SCENARIUSZ ZAJĘCIA
GRUPA : dzieci 5 - 6 letnie
PROWADZĄCA: Dorota Kowalska
TEMAT KOMPLEKSOWY:" Na łące"
TEMAT DNIA: "Kolorowy świat łąki"- Rozwiązywanie zagadek związanych z tematem,rozwijanie logicznego myślenia,usystematyzowanie zdobytych wiadomości. Doskonalenie analizy i syntezy literowo- wyrazowej, globalne czytanie napisów .Posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi, wykonywanie działań w zakresie 10.Kształtowanie orientacji w przestrzeni, znajomości figur geometrycznych .Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej, pamięci słuchowej i oraz umiejętności manualnych.Przygotowanie do nauki czytania i pisania.
CELE OGÓLNE:
-diagnoza kluczowych osiągnięć dziecka niezbędnych do podjęcia nauki w szkole
-rozwijanie logicznego myślenia
-rozwijanie słuchu fonematycznego
-doskonalenie analizy i syntezy słuchowo- wzrokowej
-rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej i pamięci
-rozwijanie sprawności manualnej , prawidłowego uchwytu narzędzia pisarskiego ,kontrolowanie napięcia mięśniowego
-doskonalenie umiejętności porozumiewania się, rozwijanie kompetencji językowych
-pomaganie dzieciom w przygotowaniu do czytania i pisania
-ćwiczenie spostrzegawczości i pamięci słuchowej,
-doskonalenie umiejętności liczenia i rozwiązywania zadań matematycznych
CELE SZCZEGÓŁOWE:
-rozwiązuje zagadki słowne i obrazkowe
-odczytuje wyrazy związane z obrazkami
-wykonuje ćwiczenia oparte na spostrzeganiu wzrokowym i słuchowym
-dzieli wyrazy na sylaby, dokonuje syntezy wyrazów
-wysłuchuje głosek w nagłosie, wygłosie i śródgłosie
-przelicza liczebnikami głównymii porządkowymi
-dokonuje prostych obliczeń matematycznych na konkretach w zakresie 10
-orientuje się w schemacie własnego ciała , potrafi umieścić obiekt w przestrzeni
-swobodnie i zrozumiale dla otoczenia wypowiada się
-przestrzega ustalonych reguł w zabawie ruchowej
-reaguje na wydawane polecenia słowne i dźwiękowe
-uczestniczy w zabawach muzyczno- ruchowych
-posiada poczucie własnej wartości
-rozpoznaje i wyraża emocje
METODY PRACY:
- słowna
-czynna
-oglądowa
FORMA PRACY:
-indywidualna
-grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:ilustracje mieszkańców łąki,zagadki, napisy do ilustracji, kolorowe klocki, płyta CD, cyfry, znaki matematyczne i liczmany, wstążki.sylwety kwiatów i biedronek, instrumenty perkusyjne, sylwety ślimaków i motyli, kolorowe figury geometryczne różnych kształtów i wielkości,karty do ćwiczeń graficznych,ołówki
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1.Zabawa integracyjna w formie wyliczanki: "Jestem sobie żabka mała teraz będę wyliczała ,kto się będzie z nami bawił po żabiemu odpowiadał"
Wybrane dziecko naśladując głos żaby dzieli swoje imię na sylaby.
2.Wprowadzenie do tematu zajęcia poprzez rozwiązywanie zagadek B.Gawrońskiej.
- Na brzegu stawu żyją, z wieczora, czy też z rana ,
do wody dają nura , gdy słyszą krok bociana. /żaba/
- Zbiera miód z kwiatów wśród łąk i pól
kiedy użądli sprawi ci ból /pszczoła/
Tu cytrynek, tu paź królowej,wszędzie piękne, kolorowe.
Lekko unoszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko. /motyl/
O nocleg nie prosi wędrując po świecie.
Bo swój domek nosi na własnym grzbiecie/ /ślimak/
Choć są bardzo małe pracują wytrwale,
Zbierają nasionka, nie męczą się wcale. /mrówki/
Lata nad łąką w czerwonej kapotce,
A na tej kapotce jest kropka przy kropce. /biedronka/
Zapewne znacie takiego konika,
Choć nie jest zegarkiem to w trawie cyka /konik polny/
Dzieci odszukują właściwe ilustracje do rozwiązań, dobierając do nich podpisy.
3.Dzielenie wyrazów na sylaby, wyróżnianie pierwszej i ostatniej głoski, ( chętne dzieci głoskują cały wyraz lub dokonują syntezy podanego przez n-la wyrazu).
4.Budowanie zdań z wyrazami będącymi rozwiązaniem zagadek. Przeliczanie liczby wyrazów w zdaniu, układanie tej liczby z wykorzystaniem klocków.
5."Roztańczona łąka"- improwizacja taneczna do piosenki" Łąka"
6."Biedroneczka"- ćwiczenia umiejętności przeliczania liczebnikami porządkowymi kwietnego wzoru i umieszczanie na nim sylwety biedronki wg.kolejności.Wykonywanie poleceń n-la :połóż biedronkę na siódmej , trzeciej, piątej biedronce.
Ćwiczenia orientacji w przestrzeni oraz w schemacie własnego ciała w trakcie manipulowania sylwetami owadów zgodnie z instrukcją słowną nauczyciela.
Stosowanie określeń: na,pod,obok,z lewej strony, z prawej strony,na górze, na dole, z tyłu .
7."Matematyczna gimnastyka"- zabawa ruchowa. Swobodny bieg dzieci po sali.Na sygnał liczenie wygrywanych na instrumencie perkusyjnym dźwięków i wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych poleconych przez wybrane dziecko.
8.Wiosenne zabawy matematyczne - zabawa dydaktyczna - rozwiązywanie zadań z treścią z wykorzystaniem cyfr i liczmanów oraz znaków matematycznych.
Nad łąką zaroiło się od barwnych motyli.5 motyli fruwało nad woda , a 3 przysiadły na kwiatach . Ile razem motyli witało wiosne?
5 + 3 = 8
Na stokrotce usiadło 7 pszczół ,potem doleciały jeszcze dwie.Ile pszczół siedzie na kwiatku?
7+ 2 = 9
Na powitanie wiosny 8 żabek zaśpiewało w chórze, ale 3 z nich szybko się zmęczyły. Ile żaśpiewa teraz w chórze?
8 - 3 = 5
9.Łąka śpiewa"- zabawa ortofoniczna do melodii piosenki Panie Janie.
Re,re,kum ,kum (bis), bzz, bzz,bzz ( bis) ,rade, rade,rade (bis), cyt,cyt,cyt (bis).
10. "Polowanie na dźwięki"- naśladowanie rytmu wygrywanego przez n-la na tulipankach.Stosowanie zróżnicowanej dynamiki i natężenia dźwięku. Reagowanie na polecenia gestowe nauczyciela. Doskonalenie pamięci muzycznej.
11."Mieszkańcy łąki"- twórcza zabawa plastyczna przy stolikach utrwalająca znajomość figur geometrycznych i wielkości. Układanie elementów ozdobnych z figur od największej do najmniejszej. Dbałość o dokładność i estetykę pracy.( dzieci 5 l)
11."Wiosenne wzory "- ćwiczenia graficzne. Kalkowanie wyrysowanych szlaczków bez odrywania narzędzia pisarskiego .Stosowanie prawidłowego nacisku i uchwytu narzędzia pisarskiego.(dzieci 6 l) Ocena pracy.
12.Podziękowanie dzieciom za udział, udzielenie pochwał, wykonanie gazetki dla rodziców.