KONSPEKT LEKCJI
Założenia ogólne:
Typ szkoły: gimnazjum
Poziom nauczania: klasa II B
Data: 24.11.2015
Cele jednostki lekcyjnej:
-gramatyczne: wprowadzenie i przećwiczenie wyrażeń ‘enough’ i ‘too’; przypomnienie zasad zastosowania i tworzenia czasu Past Simple (przeszły prosty);
- operacyjne: uczeń powinien zapamiętać i znać zasady zastosowania wyrażeń ‘enough’ i ‘too’; powinien rozumieć zadawane mu pytania i odpowiedzi, której mu się udziela; umieć zastosować poznane zasady gramatyczne w praktyce;
- werbalne: poznanie nowego słownictwa dotyczącego chorób i metod leczenia.
Temat lekcji: Under the Weather – Złe samopoczucie.
Metody pracy:
bezpośrednia (direct), gramatyczno-tłumaczeniowa (grammar-translation), mapa mentalna (mind map), odgrywanie ról/scenek ‘u lekarza’ (role play), metoda oglądowa (visual, pomoc wizualna w postaci planszy), metoda szybkiego czytania w celu uzyskania informacji (skipping).
Formy pracy:
Praca samodzielna i parami
Materiały dydaktyczne:
Podręcznik ‘New Exam Challenges 3’, zeszyt ćwiczeń, zeszyt przedmiotowy, płyta CD, program multimedialny do nauki języka angielskiego ‘enTeacher’.
Przebieg lekcji:
- Faza organizacyjna: sprawdzenie listy obecności i podanie nowego tematu lekcji.
- Faza powtórzeniowa: sprawdzenie pracy domowej dotyczącej tworzenia zdań w czasie Past Simple (przeszłym prostym) poznanym na poprzednich zajęciach.
- Faza prezentacji: nauczyciel odtwarza słownictwo nagrane na płycie CD dotyczące chorób i metod leczenia; objaśnia znaczenie tych wyrażeń. Nauczyciel odtwarza dialog nagrany na płycie CD, następnie wypisuje na tablicy nieznane słownictwo z dialogu, a uczniowie przepisują je do zeszytów.
- Faza percepcji: uczniowie proszeni są o uzupełnienie w parach ćwiczenia odnośnie w/w tekstu.
- Faza prezentacji: nauczyciel objaśnia znaczenie i zastosowanie wyrażeń ‘enough’ i ‘too’; Uczniowie wykonują z nimi ćwiczenie z podręcznika.
- Faza percepcji: uczniowie proszeni są o wykonanie ćwiczenia z podręcznika mającego określić które kwestie wyraża doktor, a które pacjent. Uczniowie odgrywają role lekarza i pacjenta.
- Faza ćwiczeń: uczniowie proszeni są o uzupełnianie zadań w zeszycie ćwiczeń z zastosowaniem wyrażeń z dialogu, nazw chorób oraz wyrażeń ‘enough’ i ‘too’.
- Faza ćwiczeń powtórzeniowych: uczniowie proszeni są o wykonanie ćwiczeń na zastosowanie czasu Past Simple korzystając z programu multimedialnego do nauki języka angielskiego ‘enTeacher’.
Podsumowanie: Zadanie i omówienie pracy domowej.