółte słoneczko.
Okrągła buzia do nas się śmieje
I wokół siebie promyczki sieje.
Z następnej pisaneczki
Spoglądają dwie laleczki.
Jedna ma kokardę, druga- warkocz cienki,
A obie ubrane są w piękne sukienki.
Inna pisanka jest calutka w kwiatki,
Różnymi barwami cieszą się oczy ich płatki.
A na ostatniej pisance Haneczki
Migotliwie świecą małe gwiazdeczki.
Na granatowym tle błyszczą jak skarb złoty;
Jak przepięknie, lśniące królewskie klejnoty,
Wielkanocne pisanki- święconki ozdoba...
Która najbardziej ci się podoba?
9. „Pisanki, kraszanki...” - śpiewanie piosenki.
10. „Pisanki” - praca plastyczna (malowanie farbami wydmuszek) .
11. „Pisanki” - zabawa dydaktyczna, ruchowa.
12.Podsumowanie zajęć - zagadki o tematyce Wielkanocy.
„Kolorowe jajka,
barwne malowanki.
Nie ma na nich wzorków,
bo to są....”
„Jestem żółty, mały, puszysty
i z jajka się wykluwam.
Czy już wiecie, kto ja jestem?”
„Upiecze go mama dla synka,
upiecze go mama dla córek,
na Wielkanocnym stole
musi być pyszny ...”
„W jakim dniu ,czy wiecie,
chociaż słońce świeci,
biega po podwórku
dużo mokrych dzieci ?”
„Już białą serwetę ścielę
zieleń się owsie, zieleń.
Rośnij wysoko, nie zwlekaj,
bo cukrowy ktoś już czeka.”
Kto ?