Scenariusz konkursu Bezpieczny Przedszkolak
Prowadzący: Danuta Neukirch
Cele ogólne:
- utrwalenie wiadomości na temat bezpieczeństwa podczas zabaw i ruchu drogowego, - sprawdzenie wiedzy przedszkolaków z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach i odpowiedniego zachowania się w różnych sytuacjach, - promowanie bezpiecznego stylu życia, - integracja dzieci.
Cele operacyjne: Dziecko: - przełamuje bariery, występuje przed liczną widownią, - integruje się i współpracuje z innymi dziećmi, - wie, jak wygląda sygnalizator świetlny, - wie, jak należy prawidłowo przechodzić przez ulicę, - rozwiązuje zagadki, - wie, jak należy zachować się na podwórku i na ulicy - potrafi rozpoznać segregować rzeczy na bezpieczne i niebezpieczne - wie, co oznaczają wybrane znaki drogowe
Środki dydaktyczne: zagadki, sylwety samochodów uprzywilejowanych, obrazki, sylweta sygnalizatora, kółka w kolorze : czerwonym, żółtym i zielonym, obrazki przedstawiające przedmioty bezpieczne i niebezpieczne, puzzle
Przebieg
1.Powitanie przybyłych gości przez Panią Dyrektor
2.Powitanie przez gości przez prowadzącą
Ja również wszystkich witam na naszym konkursie wiedzy o bezpieczeństwie. Chcemy aby każdy przedszkolak będąc w domu, w przedszkolu, na podwórku czy też na ulicy był zawsze bezpieczny i wiedział jak należy się zachować podczas różnych sytuacji. Dlatego dzisiaj wspólnie rozwiążemy parę zadań konkursowych, które utrwalą wiedzę na temat naszego bezpieczeństwa. Oczywiście nich nikt się nie denerwuje nasz konkurs to przede wszystkim zabawa,..
3.Układanie znaków drogowych z rozciętych kawałków
W pierwszym zadaniu ułóżcie obrazek z rozciętych elementów, ciekawe czy zgadniecie co powstało?
Każda drużyna gotowa, to zaczynamy po kolei co wyszło każdemu z przedszkoli.
4.Układanie obrazków według kolejności, co po kolei należy zrobić, aby przejść przez ulicę.
Czy każdy przedszkolak wie, jak należy przechodzić przez ulicę, aby było bezpiecznie? Myślę, że nieraz Wasze Panie czy rodzice tłumaczyli wam jak należy prawidłowo to robić, dlatego w tym zadaniu mamy chłopca, który jeszcze nie wie, jak należy prawidłowo przejść przez ulicę. Proszę pomóżcie mu układając obrazki co należy po kolei zrobić aby przejść przez jezdnię.
5.Segregowanie obrazków : bezpieczny- niebezpieczny. . W kopertach umieszczone są różne przedmioty , waszym zadaniem jest określenie czy przedmiot jest bezpieczny czy nie. Czyli te przedmioty, którymi można się bawić i są bezpieczne przyklejacie na kartce z uśmiechem, a te które są niebezpieczne i dzieci nie powinny się nimi bawić przyklejamy na kartce ze smutną miną.
6.Rozwiązywanie zagadek Wyciągnijcie z koperty przygotowane zagadki, Wasza Pani odczyta Wam je, a Wy musicie oczywiście odgadnąć
Stoją przy drodze na jednej nodze, wszystkim kierowcom ku przestrodze.
Obrazki na nich rozmaite czyta kierowca zamiast liter.
Mam zielone piękne oko, zielone jak liść
kiedy nim zaświecę to możecie iść
Zgadniesz, co to jest, gdy pomyślisz szczerze.
Tak nazywa się część jezdni albo w ZOO zwierzę.
Strzeże przejazdu kolejowego.
Gdy pociąg jedzie, on idzie w dół.
Odpowiedz, proszę, co to takiego.
Czy wiesz, jak wiele zawdzięczasz mu
W białej czapce na ulicy ważną jest osobą.
Wszyscy słuchać go muszą, gdy kieruje ruchem.
Choć nóg nie posiada szybko pędzi szosą,
bo nie nogi lecz koła, po szosie go niosą.
Składam się z kierownicy, ramy i kół z oponami.
Może na mnie jechać człowiek ruszając nogami.
Dla bezpieczeństwa noś go na głowie
i na rowerze i na budowie.
Można przejść na drugą stronę,
kiedy światło jest ...
Jest przy każdej jezdni po to,
by chodzić po nim piechotą.
7.Sygnalizator świetlny- układanie wyciętych kół w odpowiednim miejscu.
Czy każdy z was wie jak wygląda sygnalizator świetlny? To teraz sprawdzimy czy wszyscy po kolei potrafią rozmieścić kolory. Naklejcie odpowiedni kolor we właściwym miejscu, tak jak wygląda sygnalizator a Wasze Panie przeczytają Wam co dany kolor nam mówi.
8.Do kogo zadzwonisz? Nauczyciel odczytuje różne niebezpiecznych sytuacje. Dzieci mają przed sobą sylwety wozów: policyjny, strażacki, karetka, pogotowia; ich zadaniem jest podnieść odpowiedni pojazd uprzywilejowany, adekwatny do zaistniałej sytuacji.
•Wypadek samochodowy na ulicy przy twoim domu. Zderzyły się dwa auta. Są ranni !
•Przy sklepie obok twojego domu zasłabła starsza pani !
Jesteś w domu z mamą. Nagle mama się oparzyła, nie może się ruszyć
•Wybuchł pożar w twoim domu
•Ktoś włamuje się oknem do mieszkania twojego sąsiada
•Na drodze leży złamane drzewo.
9.Podsumowanie konkursu, rozdanie nagród i dyplomów.
10.Wspólna zabawa.
11.Pożegnanie gości.