Scenariusz zajęć w przedszkolu metodą F. Froebla
Opracowała: Małgorzata Tarach-Malik, Maria Berej w dniu 03.06.2015r.
Temat: „Jak rozchodzi się dźwięk?” czyli co wynalazł Alexander Graham Bell? – Zabawa dydaktyczna
z prezentacją multimedialną
Cele:
• wspieranie wyobraźni i myślenia twórczego
• doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej
• rozwijanie wypowiedzi słownych na określony temat
• kształtowanie logicznego myślenia
• kształtowanie postawy badawczej
• tworzenie budowli z klocków rożnego rodzaju
• współdziałanie z innymi dziećmi, przestrzeganie umów zawartych w grupie przedszkolnej
• zachowanie porządku w miejscu pracy w czasie wykonywania zadań
Metody: słowna, czynna, percepcyjna
Formy: indywidualna, grupowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, cyfry 1,2,3,4, 5, 6, 7. 8, 9, 10; płyta CD z muzyką,
Dar 1 oraz pomoce z poszczególnych stanowisk
Zajęcia dydaktyczne w porannym kole
Przebieg zajęć:
1. Taniec integracyjny „Powitanie” z wyliczanką: wspólne powitanie tanecznymi krokami różnymi częściami ciała „Do przodu prawą rękę daj, do tyłu...” (frotki) oraz wyliczanką (Piłeczki z Daru nr 1)
Jeden, dwa, jeden dwa
Piękna wiosna teraz trwa
Trzy i cztery, trzy i cztery,
Często chodzę na spacery,
Pięć i sześć, pięć i sześć,
Już na rower iść mam chęć,
Siedem, osiem, siedem, osiem,
Piękne kwiaty Tobie niosę
Dziewięć, dziesięć, dziewięć , dziesięć
Wiosna uśmiech dzieciom niesie
2. Doświadczenie „Jak rozchodzi się dźwięk?” - /dzieci tworzą okrąg, magnetofon stoi w środku koła, dość cicho ustawiony dźwięk/ N- dzisiaj odpowiemy na pytanie: czy dzieci wiedzą jaka była droga głosu z magnetofonu do ich uszu? Czy dzieci wiedzą jak rozchodzi się dźwięk w powietrzu?
/nie można użyć w tym celu powietrza, gdyż jest ono niewidoczne, zostanie więc zastąpione wodą. Dzieci mają na stolikach duże miski z wodą i małe kamienie – wyobrażają sobie, że miska z wodą jest to pokój wypełniony powietrzem, a kamień to głos dziecka./
N- proszę uważnie obserwować zachowanie powierzchni wody w chwili, kiedy wpuścimy do niej kamyk
Wniosek: na wodzie pojawiają się kręgi fal, które rozchodzą się do brzegów miski, fale przy brzegu są prawie niewidoczne.
N- proszę utworzyć okrąg, w środku stoi magnetofon z cicho ustawionym głosem. Dzieci słyszą go będąc bardzo blisko źródła dźwięku, z chwilą powiększania się okręgu tworzonego przez dzieci głos staje się coraz mniej słyszalny.
Wniosek: dźwięk rozchodzi się jednakowo we wszystkie strony. Dźwięk potrzebuje czasu zanim go ktoś usłyszy.
3. Prezentacja multimedialna „Alexander Graham Bell człowiek, który chciał nauczyć się czegoś
o dźwięku” część 1
Wniosek: dźwięk wibruje, a wibracje to szybkie drgania powietrza.
4. Doświadczenie ukazujące drgania powietrza: /na stolikach każde dziecko ma pudełeczko, na nim zamiast wieczka rozkładamy torebkę foliową, na którą dzieci rozsypią drobne ziarna. Następnie będą uderzać dużą łyżką, laseczką w duży bęben lub garnek/
Wniosek: (ziarenka unoszą się gdy uderzamy w garnek lub bęben) – to co przenosi dźwięk to powietrze) to zjawisko pozwala Nam chodzić po pokoju i słuchać muzyki z głośników, które stoją daleko.
