Scenariusz zajęć
Temat zajęć: „Wiosenne rachunki” - poznanie etapów rozwoju kwiatu na podstawie opowiadania M.Różyckiej „O żółtym tulipanie”.
Cele ogólne:Rozwijanie umiejętności dodawania i odejmowania
Zapoznanie z rozwojem tulipana
Cele operacyjne (dziecko):
Dodaje i odejmuje w zakresie dziewięciu
Wymienia etapy rozwoju tulipana
Metody: czynne – zadań stawianych do wykonania
percepcyjne – obserwacji i pokazu
słowne – objaśnienia i instrukcje
Formy: praca indywidualna i praca z całą grupą
Pomoce: muzyka Vivaldiego „Cztery pory roku – wiosna”, wiersz T.Fiutowskiej „Co nam dajesz wiosno?”,opowiadanie M.Różyckiej „O żółtym tulipanie”, paski bibuły, obrazki wiosennej łąki, sylwety zwierząt, tulipan z cebulką, instrumenty perkusyjne, pojemniki po jogurcie, cebulki tulipana
Przebieg zajęć
1. Zabawa inscenizowana na podstawie wiersz „Co nam dajesz wiosno?”. Nauczycielka wciela się w rolę wiosny i odpowiada na pytania dzieci zainspirowane wierszem.
2. Improwizacje przy muzyce Vivaldiego „Cztery pory roku” z wykorzystaniem pasków bibuły.
3. Ćwiczenia liczbowe. Nauczyciel przygotowuje duży obrazek wiosennej łąki oraz sylwety zwierząt. Ćwiczenia polegają na opowiadaniu co dzieje się na łące i dodawaniu kolejno zwierząt a potem na odejmowaniu zwierząt.
4. Słuchanie opowiadania M.Różyckiej „O żółtym tulipanie”. Wypowiedzi dzieci na temat opowiadania, zwrócenie uwagi na kolejność zdarzeń.
5. Kolorowanie rysunków przedstawiających to, czego potrzebują rośliny, żeby rosnąć.
6. Zabawa ruchowa kształtująca postawę ciała „Tulipan rośnie”. Dzieci przykucają na dywanie, głowy wtulają w ramiona – tulipany śpią. Nauczyciel zaczyna rytmicznie grać na bębenku – najpierw cicho, potem coraz głośniej i szybciej. Dzieci podnoszą się powoli, aż do pozycji stojącej i potem nauczyciel gra znowu wolno – tulipany zasypiają.
7. Poznanie budowy tulipana. Nauczyciel prezentuje dzieciom tulipana razem z cebulką. Nazywanie poszczególnych części rośliny, poznawanie budowy kielicha kwiatowego, wyjaśnienie co jest potrzebne do życia roślinie.
8. Sadzenie tulipanów. Każde dziecko otrzymuje pojemnik po jogurcie. Wsypuje do niego ziemię. Nauczyciel rozdaje cebulki tulipanów i pokazuje jak trzeba je posadzić w ziemi. Zwrócenie uwagi na podlewanie sadzonek.
9. Podsumowanie zajęć i ewaluacja. Nauczyciel zadaje pytania typu:
Co wam się podobało na dzisiejszych zajęciach?
Co było łatwe?
Czy mieliście jakieś trudności?
Prowadziła Małgorzata Wydra