Scenariusz zajęć koleżeńskich przeprowadzonych w grupie dzieci 6-letnich
Temat: Podstawowe sposoby wykorzystania Bum Bum Rurek podczas działań muzycznych i ruchowych, w oparciu o koncepcję Aktywnego Słuchania Muzyki Carla Orff’a.
Wykorzystanie Gry PC „Przybij rurkę”.
Cele główne :
• Stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających wykorzystaniu przez dzieci Bum Bum Rurek jako akompaniamentu i jako przydatnego rekwizytu w zabawach muzycznych i ruchowych,
• Rozwijanie różnych form ekspresji,
• Wykorzystanie gry PC do zabaw muzycznych.
Cele szczegółowe:
• Wyposażenie dzieci w podstawową wiedzę odnośnie sposobów gry na Bum Bum Rurkach,
• Opanowywanie umiejętności gry z zastosowaniem różnych sposobów wydobycia dźwięku: stukanie, pacanie, migotanie, naparzanie,
• Kształcenie umiejętności łączenia gry na Bum Bum Rurkach z innymi formami aktywności muzycznej: ruch przy muzyce,
• Odtwarzanie rytmu, tempa i dynamiki,
• Tworzenie improwizacji rytmicznych i rytmiczno-ruchowych,
• Reagowanie na pauzę w muzyce,
• Rozwijanie słuchu muzycznego i uzdolnień muzycznych,
• Kształtowanie umiejętności współpracy grupowej według określonych reguł,
• Czerpanie radości i zadowolenia ze wspólnej zabawy.
Metody:
• Słowna- rozmowa, objaśnienie
• oglądowa- pokaz
• praktyczna -praktycznego działania: zadania stawiane dziecku
Formy pracy:
• zbiorowa,
• indywidualna
Środki dydaktyczne:
• Bum Bum Rurki, łyżki i łopatki drewniane i metalowe,
• płyty CD z odpowiednią muzyką, sprzęt audio
Przebieg zajęć:
1. Powitanie w formie odśpiewania piosenki „Jadą, jadą misie” we własnym opracowaniu na Bum Bum Rurki
Jadą, jadą misie tra la, la la la
Śmieją im się pysie cha, cha cha cha cha
Przyjechały do lasu, narobiły hałasu
Przyjechały do boru, narobiły rumoru.
Jadą , jadą misie tra la la la la
Śmieją im się pysie cha cha cha cha cha
A misiowa jak może prędko szuka w komorze,
Plaster miodu wynosi, pięknie gości swych prosi.
Jadą, jadą misie tra la la la la
Śmieją im się pysie cha cha cha cha cha
Zjadły misie plastrów sześć i wołają jeszcze jeść
Zjadły misie plastrów sześć i wołają jeszcze jeść.
2. Granie na Bum Bum Rurkach różnymi sposobami, uderzanie pionowe, poziome i pod różnymi kątami całą powierzchnią lub częścią rurki, dzieci na stojąco i poruszając się odtwarzają ruchy nauczycielki w rytm muzyki: Safari Duo „Played a live” :
- uderzanie o rękę,
- uderzanie o inne części ciała,
- uderzanie o podłogę,
- wypatrywanie przez rurkę jak przez lunetę,
- uderzanie pionowe, poziome i pod różnymi kątami,
3. Granie na Bum Bum Rurkach za pomocą drewnianych łyżek, w pozycji siedzącej tworzenie swoich improwizacji rytmicznych przez dzieci do utworu o zróżnicowanym rytmie, tempie i dynamice: Stauros „Jaki tu spokój”.
4. ”Rurkowe kółeczko”- zabawa polegająca na podawaniu sobie rurek w jednym kierunku, na przerwę w muzyce dziecko musi stanąć na jednej nodze i dodatkowo wydobywać dźwięk z rurki uderzając nią pionowo o podłogę w rytm muzyki „Break-Mixer” Klanza.
5. ”Złota Brama” -zabawa muzyczno-ruchowa Marii Zofii Tomaszewskiej, dziewczynki tworzą bramę stając twarzami w dwóch rzędach naprzeciwko siebie, podnosząc rurki skosem w górę (tworząc tzw. daszek) i lekko uderzając rurką o rurkę, chłopcy w tym czasie przechodzą przez bramę niosąc prezent-rurkę na dwóch wyciągniętych rękach, na pauzę w piosence daszek opada-rurki przyjmują pozycje poziomą; chłopczyk, który został złapany dołącza do tworzenia bramy. Po jakimś czasie następuje zamiana ról.
Słowa rymowanki:
Złota brama otworzona,
zaraz będzie zakluczona.
Kto się zagapi, może głowę stracić,
czy to on czy to ona, głowa będzie zamieciona.
6. „Rurociąg” – przekazywanie sobie piłeczki z pomocą rurociągu utworzonego z Bum Bum Rurek.
7. Zabawy muzyczne z wykorzystaniem gry PC „Przybij rurkę”.
8. Podziękowanie dzieciom i nauczycielkom za wspólną zabawę i zaproszenie na następne zajęcia z Bum Bum Rurkami.
Słowniczek pojęć stosowanych przy grze na Bum Bum Rurkach:
–– Groove – połączenie gry na rurkach z rytmicznym poruszaniem własnego ciała.
–– Naparzanie – rytmiczne uderzanie (bez powiązania z jakimkolwiek schematem) o inne przedmioty,
–– Pacanie – uderzanie całą powierzchnią rurki lub jej częścią o inną płaską powierzchnię, np. podłogę, blat ławki, stołu.
–– Szał – grupowe naparzanie lub inne formy swobodnego zachowania,
–– Walka – tworzenie dźwięków w wyniku uderzenia przez dwie osoby lub większą grupę nawzajem w swoje rurki.
–– Wymiatanie – wycie połączone z choreografią lub śpiew z układem ruchowym.