Numer: 32068
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Jak nauczyć dziecko dyscypliny?" Scenariusz warsztatów umiejętności wychowawczych dla rodziców

„JAK NAUCZYĆ DZIECKO DYSCYPLINY ?” -
SCENARIUSZ WARSZTATÓW UMIEJĘTNOŚCI WYCHOWAWCZYCH DLA RODZICÓW
Cel: podniesienie skuteczności pedagogicznej rodziców
Forma: warsztaty dla rodziców
Grupa docelowa: rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola
Prowadzący: nauczyciel wychowania przedszkolnego, pedagog
Temat: Jak nauczyć dziecko dyscypliny?
Metody pracy:
• oparte na słowie: miniwykład, burza mózgów,
• oparte na działaniu: praca w grupach,
• oparte na oglądzie: scenki rodzajowe.
Formy pracy:
• zajęcia w sali z dominacją działalności umysłowej, przy jednoczesnym wykorzystaniu działalności ruchowej oraz działalności artystycznej.
Materiały: karteczki z przykładami zachowań, arkusz papieru, przybory do pisania.
Cele operacyjne:
• rodzic określa źródła niewłaściwych zachowań dziecka,
• rodzic potrafi wczuć się w rolę dziecka, poznać jego uczucia w sytuacjach trudnych i odpowiednio na nie zareagować,
• rodzic wyjaśnia, czym jest dyscyplina i określa, jak ją osiągnąć,
• rodzic ustala zasady , które pomagają w osiągnięciu dyscypliny,
• rodzic wyjaśnia znaczenie komunikacji werbalnej (rozmowa, spokojne tłumaczenie) i niewerbalnej w kontaktach z dzieckiem,
• rodzic wie, że to on jest dla dziecka autorytetem (postawa, która zobowiązuje),
• rodzic proponuje, gdzie szukać pomocy, gdy sam nie potrafi sobie poradzić z dyscypliną u dziecka.


Przebieg spotkania:
1. Nauczyciel wita rodziców, dziękuje za przybycie i wyjaśnia cel spotkania. Nauczyciel przedstawia pedagoga, który we współpracy z nauczycielem poprowadzi dalszą część spotkania. Nauczyciel przedstawia temat spotkania, jakim jest "Nauczenie dziecka dyscypliny".
2. Praca w cztero/pięcioosobowych grupach. Rodzice losują kartkę z przykładem nieodpowiedniego zachowania dziecka. Ich zadaniem jest odegranie scenki wraz z propozycją rozwiązania problemu.
Grupa 1. Jest wieczór, dziecko chce oglądać bajki zamiast przygotować się do snu.
Grupa 2. Matka prosi syna, by posprzątał klocki. Niestety dziecko nie reaguje na jej prośby.
Grupa 3. Ania rozsypuje ryż po pokoju, mimo zakazu ze strony matki, która na nią krzyczy.
Grupa 4. Rodzice obiecali Pawłowi, że po obiedzie pójdą na plac zabaw. Tata woli jednak oglądać film w telewizji, a mama czyta gazetę. Dziecko domaga się spełnienia obietnicy. Tupie i bije ojca.
Grupa 5. Rodzice razem z Adasiem pojechali do supermarketu. Chłopiec chce, by rodzice kupili mu nowy samochodzik.Jest niegrzeczny, płacze i tupie nogami.
3. Prezentacja scenek na forum oraz ich omówienie. Ocena zachowania dzieci i ich rodziców.
4. Pedagog proponuje rodzicom „burzę mózgów” na temat Jak nauczyć dziecko dyscypliny. Pedagog zapisuje na dużym arkuszu papieru padające odpowiedzi rodziców. W ten sposób powstaje poradnik dla rodziców "Kilka kroków,by nauczyć dziecko dyscypliny", który po uzupełnieniu i przepisaniu zostanie rozdany rodzicom na następnym spotkaniu.
5. Miniwykład pedagoga, w którym dokonuje on podsumowania. Zwraca uwagę, że relacja między rodzicem a dzieckiem powinna się opierać na miłości, akceptacji, wspieraniu dziecka, nieustannym docenianiu jego wysiłków. Ważne, by rodzice pamiętali również o ustaleniu zasad, informowaniu dziecka o konsekwencjach niewykonania polecenia oraz określeniu wymagań wobec dziecka. Pedagog podkreśla, że to rodzic jest wzorem do naśladowania. Istotna w relacji z dzieckiem, jest też otwarta komunikacja, spokojne tłumaczenie różnych zagadnień. Każdy rodzic powinien pamiętać,że mimo wielu starań, nie jest doskonały. Dlatego ważne jest,by przyznawać się przed dziećmi do popełnionych błędów i starać się je naprawić.
6. Nauczyciel zachęca rodziców do refleksji:
- Z czym wychodzę z tego spotkania ?
- Co mi się podobało, a czego zabrakło ?
7. Nauczyciel wraz z pedagogiem dziękują rodzicom za udział w spotkaniu i zaangażowanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.