5. Prezentacja multimedialna „Alexander Graham Bell człowiek, który chciał nauczyć się czegoś
o dźwięku” część 2 / opis do prezentacji: Pan Bell chciał przesyłać głos z jednego miejsca do drugiego. I przy użyciu przewodów, mikrofonu, słuchawki( z niej wydobywa się dźwięk) wynalazł telefon.
Rodzaje telefonów – ilustracje (dzieci zdolne próbują przeczytać podpisy, dzielenie na sylaby, przeliczanie w zakresie dostępnym dziecku)
Rozmowa przez telefon, który wynalazł Bell polegała na tym, że była słuchawka, mikrofon, bateria czyli źródło prądu. Inaczej sprawa wygląda w krótkofalówkach ( tu rozmowa polega na tym, że rozmawiasz wykorzystując fale radiowe). Zastosowanie wynalazku Bella możemy zauważyć również w domofonie.
Dzieci w parach przekazują informacje z wykorzystaniem krótkofalówek, domofonu.
6. Zabawa ruchowa przy muzyce: „Piłeczki” Każde dziecko wybiera poprzez losowanie jedną wełnianą piłeczkę z daru 1 i trzyma ją w rękach. N- l włącza muzykę. Prosi dzieci by tańczyły
z piłkami w jej rytmie. Na przerwę w muzyce n-l daje dzieciom zadanie – dobieranie się w zespoły 3 osobowe, klaskanie, ukłony”. Na zakończenie odłożenie piłeczek parami do pudełek.
Piłki się zmęczyły i odpocząć chciały,
ułóż je w pudełku równiutko - do pary.
Zapraszam piłki (...kolor...),
zmęczone choć zadowolone...
Wszystkie piłki są położone.
Aktywność dzieci w grupach zabawowo- zadaniowych
organizacja pracy w zespołach zabawowo-zadaniowych;
Wyobraźmy sobie, że Pan Bell wynalazca ma jeszcze kilka próśb małych,
Chętnie ich teraz wszyscy posłuchamy:
(podział na zespoły zabawowo-zadaniowe – praca w kącikach)
Kącik twórczy:
Pan Bell pragnie mieć kilka prostych „telefonów’, niestety nie wiem jak tego dokonacie bo przewodów, mikrofonu, słuchawki tu nie macie tylko plastikowe pudelka z otworkiem w denku i sznurki tu macie.
„Telefon”- konstruowanie z wykorzystaniem plastikowych pojemników oraz sznurka
Środki dydaktyczne: klej, pudełeczka, sznurek, nożyczki, wstążki itp.
Kącik badawczy:
Sterczy w ścianie taki pstryczek,
Mały pstryczek-elektryczek,
Jak tym pstryczkiem zrobić pstryk,
To się widno robi w mig.
Któż to jest ten mały pstryk?
Może świetlik? Może ognik?
Jak tam dostał się i skąd?
To nie ognik. To przewodnik.
Taki drut, a w drucie PRĄD.
Robisz pstryk i włączasz PRĄD!
Elektryczny bystry PRRRRĄD!
I stąd światło?
Właśnie stąd!
Więc żeby działał telefon to musi być prąd.
Czy znajdzie się tutaj dziś ktoś taki sprytny
Kto połączy te kable, i zrobi pstryk
i wtedy dioda zapali się w mig.
Lecz pamiętaj badaczu mały, że takie z prądem zabawy
Mogą wyrządzić kłopotu wiele więc tylko z dorosłymi buduj te modele.
Środki dydaktyczne: obwody elektryczne z bateriami i narysowanym schematem łączenia.
Kącik darów:
Wie duży i mały, że przy pięknej pogodzie
miło jest rozmawiać chodząc po ogrodzie
Chciałabym więc by jakiś konstruktor
Zaprojektował aparat kolorowy i modny
a także wygodny
Zabawa konstrukcyjna „Budujemy różne modele aparatów telefonicznych”- układanie różnych budowli, obrazków z darów.
Środki dydaktyczne: drewniane siatki geometryczne, Dar: 3, 4, 6, 8
Podsumowanie „W fotograficznym skrócie”