Scenariusz zajęć z zakresu kształtowania czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych oraz przestrzegania bezpieczeństwa własnego oraz innych w grupie dzieci 3-letnich
CELE OGÓLNE:
- Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
- zna etapy mycia zębów;
- zna etapy mycia rąk;
- zna etapy ubierania się i rozbierania;
- wie, jak właściwie zachować się przy stole podczas posiłków;
- zna i przestrzega umowy dotyczące współżycia w grupie;
- słucha poleceń nauczyciela i stara się je wykonywać;
- zna zasady bezpiecznej zabawy np. odkłada zabawki na wyznaczone miejsce, utrzymuje porządek w swoim otoczeniu, itp.
REALIZOWANE TREŚCI Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
1 Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
- przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;(1.2)
2 Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywaniu ładu i porządku.
- umie poprawnie umyć się i wytrzeć oraz umyć zęby.(2.1)
- samodzielnie ubiera się i rozbiera(2.4)
- utrzymuje porządek w swoim otoczeniu.(2.5)
6 Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
- ma rozeznanie, gdzie można się bezpiecznie bawić, a gdzie nie (6.5)
METODY:
- słowne
- oglądowe
- aktywne
FORMY:
- zbiorowa
-indywidualna
ŚRODKI I POMOCE :
Tablice, akcesoria z kącika kuchennego, ilustracje, worek z akcesoriami do mycia zębów, arkusz narzędzia TOC, lalka, ubrania dla lalki, wybrane zabawki z sali, muzyka CD, folia malarska, balon
PRZEBIEG ZAJECIA:
1. Nauczycielka wita wraz z dziećmi przybyłych gości (pani dyrektor, rodzice) i wyjaśnia dzieciom cel dzisiejszej wizyty ich rodziców w przedszkolu – rodzice chcą zobaczyć, co dzieci potrafię same robić w przedszkolu.
2. Nauczycielka przy słowach piosenki „Jadę, jadę” zabiera dzieci w podróż.
3. Dzieci wraz z nauczycielką zatrzymują się na pierwszej stacji (kącik kuchenno-domowy) i odkrywają znajdującą się tam ilustrację. Wspólnie opowiadają treść obrazka, który przedstawia dzieci jedzące posiłek. Nauczycielka zadaje dzieciom pytania na temat właściwego zachowania się przy stole podczas posiłków z wykorzystaniem odpowiednich sztućców. Chętne dziecko prezentuje właściwe zachowania przy stole wykorzystując zgromadzone akcesoria w kąciku kuchenno-domowym (siedzi prosto z plecami opartymi o krzesło i nogami schowanymi pod stołem, nie kręci się, je korzystając z odpowiednich sztućców). Nauczycielka dziękuje dzieciom za pomoc.
4. Nauczycielka przy słowach piosenki „Jadę, jadę” zabiera dzieci w dalszą podróż.
5. Dzieci wraz z nauczycielką zatrzymują się na drugiej stacji (okolice łazienki) i odkrywają znajdującą się tam ilustrację. Wspólnie opowiadają treść obrazka, który przedstawia wykonywane przez dzieci czynności higieniczno-sanitarne w łazience. Nauczycielka pokazuje dzieciom worek wiszący na drzwiach od łazienki i zachęca je do zajrzenia do środka. Chętne osoby wyciągają z niego kolejne przedmioty, nazywają je i określają ich przydatność podczas mycia zębów. Dzieci, wykorzystując akcesoria z worka, opowiadają o kolejnych etapach mycia zębów.
Nauczycielka pyta dzieci, co jeszcze robimy w łazience. Dzieci odpowiadają, że myją ręce. Wtedy nauczycielka rozpoczyna rozmowę na temat etapów mycia rąk w oparciu o piktogramy umieszczone w pudełku. Dzieci wspólnie z nauczycielką korzystając z narzędzi TOC ustalają kolejne etapy mycia rąk.
6. „Zabawa z kroplą wody” – udział w zabawie ruchowej przy muzyce z wykorzystaniem folii malarskiej oraz balonika. Dzieci ilustrują muzykę ruchem, odbijają folią balonik, tak aby nie upadł.
7. Nauczycielka przy słowach piosenki „Jadę, jadę” zabiera dzieci w dalszą podróż.
8. Dzieci wraz z nauczycielką zatrzymują się na trzeciej stacji (kanapa) i zauważają lalkę i porozrzucane dookoła niej ubrania. Nauczycielka pyta dzieci, czy one też, gdy przygotowują się do leżakowania zostawiają taki bałagan. Dzieci odpowiadają, że zawsze należy ubranka powiesić na krzesełko, a kapcie postawić pod krzesłem. Chętne dzieci porządkują odzież lalki. W tym czasie nauczycielka zauważa, że lalka się już obudziła, więc trzeba ją ubrać. Prosi chętne dzieci o pomoc w ubraniu lalki w bluzkę, spódniczkę, skarpetki oraz kapcie. Dziękuje dzieciom za pomoc.
9. Nauczycielka przy słowach piosenki „Jadę, jadę” zabiera dzieci w dalszą podróż.
10. Dzieci wraz z nauczycielką zatrzymują się na czwartej stacji (półka z zabawkami) i zauważają porozrzucane dookoła zabawki. Nauczycielka pyta dzieci, co trzeba zrobić, gdy skończymy się bawić. Dzieci odpowiadają, że zawsze po skończonej zabawie należy posprzątać, ponieważ można się o nie potknąć i zrobić sobie krzywdę. Chętne dzieci porządkują salę. Nauczycielka dziękuje dzieciom za pomoc.
11. Nauczycielka zaprasza dzieci do zabawy ruchowej pt. „Taniec zabawek”. Wszystkie dzieci zamieniają się w zabawki i tańczą przy muzyce. Na przerwę i wywołanie określonej zabawki naśladują: pajacyki(skaczą w miejscu), wiatraczki (rozkładają ręce i kręcą się ), piłeczki (skaczą obunóż w miejscu). Po skończonej zabawie dzieci siadają w kole.
12. Na zakończenie nauczycielka prosi dzieci o posegregowanie obrazków przedstawiających zachowania bezpieczne oraz niebezpieczne. Chętne dzieci przyklejają obrazki w odpowiednim miejscu. Nauczycielka dziękuje dzieciom.
13. Nauczycielka wręcza wszystkim dzieciom medale „Samodzielnego i bezpiecznego przedszkolaka”.