Numer: 32064
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Każde dziecko dobrze wie, co jest zdrowe, a co nie. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI ZDROWOTNEJ
W GRUPIE DZIECI PIĘCIOLETNICH

Nauczyciel prowadzący: Joanna Monikowska.

Temat: Każde dziecko dobrze wie, co jest zdrowe, a co nie – rozmowa
na podstawie wiersza.

Cele:
• podnoszenie świadomości zdrowotnej – nabywanie orientacji w zakresie zdrowego żywienia;
• nabywanie umiejętności uważnego słuchania oraz budowania zrozumiałych wypowiedzi;
• kształtowanie umiejętności klastfikowania produktów spożywczych (zdrowe/ niezdrowe, grupy produktów);
• rozwijanie umiejętności liczenia i numerowania obiektów oraz porównywania liczebności zbiorów (posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi);
• doskonalenie percepcji słuchowej (analiza sylabowa, wyróżnianie głosek w nagłosie i wygłosie);

Środki dydaktyczne:
• Magnetofon, płyty z nagraniami Klanzy, obrazki pocięte na części (zdrowe i niezdrowe produkty żywnościowe), wiersz „O piramidzie żywienia” (źródło – Internet), sylwety (produkty zbożowe, warzywa, owoce, nabiał, ryby, drób, jaja, mięso, słodycze), duży obrazek – piramida żywienia, obrazki przedstawiające zdrowe i niezdrowe produkty spożywcze, duża pusta sylweta piramidy, obrazki z różną liczbą oczek
(1 – 6), obrazki z cyframi (1 – 6), produkty żywnościowe.


Przebieg zajęć:

1. Powitanie.
Dzieci maszerują po obwodzie koła. Na przerwę w muzyce nauczycielka wypowiada słowa powitania. Dzieci, które czują się powitane, machają
do wszystkich.
- Witam tych, którzy lubią jabłka;
- Witam tych, którzy lubią twarożek;
- Witam tych, którzy lubią surówki;
- Witam tych, którzy lubią pić wodę;
- Witam tych, którzy chcą być zdrowi.

2. Wprowadzenie do tematyki zajęć – układanie obrazków z części.
Na dywanie leżą dwa obrazki pocięte na części. Chętne dzieci składają obrazki w całość. Dzieci wypowiadają się na temat obrazków.

3. Słuchanie wiersza „O Piramidzie żywienia” ilustrowanego sylwetami.
Nauczycielka czyta wiersz ilustrując go sylwetami.

Piramida Ci podpowie,
jak należy dbać o zdrowie.
Więc ją dobrze zapamiętaj
i na co dzień i od święta!

Codziennie zjadaj produkty zbożowe –
dodają energii i są bardzo zdrowe.
Kaszę i ryż, ciemny chleb i płatki
lubią nie tylko pięciolatki.

Ziemniak, seler czy pomidor –
warzyw mamy duży wybór.
Jedz surówki, jedz sałatki,
będziesz zdrowy, będziesz gładki.
Kiwi, gruszki, mandarynki,
jabłka, śliwki, nektarynki.
kto owoce często je –
bardzo dobrze czuje się.

Wypij kubek mleka dziennie,
jogurt, sery jedz sumiennie.
Dużo wapnia zawierają
i o kości twoje dbają.
Nabiał bardzo zdrowy jest –
trzeba go codziennie jeść.

Każde dziecko, które wie,
co jest zdrowe, a co nie
zjada ryby z talerzyka,
jajek i drobiu też nie unika.

Mięsa mają swe zalety,
ale wady też – niestety.
Ograniczaj ich spożycie,
gdy o zdrowie dbasz i życie.

Wszyscy lubią jeść ciasteczka,
smaczny cukier wszak w nich mieszka.
Ale niszczy ząbki zdrowe,
tworzy w ząbkach dziurki nowe.
A więc każdy niech pamięta,
by słodycze jeść od święta

3. Rozmowa na podstawie wiersza.
- czym według Was jest zdrowie/co to znaczy, że ktoś jest zdrowy?
- co powinien jeść każdy, kto dba o swoje zdrowie (i dlaczego)?
- co to znaczy, że niektóre produkty (np. mięso) należy ograniczać?
- których produktów powinniśmy unikać i dlaczego?
- jak myślicie, co to jest piramida?

4. Prezentacja piramidy żywienia.
Nauczycielka pokazuje dzieciom i omawia kolejne piętra piramidy:
- produkty zbożowe (należy spożywać je kilka razy w ciągu dnia);
- warzywa i owoce (j.w);
- nabiał (należy spożywać produkty nabiałowe każdego dnia);
- drób, ryby i jaja (kilka razy w tygodniu);
- mięso (raz w tygodniu, lub rzadziej);
- słodycze (spożywamy je tylko „od święta”).

5. Zdrowe, czy nie? – zabawa ruchowa.
Dzieci swobodnie tańczą w rytm muzyki. W czasie przerwy nauczycielka podnosi do góry emblemat przedstawiający zdrowy/ niezdrowy produkt spożywczy. Przy zdrowym produkcie dzieci unoszą się na palcach, zaś przy niezdrowym wykonują siad skrzyżny.

6. Nasza piramida zdrowia – wspólne układanie piramidy.
Na dywanie leży pusta piramida z brystolu. Na początku dzieci numerują piętra piramidy i przyporządkowują im obrazki z odpowiednią liczbą kropek oraz
z cyfrą. Następnie dzieci kolejno wybierają z koszyka produkty i umieszczają je w odpowiednim miejscu piramidy (dokonują analizy sylabowej nazwy oraz wyróżniają pierwszą i ostatnią głoskę). Na końcu liczą produkty w każdej z grup i porównują ich liczbę.

7. Podziękowanie za wspólną zabawę i zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.