Dobrosława Geiger- Falkowska Cieszyn, 22.10.2015r.
Przedszkole nr 8
Cieszyn
Ul. Chrobrego 1
KONSPEKT ZAJĘĆ
Obszar: III pkt. 1, 2, 3
Obszar IX pkt 1, 3
Temat kompleksowy: „PODGLĄDAMY SOWĘ W JESIENNYM LESIE”
Temat zajęcia: . „MĄDRA SOWA ZAWSZE MÓWIĆ PIĘKNIE JEST GOTOWA.”
Grupa 4 latki
Cel główny: kształtowanie u dzieci umiejętności prawidłowego wypowiadania się poprzez ekspresję słowną, ruchową oraz plastyczną
Cele szczegółowe: dziecko powinno
• Skupić uwagę na treści mówionej,
• Umieć wyciszyć się i dostosować do sytuacji zadaniowej
• Zachować się zgodnie z obowiązującymi organizacyjnymi zasadami w grupie
• Odczytać proste napisy do globalnego czytania
• Aktywnie uczestniczyć w zabawie ruchowej poprzez odpowiednią reakcję na wzmocniony sygnał
• Wykonać pracę plastyczno- techniczną zgodnie z instrukcją N
• Posprzątać swoje miejsce pracy po zakończeniu pracy.
Metody pracy:
• Podająca- objaśnienia, instruktaż
• Eksponująca- pacynka sowy, sylwety zwierząt mieszkających w lesie
• Praktycznego działania- zabawa ruchowa, praca plastyczno- techniczna, naklejanie emblematów na ubranie
• Problemowa- rozmowa na temat obejrzanej inscenizacji
• Utrwalania zachowań i przyzwyczajeń- zajmowanie przez dzieci swoich miejsc przed tablicą, sprzątanie za sobą po zajęciach plastycznych
Formy pracy:
• Z całą grupą
• Indywidualna
Pomoce:
• Pacynka sowy
• Okulary
• Materiał z aplikacją lasu i sowy
• Woreczki plastikowe, włóczka
• Odtwarzacz cd/pendrive
• Nagranie piosenki „Mała sowa”
• Koła hula- hop
Przebieg:
1. Powitanie. Dzieci zgromadzone w kole. Nauczyciel wita się z dziećmi słowami:
• Witam wszystkie dzieci, które lubią kolorową jesień
• Witam wszystkie dzieci, które lubią spacerować po jesiennym lesie
• Witam wszystkie dzieci, które lubią poznawać nowe ciekawe rzeczy na zajęciach
• Witam wszystkie dzieci, które chcą spotkać się z sową
Dzieci odpowiadają machaniem na potwierdzenie. Dzieci, które się nie zgadzają stoją z rękami wzdłuż tułowia.
2. Zabawa integracyjna pt. „Mądra sowa witać dzieci jest gotowa”. Dzieci witają się z pacynką sowy wypowiadając przy tym: „huhuhu”, w drugą stronę podają kosz z którego zabierają sylwety sowy i naklejają je sobie na ubraniu.
3. „ Zaczytana sowa”- obejrzenie i wysłuchanie krótkiej inscenizacji wiersza J. Brzechwy pt. „Sowa”. Rozmowa na temat obejrzanej inscenizacji. Próby odpowiedzi na pytania, podpisanie i odczytanie napisami do globalnego czytania ilustracji.
- Z kim rozmawiała sowa?
- Kim był dzięcioł
- Kto to jest weterynarz
- Dlaczego zwierzęta gniewały się na sowę?
- Gdzie mieszka sowa
- Czy powinniśmy czytać książki
- Jaki dźwięk wydaje sowa?
4. Zabawa ruchowa z elem. orientacyjno- porządkowym do piosenki: „Mała sowa”. Dzieci poruszają się po Sali pomiędzy dziuplami, naśladując lot sowy, na przerwę w muzyce wlatują do dziupli i naśladują dźwiękiem „huhuhu”- sowę.
5. Instruktaż- objaśnienie dzieciom w jaki sposób wykonać pracę plastyczno- techniczną- sowę z liści, woreczka plastikowego oraz włóczki. Pokaz sposobu wypełniania woreczka. Objaśnienie dzieciom, gdzie mają złożyć gotowe prace i sposobu uprzątnięcia miejsca pracy.
6. Praca dzieci wg instrukcji N.
7. wspólne zorganizowanie wystawki prac na tablicy.