Konspekt lekcji
I. Temat: W krainie motylków
II. Cele główne:
- zapoznanie się z literą m
III. Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozpoznaje litery „m, M” i identyfikuje je z głoską „m” na podstawie słów: motylek, mama
- czyta sylaby i wyrazy zawierające poznane litery
- uczy się pisowni litery m
- wypełnia kartkę z wierszykiem o motylkach i maluje na drugiej stronie rysunek dla mamy
- poznaje piosenkę „Motylem jestem” Ireny Jarockiej
- uczy się współpracować w grupie
- zapoznanie z budową motylka
IV. Metody:
-ruchowa
-pogadanka
-zadania plastyczne
-majsterkowanie
-poglądowa
V. Formy pracy: indywidualna, grupowa
VI. Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta, tektura, nożyczki, gumy, kuferek z literami, kartki z wierszem, wycięte z papieru motylki, zdjęcie motyla
VII. Przebieg zajęć:
1. Część wstępna:
- Przywitanie z dziećmi, sprawdzenie obecności, zapoznanie z tematem zajęć
- Pogadanka: Czy wiecie jak wyglądają motylki? Co mają motylki, a nie macie wy? (dzieci zwracają uwagę na cechy charakterystyczne: skrzydełka, czułki), nauczyciel pokazuje fotografie motylka (jeśli dzieci mają problem z opisem pokazuje ją i dopiero dzieci zwracają uwagę na różnice)
2. Część główna:
- Zadanie plastyczne: wykonywanie skrzydełek i czułek z tektury do przebrania się za motylki
- Zabawa ruchowa: dzieci biegają swobodnie, udając motylki, do piosenki „Motylem jestem”
- Wykonywanie prezentu dla mamy, dzieci malują motylki na kartce, po skończeniu pracy, nauczyciel wskazuje dzieciom, że po drugiej strony znajduje się wierszyk o motylkach, który niestety nie jest wypełniony, brakuje w nim jednej litery w wyrazie motyl.
- Nauczyciel pokazuje na tablicy jak wygląda wyraz motyl i prosi dzieci aby wskazały, której litery brakuje.
- Nauczyciel tłumaczy dzieciom, że dziś poznają nową literę, wyjmuje literę wyciętą z dużego brystolu z „kuferka z literami” i daje dzieciom aby się z nią zapoznały
- Nauczyciel pyta dzieci co jest podobnego w tej literze z wcześniej poznanymi, dzieci wskazują podobieństwa i różnice
- Nauczyciel pokazuje dzieciom na tablicy jak się piszę literę m, szybko i powoli
- Zabawa w grupach: Jeden z motylków zgubił się, musimy pomóc mu trafić na naszą łąkę, aby to zrobić musimy ułożyć na trawie literę m, aby zagubiony motylek wiedział, gdzie są inne motylki (układanie litery m z motylków wyciętych przez nauczyciela)
- Nauczyciel przypomina dzieciom, że muszą wypełnić wierszyk o motylkach dla mamy, aby to zrobić muszą nauczyć się pisać tą literę, dzieci dostają od Pani karty pracy z powiększonymi literami m, dzieci muszą napisać po śladach ołówkiem/kredką tą literę.
- Dzieci wypełniają wierszyk dla mamy, piszą litery m w rozmiarze liniatury.
- Nauczyciel mówi dzieciom, że aby prezent dla mamy był kompletny trzeba podpisać go sformułowaniem „ Dla mamy od (imię dziecka)” Nauczyciel rozdaje dzieciom karteczki z kratkami odpowiedniej ilości do ww. zwrotu z wykropkowanym miejscem na imię, (te litery, które dzieci jeszcze nie poznały są wypełnione, resztę dzieci wypełniają, jeśli mają trudności, nauczyciel może napisać cały zwrot na tablicy i dzieci przepisują), następnie naklejają go pod wierszem.
3. Część końcowa:
-Nauczyciel pokazuje dzieciom, że litera m występuje także w napisanym przez dzieci słowie mama, może także wskazać inne wyrazy, w których litera m znajduje się na końcu i w środku wyrazu np. sezam, komputer itd.
-Pożegnanie