X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 3227
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia oceniająco - diagnozującego w grupie dzieci 4 - letnich

1.Temat tygodniowy: Pomagamy ptakom przetrwać zimę.

2.Temat zajęcia: „Budujemy karmnik” – wykonanie karmnika dla ptaszków inspirowane teatrzykiem cieni, na podstawie wiersza J. Suchorzewskiej „Domek dla ptaków”.

3.Cele główne:
-wyrabianie umiejętności słuchania w skupieniu treści literackich przekazywanych przez nauczycielkę,
-odzwierciedlanie treści literackich w formie plastycznej,
-wyzwalanie różnych sposobów twórczej ekspresji,
-doskonalenie sprawności manualnej.

4.Cele operacyjne:
Dziecko:
-potrafi uważnie słuchać utworów literackich,
-umie odpowiedzieć na zadane pytania,
-odzwierciedla treść utworu literackiego w pracy plastycznej,
potrafi skupić uwagę na zadaniu,
-umie wykonać karmnik dla ptaszków,
-doprowadza pracę do końca.

5.Metody pracy:
-słowne: rozmowa, żywe słowo;
-czynne: zadań stawianych dziecku, kierowania własną aktywnością dziecka;
-oglądowe: udostępnianie sztuki, obserwacji i pokazu;
6.Forma pracy:
-zbiorowa aktywność jednolita,
-indywidualna aktywność jednolita,

7.Środki i materiały dydaktyczne:
-tekst wiersza J. Suchorzewskiej „Domek dla ptaków”,
-teatrzyk, lampka, sylwety,
-płyta CD z materiałem dźwiękowym do zabawy ruchowej,
-3 obręcze,
-tacki papierowe, wykałaczki, plastelina, farba brązowa, pędzle, ziarenka, klej.

8.Data: 8.01.2008r.

9.Prowadząca: Joanna Janowska


10.Przebieg zajęcia:

1.Powitanie przy piosence „Jesteśmy już w przedszkolu”.

2.Słuchanie wiersza J. Suchorzewskiej „Domek dla ptaków” podczas oglądania teatrzyku cieni ilustrowanego sylwetami.

Dziś w przedszkolu Krzyś i Tomek
zmajstrowali ptaszkom domek.
Jest podłoga, jest i daszek,
żeby się mógł schronić ptaszek.
Jest tam miejsce na okruszki
dla wróbelka pośmieciuszki,
jest i gwoździk na skraweczki
dla łakomej sikoreczki.

3.Omówienie treści wiersza:
-Co zrobili Krzyś i Tomek?
-Jak wygląda karmnik?
-Po co chłopcy zrobili karmnik?
-Co przygotowali dla ptaków w karmniku?

4.Improwizacja ruchowa „Głodne wróbelki”.
Dzieci – wróbelki przy muzyce „fruwają” po sali. Wymawiają głośno albo cicho, słowa ćwir, ćwir, ćwir... Kiedy muzyka milknie „ptaszki” gromadzą się wokół obręczy – karmników i „jedzą nasionka”, stukając palcem o podłogę.

5.Zapoznanie ze sposobem wykonania karmnika dla ptaszków.
Nauczyciel pokazuje kolejne etapy pracy:
Na każdym (z czterech) patyczku z obu stron umieszczamy małe kulki plasteliny. Do przygotowanych patyczków dociskamy podstawę karmnika (tacka papierowa, szara), a z drugiej strony doklejamy plasteliną do patyczków daszek (tacka papierowa biała), który malujemy farbą na brązowo. Następnie wsypujemy ziarenka do karmnika.

6.Wykonanie prac przez dzieci.

7.Wspólna ocena prac i umieszczenie ich na wystawie w holu przedszkola.

8.Podsumowanie zajęcia.
- na tablicy przyczepione są wróbelki: smutny i wesoły,
- uważne wysłuchanie polecenia nauczycielki: pokaż, jak się teraz czujesz – wybór wróbelka przez dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.