24.09.09
KONSPEKT DO LEKCJI PLASTYKI W KLASIE I gim.
Temat: Światło i mrok, znaczenie światła w plastyce, okno gotyckie.
Czas realizacji: 45 minut.
Cele główne:
- kształtowanie precyzji i estetyki wykonywanych prac
- rozwijanie wyobraźni plastycznej
- przedstawienie tła historycznego genezy stylu gotyckiego
- integracja zespołu klasowego
Cele operacyjne:
Uczniowie:
- znają pojecie witrażu i w jaki sposób jest skonstruowany
- znają miejsce witrażu w architekturze
- dostrzegą rolę światła w architekturze gotyckiej
- potrafią oszczędnie gospodarować materiałami
Metody:
Słowne:
- pogadanka
Oparta na obserwacji:
- pokaz
Aktywizująca:
- gra dydaktyczna
Oparte na działalności:
- zajęć praktycznych
Pomoce dydaktyczne, materiały: reprodukcje przedstawiające architekturę gotyku puzzle gra dydaktyczna, model gotowego witrażu, nożyczki, klej, karton, brystol, pisaki, karton.
Formy pracy: grupowa, z cała klasą
Przebieg lekcji.
Część I wstępna.
1. Przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji (gra dydaktyczna-puzzle, praca w dwuosobowym zespole, przygotowanie koperty w której znajdują się reprodukcje architektury gotyckiej podzielone na kawałki, zespół układa z puzzli obiekt architektury gotyckiej)
3. Sformułowanie tematu lekcji.
Część II rozwinięcie.
4. Wyjaśnienie pojęcia witraż, (co to jest witraż?, jak jest skonstruowany? Gdzie występuje?, do czego służy?)
Witraż – kompozycja z szybek z barwionego szkła łączonych z ramkami z ołowiu wprawiana w okna świątyń gotyckich, przedstawia sceny z Pisma Świętego i żywotów świętych. Ożywia dopiero podświetlona, widać wtedy całe bogactwo barwnego szkła i mocną konturową kreskę połączeń. Bez światła witraż ni istnieje.
5. Przykłady witraży w architekturze (reprodukcje, pokaz)
6. Przygotowanie stanowisk pracy (zabezpieczenie ławek)
7. Omówienie sposobu wykonania witrażu.
8. Ekspresja plastyczna (pomoc w rozwiązaniu zadania, zwrócenie uwagi na estetykę wykonania i usprawnienia wykonania witrażu)
Muzyka – Bach.
9. Wykonania w dwuosobowych grupach witrażu z papieru.
10. Pokaz wykonanych prac.
11. Omówienie własnych prac.
12.Wyklejanie własnych witraży na oknach klasy.
13.Wspólna ocena wykonanych prac (omówienie znaczenia światła jako efektu plastycznego)
Część III zakończenie.
14.Ocena prac, aktywności, pytania kontrolne.
15.. Uporządkowanie stanowisk
16. Zakończenie i podsumowanie lekcji
17.Pożegnanie uczniów.
Opracował
Marek Jakubiszyn.