Scenariusz otwartego zajęcia przeprowadzony w grupie dzieci 5/6 - letnich
TEMAT : „Po nitce do kłębka” - zabawy językowe i matematyczne psotnego kota.
Cele ogólne :
Doskonalenie percepcji wzrokowej i słuchowej.
Nabywanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowej.
Osiąganie umiejętności w zakresie porównywania i grupowania obiektów.
Doskonalenie umiejętności liczenia w możliwie szerokim zakresie.
Rozbudzanie zainteresowania książką.
Cele szczegółowe :
Dziecko :
- rozwiązuje zagadki słowne;
- składa obrazki pocięte na 6 - 8 części bez wzoru;
- dzieli nazwy obrazków na sylaby, liczy je, porównuję ilość sylab;
- wyróżnia głoski w nagłosie nazwy obrazka;
- wskazuje obrazek , którego nazwa rozpoczyna się na podaną głoskę;
- tworzy zbiory, opierając się na pojęciach ogólnych;
- klasyfikuje obiekty wg cech jakościowych - wielkości;
- liczy : poziom I - w zakresie 5
poziom II - w zakresie 10 i więcej
- podaje poprawnie liczbę obiektów;
- zaznacza elementy różniące 2 obrazki;
Metody:
czynne - zadania stawiane dziecku do wykonania, ćwiczeń
percepcyjne - obserwacji i pokazu
słowne - rozmowy, objaśnień i instrukcji
Formy pracy:
aktywność zbiorowa, grupowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana;
Środki dydaktyczne :
emblematy kotów w 4-ech kolorach dla dzieci, zagadka, historyjka obrazkowa „Psotny kotek”, dla 4 zespołów - obrazki na części, obrazki z kotami do grupowania i liczenia; obrazki do wyróżniania sylab, głosek w nazwie; włóczka w kłębkach dla każdego dziecka, płyta z nagraniem piosenki „Idzie kot” ; karty pracy; książka z wierszem J. Tuwima „Kotek”; różnorodne materiały plastyczne ( włóczki, bibuły, papier kolorowy, kredki, klej, nożyczki itp.)
PRZEBIEG :
1.Powitanie „Iskierka przyjaźni”
2.Wprowadzenie - zagadka
Tak cichutko chodzi
że nikt go nie słyszy
i dlatego bardzo
boją się go myszy.
Choć go nikt nie uczył
bardzo ładnie mruczy
Pośród nocnej ciszy
poluje na myszy ...
KOT
3. Historyjka obrazkowa „Psotny kotek” - układanie obrazków w kolejności zdarzeń, próby samodzielnego opowiadania.
4.„Kocie zadania”- zwijanie nitki w kłębek ( pozwala to przechodzić od zadania do zadania )- rozwiązywanie napotkanych zadań.
·„Ułóż obrazek” - składanie obrazka ( czarno-białe obrazki z historyjki ) z części ( 5 - 8 ) w zespołach;
·„Który kotek?” - dzieci segregują obrazki mając na uwadze wielkość, rodzaj sierści; liczą powstałe grupy i elementy je tworzące;
·„Wybierz obrazek” - segregowanie obrazków z uwagi na ilość sylab w nazwie - 1, 2, 3 sylabowe ( po 2 obrazki dla każdego dziecka - dowolne obrazki);
·„Co słychać na początku?” - nazywanie głosek w nagłosie nazw obrazków ( po 2 obrazki dla każdego dziecka ), grupowanie wybranych wokół symbolu danej litery;
5.Impresja ruchowa „kotków” przy muzyce - dzieci udają bawiące się „kotki” - skradają się do kłębków wełny, popychają „łapkami”, gonią za nimi ... na przerwę w muzyce - siadają i śpiewają refren piosenki „Idzie kot”.
6.Praca indywidualna - karta pracy (dowolny obrazek z kotami do zaznaczania różnic )- zaznacz różnice.
7.Praca plastyczna z rodzicami - „Koty” - praca w technice collage’u.
8.Zakończenie - wysłuchanie wiersza J. Tuwima „Kotek” - rozmowa podsumowująca.