Scenariusz zajęć otwartych Bezpieczny Przedszkolak w grupie Tygryski
14.06.2016r.
Grupa sześciolatków
Opracowanie: Marta Cierpisz
Cele:
-zapoznanie z zasadami zachowania się nad wodą
-wdrażanie do zgodnej pracy w grupie
-zacieśnianie więzi rodzinnych
Cele operacyjne:
-dziecko rozpoznaje bezpieczne i niebezpieczne zachowanie nad wodą
-rozpoznaje ratownika WOPR
-reaguje na znaki umowne (kolor flagi nad wodą, tabliczki z zakazami)
-wykonuje pracę zespołową
Formy pracy:
Grupowa, zespołowa, indywidualna
Metody:
Pokaz, instrukcja, praktycznego działania, zadanie otwarte, ekspresywna
Środki dydaktyczne;
Płyta CD, kartka czerwona i biała, napisy z hasłami, chusta animacyjna Klanzy, pastele olejowe
Przebieg:
Powitanie piosenką Letni deszcz, muzyka-Barbara Tartanus, słowa-Urszula Kozłowska
I :
Lato, lato wyczekane
Wszyscy bardzo Cię prosimy
Bądź radosne, roześmiane
Nie rób takiej chmurnej miny
Ref: Jeśli już koniecznie chcesz
Na wesoło się zachmurzaj
I niech spadnie letni deszcz
Pobiegamy po kałużach
II
Lato, lato ukochane
Czas pakować już walizki
Nie bądź Nan nas zagniewane
I uśmiechaj się do wszystkich.
- Zabawa : Imię na głoskę...
Nauczyciel zaprasza do środka koła dzieci i rodziców, których imię zaczyna się daną głoską. Osoby które znajdują się w środku mają do wykonania zadanie np. podzielić swoje imię na sylaby. Zabawa trwa, aż wszystkie osoby wezmą w niej udział.
- Wiersz wakacje
Wyjeżdżać pora, nastały wakacje
Czekają na nas różne atrakcje
Obserwacja zwierząt w lesie
Rozmowa z echem, co głos w dal niesie
Malin, borówek, jagód zbieranie
Jak szemrze strumyk podsłuchiwanie
Morskie kąpiele, skoki przez fale
Zachody słońca-jakże wspaniałe
Spływy kajakiem, w rzece pływanie
Długie spacery, ruin zwiedzanie
Gdy minie lato, zaplanujemy
Gdzie na wakacje znów pojedziemy.
- Burza mózgów: na co nadeszła pora, jakie atrakcje czekają na dzieci? Czy wiecie jak bezpiecznie spędzić wakacje?
-Zagadki prawda/fałsz- słysząc prawdziwe zdanie dzieci i rodzice klaszczą, natomiast słysząc fałszywe tupią nogami.
-po górach spacerujemy w czasie burzy
-nie zbliżamy się do nieznanych zwierząt
-w lesie można krzyczeć
-zbieramy nieznane grzyby i owoce
-gramy w piłkę blisko ulicy
-na plaży nie nosimy nakrycia na głowie
-wchodzimy do wody bez opieki dorosłych
- Powieszenie na tablicy białej i czerwonej flagi, wieszanie pod nimi haseł dotyczących bezpieczeństwa nad wodą. Nauczyciel czyta hasła, dzieci decydują pod którą flagą należy je umieścić. Hasła są takie same jak w zabawie Prawda-fałsz .
- Zabawa z chustą animacyjną Klanzy; Morze spokojne, sztorm oraz Kto ma na sobie kolor....
Rodzice i dzieci trzymają chustę animacyjną, na środku leży piłeczka. Na hasło sztorm należy tak mocno machać chustą żeby piłeczka spadła, na hasło spokojne morze piłeczka ma bezpiecznie turlać się po chuście.
Nauczyciel prosi aby osoby, które maja na sobie coś w kolorze np. czerwonym zmieniły swoje miejsce przechodząc pod chustą. Zabawa kończy się gdy wszystkie osoby zmienią swoje miejsce.
- Zabawa inspirowana opowieścią Na plaży;
Jesteśmy na plaży spoglądamy w niebo na latające w powietrzu latawce. Latawce unoszą się wysoko, wysoko, teraz opadają w dół. Wiatr ucichł i latawce opadają na piasek, rysujemy palcem w piasku ich kształt. Wietrzyk zaczyna lekko wiać i latawce wzbijaja się w powietrze. Słonko grzeje i piasek staje się gorący, wysoko na paluszkach idziemy do wody schłodzić nogi. Podnosimy wysoko kolana, przeskakujemy przez fale. Czas na kąpiel słoneczną .Kładziemy się na piasku i opalamy brzuchy, patrzymy w niebo i podziwiamy latawce. Teraz opalamy plecki i wsłuchujemy w szum fal, oddychamy głęboko wdychając jod.
Dzieci i rodzice wykonują czynności przedstawiane przez nauczyciela, w trakcie zabawy odtwarzany jest odgłos szumu fal i krzyku mew.
- Wykonanie w zespołach wspólnie z rodzicami tabliczek ostrzegawczych dotyczących zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą.
- Podziękowanie za udział w zajęciach.
Marta Cierpisz