scenariusz zajęcia
obszary podstawy programowej
13-wspomaganie rozwoju intelektualnego wraz z edukacją matematyczną,
5-wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci,
14-kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania, dziecko potrafi określić kierunki, rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków, często stosowanych oznaczeń i symboli,
15-wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne, dziecko wie że Polska należy do Unii Europejskiej
cele:
-uczestniczenie w bieżących europejskich wydarzeniach sportowych
- poznanie zasad gry w piłkę nożną
-uświadomienie korzyści dla organizmu wynikających z ćwiczeń i zabaw ruchowych -sportu,
- wyzwalanie pozytywnych emocji,
- przestrzeganie umów i zasady fair play;
metody:
podające: rozmowa przy ilustracjach EURO 2016, polecenia ,
czynne: ćwiczenia i zabawy,
formy: praca w parach , praca z całą grupą , indywidualne wykonywanie ćwiczeń,
pomoce: odtwarzacz CD, nagrania muzyczne zabaw wg . ped. zabawy , piłki, tablica z ilustracjami-dekoracje sali, ubrania dzieci i nauczyciela w barwach narodowych-farby do malowania twarzy, rekwizyty przyniesione przez nauczyciela , dzieci i rodziców - rekwizyty kibica,
Przebieg:
1. zabawa „Tańczyć każdy może - taniec części ciała” - przy dźwiękach muzyki tanecznej dzieci poruszają wskazanymi częściami ciała, następnie improwizują swój taniec.
zabawa „Poruszam się jak?” - dzieci rozchodzą się po sali, a następnie otrzymują instrukcję, aby zaczęły poruszać się:
- stawiając najdłuższe kroki jak potrafią
- podskakując na jednej nodze
- chodząc na czworakach
- skacząc na obu nogach razem
- chodząc jak najdziwniejszymi krokami ,
- chodząc tak jak roboty
- idziemy dźwigając worek ziemniaków .
3.rozmowa wstępna: pytania n-la
-popatrzcie jak wszyscy wyglądamy , dlaczego dzisiaj tak się ubraliśmy?.........odpowiedzi dzieci.
wyjaśnienia n-la w oparciu o ilustracje,
(trwają rozgrywki gry w piłkę nożną , Mistrzostwa Europy w piłkę nożną EURO 2016, kraje Unii Europejskiej jakie ?...... Oto puchar Mistrzostw. Gospodarzem jest kraj, który przygotował uroczystość- Francja- zaprosiła drużyny z całej Europy, dzieje się tak co cztery lata, to tradycja, każdy kraj przygotował swoich piłkarzy do gry drużynowej w piłkę nożną- wygra najlepszy, oto nasza drużyna-ilustracja , ich trener.... obrazek z napisem...... tak ich przygotowywał).
4. zabawy i ćwiczenia z piłką w zespołach:
Ćwiczenie kształtujące tułowie „Piłka w kole” – dzieci stoją w kole, podają sobie piłkę po kolei . Kiedy piłka przejdzie z rąk do rąk w kole, następuje powtórzenie ćwiczenia – podawanie piłki w drugą stronę.
"Kto wrzuci"- celowanie piłki do kosza w zespołach.
„Kto szybciej przetoczy piłkę?”. Nauczyciel rozkłada na podłodze dwie „drogi ze skakanek. Dzieci podzielone są na drużyny. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze przetoczenie piłki wzdłuż drogi. Wygrywa zespół, który najszybciej znajdzie się na drugiej stronie Sali (na końcu drogi). Zawody powtarzamy dwa razy- jeden raz dzieci toczą piłkę lewą ręką, drugi raz toczą piłkę prawą ręką. Na koniec nauczyciel informuje dzieci, która grupa wygrała.
Ćwiczenie dużych grup mięśniowych w zespołach – dzieci w parach stoją do siebie tyłem. Podają sobie piłkę górą, a następnie dołem między nogami.
5.dalsza rozmowa przy ilustracjach,
(każda drużyna chce wygrać, ale wiedzieć musi że...- omówienie ilustracji, zasady gry- obrazek z rozstawieniem piłkarzy- obrazki i podpisy: boisko, bramka ,gol, piłkarz- obrońca, pomocnik, napastnik- omówienie roli każdego z nich. Gramy dzisiaj z krajem -ilustracja - Niemcy- to ich flaga, jakie barwy będą mieli ich kibice?.... a my jakie mamy..... ?
6.malowanie barwami narodowymi... twarzy, reki......wybrane przez dzieci- farbami do tego przeznaczonymi.
7.rymowanki kibica.
Dzisiaj będziemy kibicować naszej drużynie:
-powtarzanie za nauczycielem : Polska biało -czerwoni, mecz wygramy bo piłkarzy super mamy, wiele ćwiczymy- puchar wywalczymy, ole , ole - nie damy się.... inne wymyślone przez dzieci.
8.zabawy w parach:
• zabawa „Wspólne oddychanie” (według K.W. Vopla) Nauczyciel mówi; Utwórzcie duże koło i złapcie się za ręce. Spróbujcie wspólnie nabrać powietrza głęboko aż do płuc. Jeszcze mocniej złapcie się za dłonie. Podczas wydechu mówimy głośno „Ach” .., aż wypłynie całe powietrze z płuc. Wtedy rozluźniamy uścisk dłoni. (Kilkakrotne powtórzenie czynności.)
• Zabawa „Powiedz mi coś miłego”- przy. dźwiękach muzyki spacerują po sali . na przerwę w muzyce dobierają się w pary i mówią sobie komplementy , coś miłego np. Lubię Cię za... itp.
9. oglądanie prasy, czasopism o piłce nożnej Euro 2016 zgromadzonych przez nauczyciela i rodziców-swobodne wypowiedzi dzieci.
w ogrodzie przedszkolnym
10.rozmowa o zasadzie fair play.Wszyscy zasady gry W piłkę znamy i ich przestrzegamy .
11. zabawy z piłką w ogrodzie przedszkolnym.