Scenariusz zajęcia
Grupa wiekowa: 4-latki
Temat: Szanujemy drzewa wokół nas- zabawy sprzyjające poznaniu charakterystycznych cech drzewa.
Cele operacyjne: (dziecko wie, potrafi)
- odpowiadać na pytania nauczycielki;
- czerpać radość ze wspólnych zabaw przy muzyce;
- nazwać różne cechy powierzchni;
- przeliczyć oczka na kostce;
- rysować na korze;
- stworzyć wspólną pracę.
Metody:
-słowna (rozmowa, polecenia);
-czynna (zadań stawianych do wykonania);
- percepcyjna (praca na materiale graficznym);
- elementy metody C. Orffa;
- Pedagogika Zabawy.
Formy pracy:
- indywidualna,
- z całą grupą,
Pomoce: kartony, kredki, marker, szary papier, odtwarzacz CD, płyty CD, wiersz autorstwa nauczycielki, kora drzewa, makieta drzewa, kostka, napisy, ilustracje
Przebieg zajęcia
1.Powitanie się przy piosence „Owczareczek” wg Pedagogiki Zabawy
2.Rozwiązanie zagadki graficznej (wykorzystanie wiersza „Drzewo” E. Skorek):
Dwie kreski prosto
A dwie kreski krzywo
Gdy proste połączysz
To otrzymasz...(drzewo)
Powtórzenie zagadki- dzieci rysują drzewo w powietrzu razem z nauczycielem.
3.„Jak należy dbać o drzewa” „Dlaczego drzewa są potrzebne?”- wypowiedzi dzieci.
4.„Szumią drzewa”- zabawa ruchowa przy muzyce wg Pedagogiki Zaba
Wieje, wieje, wieje wiatr
kołysze gałązkami.
Szumią drzewa dookoła,
dzięcioł w korę stuka
5.„Ubranie drzewa”- wysłuchanie wiersza nauczyciela:
Każde drzewo- nawet małe,
ma ubranko doskonałe.
Piękna kora go ozdabia!
Lecz czy kora ta jest gładka?
Albo śliska niczym lód?
Nie- ubranko to jest śmieszne
I się składa z licznych bruzd.
To ubranko jest nierówne
Trochę jakby pomarszczone,
Ale to jest właśnie piękne-
Bo dzięki temu, drzewa nie są jednakowe.
6.„W co ubrane jest drzewo?”- rozmowa na temat treści wiersza.
„W co jesteśmy ubrani my?”- dotykanie swoich ubrań, ciała, włosów- wypowiedzi dzieci o swoich odczuciach.
7.„Taniec dla drzewa”- dowolny taniec dzieci przy muzyce.
8. „Szorstkie- gładkie”- zabawa orientacyjno- porządkowa z wykorzystaniem kory i kartki papieru.
9.„Rysujemy korę”- rysowanie „bruzd” na szarym papierze imitujących korę. Odrysowanie kory na kartce.
10.„Podaj listek”- przekazywanie sobie liści za pomocą klamer do bielizny.
11.Stworzenie drzewa ze zgniecionych kartek (gałęzie), odrysowanej kory i wydartych liści.
12.„Ekologiczne muzykowanie”- gra z wykorzystaniem nieużytków jako instrumentów.
13.Zakończenie zajęcia. Zachęcenie dzieci do dalszego dbania o przyrodę. Wręczenie medalu: „Przyjaciel przyrody”
Opracowała i przeprowadziła:
Anna Chmielecka
Wzór medalu:
„Ubranie drzewa”
Każde drzewo- nawet małe,
ma ubranko doskonałe.
Piękna kora go ozdabia!
Lecz czy kora ta jest gładka?
Albo śliska niczym lód?
Nie- ubranko to jest śmieszne
I się składa z licznych bruzd.
To ubranko jest nierówne
Trochę jakby pomarszczone,
Ale to jest właśnie piękne-
Bo dzięki temu, drzewa nie są jednakowe.