Konspekt zajęć w grupie dzieci 3-4 letnich
Temat tygodnia: Wszystkie dzieci są nasze
Temat: Obrazek z figur
grupa: 3-4 – latki
Cele ogólne:
– rozwijanie umiejętności klasyfikowania,
– rozwijanie inwencji twórczej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
– klasyfikuje, uwzględniając jedną cechę – wielkość,
– tworzy dowolny obrazek z figur geometrycznych.
Środki dydaktyczne: kartoniki z sylwetami figur, kartki z ozdobną ramką, klej, nożyczki, różne figury narysowane na kolorowym papierze, patyczki, rękawice z jednym palcem, nagranie muzyki tanecznej, sylwety figur geometrycznych, pętle, pudełko, nagrania piosenek dla dzieci, sylwety dzieci z różnych stron świata i pasujące do nich przedmioty, karta pracy, cz. 2, nr 52.
Metody pracy:
• słowna
• ćwiczenia praktyczne
• ćwiczenia twórcze
• oglądowa - pokaz
Formy pracy:
• zbiorowa, indywidualna, zespołowa
Przebieg dnia
I
1. . Zabawa muzyczno-ruchowa Taniec figur
Karta pracy, cz. 2, nr 52.K1.1,1,arta pracy, cz. 2, nr arta pracy, cz. 2, nr 52.
– Rysujcie po śladach od obrazków przedstawiających dzieci do zdjęć zabawek.
– Podzielcie rytmicznie nazwy zabawek dzieci.
2. Zabawa Indiańskie powitania.
Dzieci siedzą w kole, każde wymyśla sobie indiańskie imię i charakterystyczny dla siebie gest.
Następnie chętne dziecko przedstawia się, np. Jestem Szybka Strzała, i pokazuje swój gest.
Pozostałe dzieci powtarzają: To jest Szybka Strzała i naśladują jego gest. Kiedy wszystkie
dzieci już się przedstawią, chętne dziecko jeszcze raz się przedstawia: Jestem Szybka Strzała
i witam. Podchodzi do dziecka, którego imię zapamiętało, np. Groźnego Wilka, i siada na
jego miejscu. Groźny Wilk wstaje, przedstawia się, wita inne dziecko i siada na jego miejscu,
a powitane dziecko powtarza swoje indiańskie imię i podchodzi do kolejnego uczestnika
zabawy. Zabawa trwa dotąd, aż wszystkie dzieci zostaną powitane.
Zestaw zabaw ruchowych – nr XXXIV (metodą W. Sherborne).
Poznawanie własnego ciała
• Chodzenie na sztywnych nogach.
• W siadzie, uderzanie o podłogę całą stopą – szybko, wolno.
• Zabawne miny – naśladowanie min pokazywanych przez nauczyciela lub chętne dziecko.
Zdobywanie pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa w otoczeniu
• W parach – jedno dziecko ucieka, skacząc na złączonych nogach, drugie je goni.
• Jedno dziecko leży na plecach, drugie obchodzi je na czworakach.
Nawiązanie kontaktu z partnerem
Ćwiczenia z:
• leżenie tyłem – leciutkie ciągnięcie po podłodze przez partnera za przeguby rąk.
Ćwiczenia przeciwko:
• skała – siad podparty w rozkroku, współćwiczący próbuje przesunąć skałę, która się opiera.
Ćwiczenia kreatywne:
• wymyślanie sposobu poruszania się robotów,
• improwizacje przy muzyce tanecznej z wykorzystaniem szyfonowych chustek.
II
Tworzenie zbioru na podstawie jednej cechy – wielkości.
1. Nazywanie figur geometrycznych.
Dzieci oglądają sylwety figur geometrycznych umieszczone na tablicy.
Wskazują figury w kształcie koła, trójkąta, kwadratu.
Przeliczają figury w określonym kształcie.
2. Określanie wielkości wybranych par figur o takim samym kształcie.
Dzieci wskazują wśród par figur małą figurę i dużą figurę.
3. Tworzenie zbioru na podstawie jednej cechy – wielkości.
• Otaczanie pętlą dużych figur (przy pomocy nauczyciela).
• Otaczanie pętlą małych figur.
4. Porównywanie liczebności otrzymanych zbiorów:
* poprzez przeliczanie,
* poprzez łączenie elementów w pary..
Obrazek z figur dla kolegi – tworzenie dowolnych kompozycji.
1. Określanie kolorów pokazywanych figur.
Nauczyciel pokazuje figury: koła, kwadraty, trójkąty, prostokąty. Dzieci nazywają kolory
2. Zapoznanie ze sposobem wykonania prac.
Dzieci dostają kartki z ozdobną ramką, różne figury narysowane na kolorowym papierze.
Ozdabiają ramki według własnych pomysłów.
Wycinają figury, układają z nich na kartkach obrazki, przyklejają je.
Dają obrazki ulubionym osobom – koledze lub koleżance.
3. Porządkowanie miejsc pracy.
Zabawy na placu przedszkolnym.
III
1. Ćwiczenia klasyfikacyjne Co do kogo pasuje?
• Przyczepianie obok sylwet przedstawiających: Chińczyka, Polaka, Eskimosa, Indianina
i Murzyna pasujących do nich obrazków, np.: miseczki ryżu, bambusowej maty, drewnianych
pałeczek, sani, renifera, futra, pióropusza, małpki, palmy, dziecka w stroju krakowskim...
• Rozmowa o warunkach życia dzieci z różnych stron świata.
2. Zabawa Zręczna ręka.
Wkładanie rozsypanych patyczków do pudełka ręką w rękawiczce z jednym palcem.
3. Zabawy swobodne w wybranych kącikach.
Opracowała Anna Czylej