Scenariusz zajęć otwartych w świetlicy szkolnej
Osoba prowadząca: mgr Justyna Zięba – Pietraś
Temat zajęć: „Wycieczka do ZOO”
Miejsce: sala świetlicy
Metody pracy:
- oparte na słowie: objaśnienie, rozmowa kierowana, zagadki tematyczne
- oparte na obserwacji: pokaz, prezentacja
- oparte na działaniu praktycznym: opowieści ruchowej (J.C.Thulina), zajęć plastycznych, aktywności ruchowej
Formy pracy na zajęciach: zindywidualizowana, zbiorowa
Środki wspomagające działania: symbole PCS, tablice komunikacyjne, fotografie przedstawiające zwierzęta egzotyczne, zagadki tematyczne, ilustracje zwierząt pocięte na części (puzzle), opowieść ruchowa pt: „Wycieczka do ZOO”, etykiety z symbolami zwierząt egzotycznych, papier kolorowy, papierowe talerzyki, klej, rekwizyty do zajęć ruchowych(etykiety bananów i liści), tablica korkowa
Cel główny:
• Rozwijanie wyobraźni i ekspresji plastycznej
• Wyzwalanie aktywności werbalnej i pozawerbalnej
Cel wychowawczy:
• Doskonalenie umiejętności współpracy i współdziałania w grupie rówieśniczej
Cele w kategorii ucznia:
- rozpoznaje i nazywa wybrane zwierzęta egzotyczne,
- ilustruje ruchem treść opowiadania,
- potrafi przeanalizować tekst zagadki i podać jej rozwiązanie,
- wypowiada się na temat swojej pracy plastycznej,
- składa w całość rozcięty obrazek,
- współdziała z rówieśnikami w czasie zajęć ruchowych,
- wykazuje się inwencją i wyobraźnią przy wykonywaniu pracy plastycznej,
- przestrzega zasad poprawnej rywalizacji,
- zgodnie współdziała w grupie rówieśniczej
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie z wychowankami, zaproszenie do zajęć
2. Zapoznanie uczniów z tematem i celami zajęć
3.Mieszkańcy ZOO- nazywanie prezentowanych przez nauczyciela fotografii przedstawiających zwierzęta egzotyczne, rozmowa kierowana z wykorzystaniem gestów Makaton
4. Zajęcia ruchowe, według metody opowieści ruchowej J.C.Thulina
5. Układanie kilkuelementowych puzzli przedstawiających zwierzęta egzotyczne
6. Praca plastyczna – „Papierowy słoń”
7. „Kto odgadnie”? - rozwiązywanie zagadek tematycznych
8. Zajęcia ruchowe z wykorzystaniem etykiet i symboli PCS
9. Podsumowanie zajęć, pochwała pracy wychowanków
10. Podziękowanie za zajęcia, pożegnanie