X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 32184
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz warsztatów wielkanocnych w grupie 4-latków

Scenariusz warsztatów wielkanocnych
dla dzieci i rodziców
w grupie 4-latków

Temat warsztatów: Wielkanocne przygotowania...

Osoba prowadząca:
Data: 21.03.2016 r.
Miejsce: Przedszkole Samorządowe w Starym Mieście – oddział w Liścu Wielkim
Grupa: 4-latki „Gumisie”

Cel główny: Czerpanie radości ze wspólnej zabawy i pieczenia ciasteczek z rodzicami
Cele szczegółowe:
dziecko:
• zgodnie współpracuje z kolegami i z rodzicami
• zgodnie bawi się w parze;
• porusza się w rytm muzyki;
• reaguje na umówiony sygnał słowny;
• powtarza za nauczycielem prosty układ ruchowy/taneczny;
• przygotowuje wspólnie z rodzicem ciasto na ciasteczka;
• wykrawa foremkami ciasteczka;
• ozdabia ciasteczka

Formy organizacyjne: indywidualna, w parze, zbiorowa
metody:
• czynne – metoda kierowania aktywnością; metoda zadań stawianych dziecku;
• oglądowe – osobisty przykład nauczyciela;
• słowne – rozmowa, objaśnienia i instrukcje nauczyciela;

Środki dydaktyczne:
po dwa kolorowe piórka dla każdego uczestnika; nagranie utworu z pedagogiki zabawy „Ciasto”; składniki na ciastka: mąka, cukier, jajka, śmietana, margaryna, cukier waniliowy, proszek do pieczenia (przepis na ciasteczka w załączniku nr 1)

Przebieg warsztatów:

1. Masaż na dobry humor:
Żeby było nam wesoło, masujemy swoje czoło.
Raz i dwa, raz i dwa; każdy ładne czoło ma. /x2

Potem oczy, pod oczami i pod nosem, pod ustami.
Raz i dwa, raz i dwa; każdy ładną buzię ma. /x2

Tu jest głowa, tu są uszy. Trzeba swoje uszy ruszyć.
Raz i dwa, raz i dwa; każdy ładne uszy ma. /x2

Paznokcie także pomalujemy, bo do świąt się szykujemy.
Raz i dwa, raz i dwa; każdy paznokcie ładne ma. /x2

Raz i dwa, raz i dwa; każdy dobry humor ma?
Raz i dwa, raz i dwa; każdy dobry humor ma!!!

2. Zabawa „W sklepie”.
Wszyscy siadają w kręgu. Prowadząca rozpoczyna zabawę, mówiąc, że była wczoraj na zakupach i kupiła nożyczki i pokazuje palcami prawej ręki ruch cięcia nożyczkami. Następnie pyta dziecko siedzące po lewej stronie – „gdzie byłaś?” – w sklepie – "co kupiłaś?" – nożyczki. Odpowiadający naśladuje cięcie nożyczkami i zadaje to samo pytanie sąsiadowi z prawej strony. Każde kolejne dziecko powtarza to samo pytanie i daje te same odpowiedzi, nie zapominając o naśladowaniu ruchu nożyczek.
Inna odpowiedź na pytanie – „co kupiłaś?” nastąpi, gdy wszyscy uczestnicy zabawy będą naśladować już cięcie nożyczkami. Odpowiedzią tą będzie „wachlarz”. Analogicznie każde kolejne dziecko odpowiada na zadane pytanie „wachlarz” i włącza do ruchu motyw wachlowania. W tym momencie dzieci wykonują już dwa ruchy na raz: cięcie nożyczkami i wachlowanie. Następnie dodajemy kolejno hula-hop (kręcenie biodrami) oraz zegar z kukułką (powtarzamy ku-ku)

3. Wiosenny masażyk – dzieci stoją ustawione w parach, twarzą do siebie. Jedno dziecko z pary zamyka oczy i wyciąga dłonie przed siebie, jakby o coś prosiło. Drugie dziecko z pary wykonuje masaż i mówi wierszyk. Potem dzieci zamieniają się rolami.

Wiosenny deszczyk pada i bajki opowiada.
(robienie deszczyku paluszkami na głowie i twarzy)
Wesoły wietrzyk wieje przez łąki i przez knieje.
(pocieranie włosów)
Cieplutkie słonko świeci dla wszystkich małych dzieci.
(głaskanie twarzy od czoła do brody)
A z nieba spadł też grad i do Twych rączek wpadł.
(pukanie palcami po głowie i „wskoczenie” pięści do dłoni dziecka masowanego)

4. Zabawa przy muzyce „Ciasto” (pedagogika zabawy Klanza)

5. Wspólne pieczenie świątecznych ciasteczek.

6. Dekorowanie oraz degustowanie przygotowanych ciasteczek.

7. Podziękowanie za spotkanie i wspólnie spędzony czas.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.