Szkoła Podstawowa nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi,Szczecin
Scenariusz zajęć:
Data: 17.06.2016 r.
Klasa: 1a (z językiem włoskim)
Nauczyciele: Agnieszka Dybisławska, Daria Matwiejko
Krąg tematyczny: Podróże małe i duże
Temat zajęć: Mieszkamy w Europie
Cele zajęć:
Uczeń:
- wie, że Polska leży w Europie;
- rozpoznaje symbole Unii Europejskiej;
- uczy się nazw państw w języku włoskim;
- wymienia kilka państw wchodzących w skład UE w języku polskim i włoskim, rozpoznaje ich położenie na mapie Europy;
- układa i zapisuje kilka zdań w języku polskim i włoskim na temat swojej tożsamości narodowej;
- utrwala zwroty w języku włoskim (skąd pochodzi, kim jest);
- opisuje ustnie flagę UE w języku polskim i włoskim;
- tworzy flagę Unii Europejskiej wg instrukcji;
- dba o kulturę wypowiadania się;
- zgodnie współpracuje w grupie.
Metody:
- podająca;
- metoda aktywizująca – dyskusja dydaktyczna;
- metoda aktywizująca – burza mózgów;
- praktycznego działania.
Formy:
- indywidualna;
- zespołowa.
Środki dydaktyczne:
- ilustracje: flagi UE, maskotki Syriusza, flag państw należących do UE;
- mapa Europy;
- kontur mapy Europu do pokolorowania;
- nagranie z hymnem UE;
- kartoniki z napisami w języku polskim i włoskim;
- papier kolorowy, klej, nożyczki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie w językach obcych kilku krajów należących do UE: „dzień dobry”, „good morning”, „guten Tag”, „bonjour”, „buonas dias”, „buon giorno”.
2. Odczytanie listu od Syriusza:
Nazywam się Syriusz i przybyłem do Was z bardzo daleka. Dowiedziałem się, że chcecie poznać świat. Zabiorę was Drogie Dzieci w podróż, dzięki której poznacie wiele państw leżących w Europie.
Przygotowałem dla was mapę Europy, na której różnymi kolorami zaznaczone są należące do niej państwa, takie jak: Polska, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Szwecja, Francja, Wielka Brytania. Niektóre z nich postanowiły stworzyć jedną rodzinę i stworzyły wspólnotę, którą nazywamy Unią Europejską. Tak jak w rodzinie, państwa należące do Unii Europejskiej pomagają sobie wzajemnie, dbają o wspólne bezpieczeństwo, ochronę środowiska, dzielą się swoimi osiągnięciami, a my możemy w tych krajach podróżować bez paszportu, uczyć się w nich i pracować. Unia Europejska, tak jak Polska, ma swoje symbole narodowe: flagę i hymn. Ja zostałem maskotką Unii Europejskiej i jestem z tego powodu bardzo dumny.
Zapraszam was do wspólnej zabawy. Naprzód przygodo!
Rozmowa z dziećmi na temat treści listu.
- Co to jest UE?
- Jakie zapamiętaliście państwa należące do UE?
- W jakim celu państwa się jednoczą?
- Jakie są symbole UE?
3. Palcem po mapie – poznanie państw europejskich:
- Czytanie w j. polskim i włoskim nazw państw oraz rozpoznawanie flag niektórych państw UE, nazywanie kolorów na flagach w języku włoskim, umieszczanie flag na mapie Europy;
- Wypełnianie konturów wybranych państw na mapkach Europy; nauczyciel dyktuje nazwy krajów w j. włoskim, uczniowie odszukują je na mapie. Następnie nauczyciel mówi w j. włoskim jakim kolorem uczniowie mają zamalować kontur danego państwa;
- Rozpoznanie miejsca położenia Polski;
4. Uzupełnianie wyrazami zdań na temat swojej tożsamości narodowej – zapisywanie ich w języku polskim i włoskim.
- Jestem ........ (Polką/Polakiem)
- Mieszkam w .................. (Polsce)
- Sono ........... (polacca/polacco)
- Abito in ..........(Polonia)
5. Zabawa ruchowa w języku włoskim.
Uczniowie w ramach krótkiej przerwy śródlekcyjnej śpiewają po włosku piosenkę „Testa, braccia, gambe, piedi” („Głowa, ramiona, kolana, pięty”) oraz pokazują, tańczą.
6. Praca plastyczna: wykonanie flagi Unii Europejskiej.
7. Praca domowa: wykonanie pracy plastycznej maskotki Syriusza.
8. Podsumowanie dnia.
Dzieci siedzą w kręgu i udzielają odpowiedzi w języku polskim i włoskim na pytania nauczyciela związane z tematem zajęć.