X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 32099
Przesłano:

Zabawy na śniegu. Scenariusz zajęć klasa I

Temat: „Co robią dzieci zimą ? „ wspólne ustalenie zasad warunkujących bezpieczeństwo podczas zabaw na śniegu.

Cele ogólne:

- rozwijanie umiejętności rozwiązywania zagadek,
- rozumienie konieczności wybierania bezpiecznych miejsc do zabawy zimą: na śniegu. lodzie,
- doskonalenie umiejętności czytania,
- rozwijanie umiejętności wyciągania wniosków na podstawie zaobserwowanych związków przyczynowo-skutkowych.

Cele operacyjne:

- potrafi rozwiązywać zagadki,
- wie, że należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw,
- potrafi połączyć sylaby i odczytać w labiryncie imiona dzieci,
- umie wypowiadać się na określony temat; historyjka obrazkowa.


Metody: słowna – rozmowa
oglądowa – pokaz
czynna – zadań stawianych do wykonania

Forma: z całą grupą

Pomoce: obrazki do zagadek, napisy do globalnego czytania, labirynt, mazaki, kulki
z waty, historyjka obrazkowa, obrazki bezpiecznej zabawy.


Przebieg

- Rozwiązywanie zagadek o tematyce zimowej.
Dopasowanie obrazków do rozwiązanych zagadek oraz napisów do globalnego czytania: sanki, narty, łyżwy i umieszczenie ich na tablicy.
Treść zagadek
1. Nie mają kół, a jeżdżą w dół
po śniegu białym, torze wspaniałym. (sanki)
- 5 -

2. W dół zbocza mkną dwie deski
zostawiając długie kreski. (narty)

3. Szybko po lodzie, niosą nas one
obie do butów są przyczepione. (łyżwy)

- Jakie sporty można uprawiać zimą ? – labirynt.
Łączenie różnymi kolorami na drodze w labiryncie dziecka z brakującym sprzętem sportowym oraz odczytywanie sylabami imion dzieci.

- Zabawa ruchowa z elementem ortofonicznym pt. „Zabawy na śniegu”. Dzieci podzielone na dwie grupy. Jedna grupa dowolnie naśladuje różne zabawy na śniegu. Druga grupa na sygnał nauczycielki naśladuje śnieżycę na głoskach „szsz”.
Gdy nadciąga śnieżyca pierwsza grupa chroni się w domach w wyznaczonym miejscu
w sali. Przy powtórzeniu zabawy dzieci zamieniają się rolami.

- Rozwijanie u dzieci myślenia przyczynowo-skutkowego na podstawie historyjki obrazkowej wg własnego pomysłu nauczycielki.

Ułożenie czterech obrazków historyjki według kolejności zdarzeń.
1) dziewczynka ciągnie sanki pod górkę,
2) zjeżdżając z górki wpada na bałwana,
3) sanki jadą w dół same, dziewczynce pomaga chłopiec,
4) razem zjeżdżają na jego sankach.

Opowiadanie ułożonej historyjki. Ocena postępowania chłopca.
Nadanie historyjce tytułu. Dzieci proponują różne tytuły np. „Na górce”. „Przygoda Dorotki”.
Tytuł zostaje wybrany większością głosów dzieci.

- Wspólne ustalenie z dziećmi zasad bezpiecznej zabawy na śniegu na podstawie ilustracji.

Do ilustracji układamy hasło bezpiecznego zachowania
1) Nie rzucamy śnieżkami w kolegę, ale w ulepionego bałwana.
2) Nie ślizgamy się na rzekach, tylko na sztucznych lodowiskach.
3) Na sankach i nartach nie zjeżdżamy w pobliżu jezdni tylko w miejscach do tego przeznaczonych.
4) Korzystamy z zabaw na śniegu w obecności dorosłych lub starszego rodzeństwa.

- Zabawa „Bawimy się śnieżynkami” zabawa ruchowa z ćwiczeniem oddechowym. Każde dziecko otrzymuje śnieżynkę z waty (kulkę), którą trzyma nad głową.
Zadaniem dzieci jest dmuchać w śnieżynkę tak, aby jak najdłużej utrzymała się
w powietrzu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.