Opracowała:
mgr Agnieszka Kozień
Konspekt zajęć przeprowadzonych w klasie I-III gimnazjum dla uczniów upośledzonych umysłowo
w stopniu umiarkowanym i znacznym.
Tematyka zajęć:
Przygotowujemy niespodziankę dla babć i dziadków z okazji ich święta.
Cel główny:
Sprawianie radości bliskim własnoręcznie wykonanymi upominkami.
Cele operacyjne (uczeń):
• zna skład i hierarchię w rodzinie
• okazuje miłość bliskim
• potrafi złożyć życzenia z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka
• uzupełnia zdania - wyrazami
• pamięta o pisowni zwrotów grzecznościowych wielką literą
• wykonuje pracę plastyczną
Metody:
• praca z tekstem
• obserwacja
• pokaz
• działalność plastyczna
- pogadanka
Formy:
•zbiorowa
•indywidualna
Środki dydaktyczne:
- karty pracy,
- kartki z kalendarza,
- „Wierszyk dla babci i dziadka” M. Brykczyński”,
- cukierki,
- słomki,
- wykałaczki,
- krepina - bibuła
Przebieg:
1.Wysłuchanie wiersza M. Brykczyński - Wierszyk dla babci i dziadka.
Kochani, dziś okazja rzadka,
Mamy Dzień Babci oraz Dziadka.
Jak wiecie, jest ich razem czworo,
Co można sprawdzić, gdy się zbiorą.
Wciąż mówią wtedy o tych latach,
Gdy jeszcze dzieckiem był wasz tata,
A wasza mama bez swych lalek
Do łóżka iść nie chciała wcale.
A teraz, jak ten czas wciąż leci!
Cieszą się dziećmi swoich dzieci
I myślą, widząc ich gromadkę,
Że miło babcią być i dziadkiem.
Więc dziś spróbujcie zapamiętać,
Czym są dla dziadków ich wnuczęta.
I pięknej szansy nie przegapcie:
Kochajcie dziadków swych i babcie!
2. Rozmowa nt. treści wiersza.
- Dlaczego dziś mówimy o babci i dziadku?
- Kogo często wspominają babcie i dziadkowie?
- Kim są dla babci i dziadka wnuczęta?
- Jak powinniśmy się do nich odnosić?
- Jak możemy uczcić ich święto?
3. Karta pracy numer 43 i karta pracy numer 1 – Kim są Dziadkowie i kiedy obchodzimy ich święto.
4. Karta pracy 46 i numer 1 – Omówienie relacji dzieci z osobami przedstawionymi na zdjęciach. (Mateusz S. – karta pracy numer 44 )
5. "Słoneczko skojarzeń" - Porządkowanie skojarzeń związanych dziadkami. Uczniowie wypisują na małych karteczkach wszystkie skojarzenia, jakie im się nasuwają w związku z dziadkami. Karteczki zostają przypięte wokół napisów Babcia - Dziadek w formie promyków słonecznych.
6. Psychozabawa – Jakim jesteś wnuczkiem?
Uczniowie otrzymują paski z konturami 5 serduszek. Na czytane przez n-la pytania odpowiada „tak”- zamalowując serduszko czerwonym kolorem, „nie”- zostawia niezamalowane serduszko.
Pytania:
1) Czy pamiętasz o Dniu Babci i Dziadka?
2) Czy wiesz jak mają na imię twoje babcie i dziadkowie?
3) Czy lubisz z nimi przebywać?
4) Czy pomagasz dziadkom, babciom kiedy jesteś z nimi?
5) Czy opowiadasz im o swoich kolegach i koleżankach?
Wyniki psychozabawy:
5 czerwonych serduszek – Jesteś wspaniałym wnuczkiem.
4 czerwone serduszka - Masz szansę być wspaniałym wnuczkiem.
3 czerwone serduszka - Jeśli popracujesz nad sobą, będziesz wspaniałym wnuczkiem.
2-1 czerwone serduszko - Musisz jeszcze dużo popracować, aby stać się wspaniałym wnuczkiem.
7. Karta pracy numer 2. - Rozwiązywanie łamigłówki matematycznej. Uczniowie obliczają sumę dwóch liczb, wyniki działań i odpowiadające im litery przenoszą do tabeli i odczytują hasło "Niespodzianka dla babci i dziadka".
(Mateusz S. karta zadaniowa numer 45)
8. Wykonanie niespodzianki dla Babci i Dziadka – cukierkowy bukiecik.
1. Przygotowanie warsztatu pracy.
2. Przypomnienie zasad bhp:
o Zwrócenie uwagi na bezpieczne i prawidłowe posługiwanie się narzędziami,
o Zwrócenie uwagi na zachowanie prawidłowej postawy ciała przy stole;
3. Dokładne przedstawienie, w jaki sposób należy wykonać bukiecik.
4. Umycie rąk oraz posprzątanie swojego miejsca pracy.
5. Udzielenie pochwał dzieciom za staranne wykonanie prac.
9.Podsumowanie zajęć.
• Co dzisiaj robiliśmy na zajęciach?
• Co nam się najbardziej podobało?
• Podziękowanie za pracę i udział w zajęciach.