Scenariusz zajęć
przeprowadzonych w grupie dzieci 4-letnich „Gumisie”
przez Monikę Rosicką.
Temat: Kolorowe liście.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności twórczych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- zdobywa nowe doświadczenia plastyczne;
- próbuje wypowiadać się na temat wykonanej pracy plastycznej;
- wykonuje pracę plastyczną zgodnie z instrukcją słowną i/lub pokazem.
Metody (wg M. Kwiatkowskiej):
• Czynna- zadań stawianych dziecku
• Słowna- objaśnienie, rozmowa
• Percepcyjna- pokaz, demonstracja
Formy pracy:
• Z całą grupą
• Indywidualna
Środki dydaktyczne:
Szablony liści, zagadka, nagranie CD z muzyką, karty pracy, liście, pastele, kartony.
Przebieg:
1. Powitanie dzieci – rozwiązanie zagadki.
Lecą jesienią z drzewa
żółte i czerwone.
Wiatr roznosi je to w prawą,
a to w lewą stronę.
2. Losowanie przez dzieci szablonu liścia, a następnie szukanie swojej pary przy muzyce.
3. Odnajdywanie i łączenie takich samych elementów (liści)- karta pracy (praca w kręgu na dywanie).
4. Zabawa muzyczno- ruchowa „Kasztany” („Cztery pory roku”- KLANZA)
5. Wyjaśnienie i pokaz dzieciom nowej techniki wykonania pracy plastycznej.
Każde dziecko ma do swojej dyspozycji różnego rodzaju liście różnej wielkości. Na kartonie stara się je ułożyć i przykleić w taki sposób by powstało z nich zwierzątko (np. wiewiórka, jeż, ptaszek).
6. Wykonanie pracy plastyczne przez dzieci.
7. Omówienie z dziećmi wykonanej pracy oraz związanych z nią trudności.
8. Czynności porządkowe.
9. Wspólne oglądanie wszystkich prac.
10. Zabawa ruchowa na zakończenie „Wiatr i liście”.