Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat: Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia – przygoda niesfornego elfa.
Czas trwania: 45 min.
Uczestnicy: klasa 1a
Liczba uczniów :16
Cele: - nauka wypowiadania się pełnymi zdaniami,
- szerzenie wśród dzieci czytelnictwa,
- rozwijanie wyobraźni,
- zwrócenie uwagi na estetyczne wykonanie zadanej pracy.
Pomoce: książka A. Skórzewskiej pt. „Nadchodzą Święta”, Wydawnictwo Zielona Sowa, plastelina, brystol.
Formy pracy: praca indywidualna
Metody: praktycznego działania, podająca, burza mózgów
Przebieg zajęć
1. Powitanie uczestników i przedstawienie tematu zajęć.
2. Nauczyciel czyta opowiadanie z książki A. Skórzewskiej pt. „Elf Bazyli i Święta Bożego Narodzenia” – str.56-61.
3. Rozmowa z uczniami na temat przeczytanego tekstu – nauczyciel zadaje pytania:
- Kim był Bazyli i komu pomagał? (Bazyli był elfem i pomagał Świętemu Mikołajowi).
- Gdzie pracował elf Bazyli? (Elf Bazyli pracował w Fabryce Zabawek).
- W jaki sposób elf wykonał lalkę przeznaczoną na prezent dla dziewczynki? (Elf wykonał lalkę niestarannie, byle jak).
- Jak myślicie, jak mogłaby czuć się dziewczynka, gdyby pod choinką znalazła niestarannie wykonaną lalkę? (burza mózgów – dzieci podają swoje odpowiedzi).
- Jak każdy z nas powinien wykonywać swoją pracę? (dzieci odpowiadają pełnymi zdaniami).
Nauczyciel kontynuuje:
Skoro już wiemy, że zadaną pracę należy wykonać estetycznie i starannie – teraz zadanie dla was – wykonacie z plasteliny postać elfa Bazylego.(Nauczyciel rozdaje podkładki z brystolu i plastelinę – dzieci wykonują elfa).
Omówienie i wystawa prac.
4. Zakończenie zajęć – dzieci odpowiadają na pytania dotyczące tradycji świątecznych:
- Gdy się pierwsza zapala, rozpoczynamy Wigilię?
- Śpiewa się ją w czasie Świąt Bożego Narodzenia?
- Co zapalamy na choince?
- Co jest najważniejszą ozdobą w domu w czasie świąt Bożego Narodzenia?
5. Zakończenie zajęć – dzieci rysują buźki, uśmiechnięte – zajęcia podobały się, smutne – zajęcia nie podobały się.
6. Pożegnanie uczniów.