SCENARIUSZ ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO
Grupa dzieci 5-6 letnich
Prowadząca: Dorota Kowalska
Temat kompleksowy:"Jesień w lesie"
Temat dnia "Jak zwierzęta leśne przygotowują się do zimy?"- rozwiązujemy leśne zagadki.
CELE OGÓLNE:
-utrwalenie wiadomości o zwierzętach leśnych i ich przygotowaniach do zimy
-rozwijanie logicznego myślenia
-wdrażanie do przestrzegania reguł zabawy
-tworzenie warunków sprzyjających swobodzie wypowiedzi zwiżzanej z przyjemnymi przeżyciami i werbalnym "otwarciem się dziecka
- ukierunkowanie werbalnej ekspresji dziecka na przemyślane wypowiedzi
-rozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej poprzez rozpoznawanie odgłosów jesiennego lasu
-wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci :kluczowych umiejętności potrzebnych do podjęcia nauki w szkole
CELE SZCZEGÓŁOWE:
-rozwiązuje zagadki
-nazywa dni tygodnia, niektóre miesiące, pory roku
-globalnie czyta i umieszcza pod właściwym obrazkiem podpis stanowiący rozwiazanie zagadki
-dzieli wyrazy na sylaby
-wybrzmiewa pierwsza i ostatnią głoskę
-buduje zdania z wybranymi wyrazami
-chętnie uczestniczy w zabawie ruchowej prawidłowo realizując polecenia nauczyciela
-przelicza w opanowanym zakresie
-różnicuje wielkościowo sylwet zwierzą
-łączy zwierzeta z właściwym pokarmem
-rozpoznaje słyszane odgłosy
-wykonuje polecenia n-la
METODY :
czynna - zadań stawianych dzieciom do wykonania,samodzielnych ćwiczeń utrwalających
-słowna:-zagadki, rozmowa, wyjaśnienia
-oglądowa;-obserwacja pokaz
Środki dydaktyczne:-zagadki , ilustracje, karty pracy, obręcze,płyta z odgłosami,obręcze, klocki, podpisy do czytania globalnego, ilustracje ze zwierzętami,klocki,kredki , sylwety parasola,
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1.Powitanie piosenką "Witamy cię nowy dniu"
2."Nazywanie dnia tygodnia, miesiąca, pory roku. Kolorowanie kolejnego parasola
symbolizującego miesiąc.
3. Rozwiązywanie zagadek słownych E. Kozyry- Pawlak.Dzieci siedzą przed tablicą ,na której znajdują się ilustracje obrazujące rozwiązania zagadek. Po odczytaniu zagadki wybrane dziecko podaje odpowiedź, umieszcza podpis. Po poznaniu wszystkich odpowiedzi dzieci czytają globalnie wyrazy.
*Mała szara pani, gdy jej głód doskwiera, myszkuje w spiżarni poszukując sera./MYSZ/
*Kiedy nadchodzi już pora chłodów, on się najada ryb, grzybów, miodu.
zapada potem w swój sen zimowy i jest tak słodki jak miś pluszowy /niedzwiedź/
*Niby to taki mądry ptak,lecz dniem i nocą żyje wspak.
Bo gdy już pora jest na spanie , on rozpoczyna .....polowanie /SOWA/
*Późno w nocy do wsi pomyka ,kiedy wszyscy już chrapią błogo .
I drżą ,tylko mieszkańcy kurnika , kiedy śmignie im ruda kita. /LIS/
*Mieszka w głębokim lesie , choć przypomina Burka,
na śniadanie najchętniej zje .....Czerwonego Kapturka /WILK/
*Mieszka w norce gdzieś pod sosną, igły mu na grzbiecie rosną.
A kiedy przychodzi jesień, na tych igłach jabłka niesie. /JEŻ/
4."Jakie to zwierzę?- zabawa naśladowczo- ortofoniczna.
5.Zagadki słuchowe- dzieci słuchają nagrań odgłosów zwierząt leśnych i próbują odgadnąć jakie
to zwierzę.
6."Sarny do paśnika"- zabawa ruchowa z obręczami.Obręcz to paśnik, w którym znajdują się
klocki "jabłka".Wokół obręczy siada tyle dzieci ile klocków.dzieci przeliczają klocki liczebnika
głównymi i porządkowymi.Leśniczy kontroluje prawidłowość wykonania zadania.Nauczyciel
dokonuje zmian, a w tym czasie dzieci biegają lub spacerują po lesie.
7"Dary jesieni"- ćwiczenia pamięci i uwagi - układanie wg. rozpoczętego rytmu: kasztanów,
żołędzi , liści , jarzębiny.
8. Praca przy tablicy z ilustracjami . Dzieci wykonują ćwiczenia słuchu fonematycznego :dzielą
wyrazy na sylaby, wybrzmiewają głoski w nagłosie i wygłosie, dokonują syntezy wyrazowej,
budują zdania w wybranymi wyrazami.
9."Jeżyk "-wyklejanka plastelinowa z wykorzystaniem materiału przyrodniczego ( igły sosny).
10.Wiewióreczki"- zabawa ruchowa do piosenki z prawidłami
11.Omówienie prac- zorganizowanie wystawki, podziękowanie za aktywny udział.