Numer: 32350
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nasze wakacyjne plany. Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-letnich letnich

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-letnich letnich

PROWADZĄCA: Magdalena Potoczniak
DATA:19.06.2015
GRUPA: 5 -latki
MIEJSCE: sala
TEMAT KOMPLEKSOWY: Jestem bezpieczny podczas wakacji.
TEMAT DNIA: Zbliżają się wakacje.
TEMAT ZAJĘCIA: Nasze wakacyjne plany- łamigłówki umysłowe- Zapoznanie dzieci z możliwościami spędzania czasu wolnego, zachowanie zasad bezpieczeństwa w czasie wakacji.


Wybrana aktywność –Zakres tematyczny –Treści programowe
Językowa- Przygotowujemy się do nauki czytania. Rozpoznawanie liter, czytanie krótkich tekstów.
Społeczna- Jesteśmy Polakami. Nazywanie największych rzek Polski- Wisły i Odry, morza- Bałtyku, gór- Tatr oraz większych miast Polski.
Poznawcza- Rozwijanie myślenia. Rozwiązywanie zagadek logicznych (sylogizmów). Słuchanie zdań prawdziwych i fałszywych, ocenianie ich wartości logicznej. Tworzenie ciągu słów na zasadzie skojarzeń.
Ruchowa i zdrowotna- Nasze bezpieczeństwo na co dzień. Zdobywanie wiedzy na temat instytucji dbających o bezpieczeństwo ludzi (policja). Bezpieczne korzystanie ze sprzętu sportowego (rower).

Wybrane treści z programu edukacji przedszkolnej „Nasze przedszkole” są zgodne z podstawą programową.
Wybrane obszary z podstawy programowej wychowania przedszkolnego (numer i nazwa obszaru)
3/1- Wspomaganie rozwoju mowy dzieci. Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym.
4/2- Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia. Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.
6/1.2.3.5Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych
14/4- Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania. Interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania.
14.7- Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania. Rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu.
15/3-Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne. Wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa.
Cel ogólny:
Zapoznanie dzieci z możliwościami spędzania czasu wolnego.
Wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa w czasie wakacji.

Cele operacyjne :
zna sposoby spędzania wolnego czasu w różnych miejscach
zna podstawowe zasady bezpieczeństwa w górach, nad morzem, w lesie
potrafi wskazać na mapie Bałtyk, Tatry oraz przeczytać wyrazy: łopatka, mewa, piasek, fale, owca, skała, plecak, hala.
prawidłowo rozwiązuje krzyżówkę z hasłem
rozwiązuje zagadki słowne
prawidłowo wykonuje polecenia nauczycielki

METODY:
Słowne: rozmowa
Czynne; zadań stawianych do wykonania
Oglądowe: obserwacja , pokaz

FORMA:Praca z całą grupą, indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Ilustracje przedstawiające cztery pory roku, symbole dopasowane do poszczególnych ilustracji, mapa,zagadki, karta pracy, krzyżówka z hasłem, numer alarmowy.

Przebieg:
1. Rozmowa w kręgu na dywanie na temat pór roku połączona z dopasowywaniem symboli do poszczególnych ilustracji.
2. Rozwiązywanie krzyżówki z hasłem (LATO)

Zimne, słodkie i pachnące,
jemy latem w dni gorące. (LODY)

Więcej wody w nim, niż w wannie,
lecz mniej niż w jeziorze.
Gdy jest kryty, nawet zimą
kąpać się w nim możesz. (BASEN)

Trampki,kozaki,klapki,kalosze
każdy z nich
w inną pogodę noszę!(BUTY)

Jest lekkie okrągłe
i do nadmuchania.
Przyda się każdemu
w nauce pływania.(KOŁO)

3. Zabawa ruchowa „Bierzemy misia w teczkę, jedziemy na wycieczkę”. Prezentacja numerów
alarmowych (112).
Wybieramy się na długą wycieczkę. Mamy ciężki niewidzialny pleckach. Wspinamy się na wysokie góry. Po takim wysiłku musimy odpocząć. A co tam leży pod kamieniem? (Nauczyciel wyciąga kartkę z pytaniami: „Czy w górach można spacerować w klapkach?” „Czy w górach należy zawsze iść wyznaczonym szlakiem?”. Teraz wyruszymy nad morze i będziemy pływać. Zobaczcie tam coś jest. O butelka, a w środku jakieś pytania: „Czy należy posmarować skórę kremem z filtrem, przed wyjściem na słońce?”, „Czy na plaży można zakopać śmieci?”. Ostatni przystanek to wieś. Kosimy trawę, karmimy zwierzęta na łące. Może pojedziemy na wycieczkę rowerową do lasu. O znowu coś tutaj jest: „Czy w lesie można palić ognisko?”, „Czy podczas jazdy na rowerze należy mieć kask?”, „Czy w czasie burzy można stać pod drzewem?”. Po takiej wycieczce wracamy do przedszkola, zdejmujemy ciężki plecak i kładziemy się na dywanie i głęboko oddychamy.
4. Praca z mapą. Umieszczenie napisów w określonych miejscach- ćwiczenia w czytaniu.
5. Praca przy stolikach- karty pracy- uzupełnianka literowa, dostrzeganie różnic między obrazkami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.