Konspekt zajęć w grupie dzieci 3-4 letnich
Temat tygodnia: Łąka wiosną
Temat: Gdzie jest motylek?
grupa: 3-4 – latki
Cele ogólne:
• rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego;
• rozwijanie umiejętności liczenia.
• kształtowanie umiejętności wypowiadania się
• rozwijanie sprawności ruchowej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• opowiada historyjkę;
• liczy w zakresie pięciu.
• uważnie słucha.
• swobodnie się wypowiada.
• zna nazwy kolorów.
• doskonali sprawność manualną.
• jest sprawne ruchowo.
• współpracuje w grupie.
• przestrzega zasad wspólnej i bezpiecznej zabawy
Środki dydaktyczne:
• wiersz T. Fiutowskiej Żabie łapki;
• płyta CD z piosenkami: Motylki, Żabki;
• niebieski karton w kształcie owalu;
• zielone klocki, tamburyn, mniszek lekarski, kartoniki z krążkami;
• karty pracy, cz. 2, nr 34, 35
• tablice demonstracyjne dla nauczyciela nr 73, 74
Metody pracy:
• słowna
• ćwiczenia praktyczne
• ćwiczenia twórcze
• oglądowa - pokaz
Formy pracy:
• zbiorowa, indywidualna, zespołowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I
1. Zabawa twórcza, ucząca szacunku do przyrody – Słońce
2. Zestaw zabaw ruchowych – nr XXX
3. Historyjka obrazkowa Gdzie jest motylek? (karta pracy, cz. 2, nr 34).
II
1. Zabawa Kolory łąkinr 73.
– Pokażcie, co na łące jest żółte, co zielone, a co – czerwone. Co jest niebieskie?
Nazwijcie te zwierzęta i rośliny.
– Obejrzyjcie obrazki.
– Gdzie jest Zuzia? Co robi?
– W jakim kolorze są kwiaty na łące?
– Co zrobił motylek?
– Dlaczego Zuzia nie zauważyła motylka?
– Opowiedzcie historyjkę o tym, co zdarzyło się na łące.
• Opowiadanie (z pomocą nauczyciela) historyjki obrazkowej.
• Próby nadania tytułu historyjce.
• Omówienie wyglądu motyla cytrynka.
Opowieść ruchowa Spacer z Zuzią.
• Dzieci maszerują przy akompaniamencie tamburynu.
• Wykonują skręty tułowia w prawą i w lewą stronę – oglądają najbliższą okolicę.
• Pokazują, według własnego pomysłu, jak rosną kwiaty.
• Naśladują poruszanie się żaby na lądzie i w wodzie.
• Maszerują na palcach.
3. Oglądanie mniszka lekarskiego, zapoznanie się z jego właściwościami leczniczymi.
4. Rysowanie żółtego motylka (cytrynka) na żółtym kwiatku (mniszku lekarskim).
Zabawa przy piosence Motylki
Zielone żabki – ćwiczenia w liczeniu.
1. Zabawa Liczymy żabki.
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel umieszcza w jego środku niebieski karton w kształcie
owalu. Opowiada dzieciom o żabkach, które wskakiwały do stawu lub wyskakiwały z niego.
• W stawie pływało pięć żabek. Trzy żabki wyskoczyły na brzeg. Ile żabek zostało w stawie?
• W stawie pływało pięć żabek. Cztery żabki wyskoczyły na brzeg. Ile żabek pozostało?
Zabawa przy piosence Żabki 74.
– Ile jest stawów? (Nauczyciel pokazuje, a dzieci liczą).
– Pokażcie staw, w którym jest najwięcej żabek. Który to staw z kolei?
– W którym stawie jest najmniej żabek? Pokażcie. Który to staw z kolei?
– Policzcie żabki w pierwszym stawie. Potem – w drugim, trzecim, czwartym, piątym.
Zabawa ruchowa z elementami skoku Skoki żab.
Dzieci naśladują skoki żab, skacząc do przodu, do tyłu, w bok, według poleceń nauczyciela.
Zabawy na placu przedszkolnym.
prac III, cz. nr 35.
– Policzcie kwiaty w pierwszym kole, a potem – w drugim.
– Narysujcie w trzecim kole tyle kwiatów, ile jest ich razem w pierwszym i w drugim kole.
Zabawa przy piosence Żabki
2. Zabawa rytmiczno-artykulacyjna z wykorzystaniem wiersza T. Fiutowskiej Żabie łapki.
Dzieci dobierają się parami, stają naprzeciwko siebie, powtarzają wierszyk, ilustrując go
ruchem pokazywanym przez nauczyciela.
Opracowała Anna Czylej