Scenariusz
Data i miejsce : 10.06.2016 od godziny 19.00 – 11.06.2016 do godziny 9.00 ,
Szkoła Podstawowa nr 1 w Wojkowicach
Prowadzące : Ewa Krzywiecka
1. Cele ogólne:
• integrowanie społeczności szkolnej we wspólnym przeżywaniu i zabawie;
• czerpanie radości ze wspólnej zabawy;
• kształtowanie umiejętności współdziałania i współpracy w zespole
2. Cele operacyjne:
Dziecko:
• uważnie słucha wiersza,
• prezentuje swój strój (piżamę);
• sprawnie wykonuje polecenia nauczyciela,
3. Metody pracy:
• słowna, oglądowa, praktyczna
4. Formy pracy:
• indywidualna,
• grupowa,
• zbiorowa
Przebieg zajęć:
1.Spotkanie w Świetlicy szkolnej – zabawy na powitanie, integracyjne, ruchowe, taneczne, z chustą animacyjną zaczerpnięte z warsztatów i propozycji muzycznych i literackich Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów „KLANZA”.
Złożenie przysięgi : My pierwszaki przysięgamy tego wieczoru i nocy być odpowiedzialni, prezentować pogodę ducha, dobry humor, i okrutną chęć zabawy. Nie będziemy marudzili, narzekali płakali i pokażemy wszystkim, jacy jesteśmy wspaniali. Przysięgamy!”
2. „Prosimy o uśmiech” - wykonanie przez uczestników „Zielonej nocy”
wspólnej fotografii- tablo
- rysowanie własnych podobizn na małych, kolorowych karteczkach, podpisywanie ich
- przyklejanie powstałych zdjęć na szary papier
- przygotowanie kwiatów z kolorowych gazet, wykonanie z nich ozdobnej ramki do powstałej fotografii
- zawieszenie zdjęcia w holu głównym na pamiątkę spędzonych chwil.
3. Słuchanie bajki czytanej przez nauczyciela pt . „ Piżamka Amelki” . Wspólna rozmowa z dziećmi jako wprowadzenie do piżamowej nocy.
Piżamka Amelki - bajka
Spytała się Amelka mamy,
Czy może spać dziś bez piżamy.
W samych majteczkach,bo tak chce,
A mama nie, nie zgadzam się.
Nie po to ci piżamkę szyłam,
Byś ją do szafy, w kąt rzuciła.
Kiedy w piżamce smacznie śpisz,
To kolorowe sny, z nią, śnisz .
Jest czarodziejską tkana mocą,
I bajki sprasza przed pół-nocą.
Zbierają się, jak na wezwanie,
Dzieci utulić tuż przed spaniem.
Na miotłach lecą wszystkie wróżki,
Gdy pod piżamką chowasz nóżki.
Każda księżniczka patrzy rada,
Kiedy piżamkę chętnie wkładasz.
I krasnoludki, czy świnki trzy,
Pod piżamowe pobiegną sny.
Nawet zły smok co ogniem bucha,
Cieszy się kiedy grzecznie słuchasz.
Nie grymaś więc, mamusia prosi,
Do snu piżamkę trzeba nosić.
Ubierz ją szybko,połóż się spać,
Bo twój świat bajek daje już znać!
4. Poszukiwanie skarbu poprzedzone odczytaniem listu skierowanego do dzieci :
„Witajcie
Zapraszam Was na wędrówkę po szkole. Przed wami różne zadania do wykonania. Wcielcie się w role detektywów. Idąc szkolnym korytarzem szukajcie zadań ukrytych w kopertach. Na kartkach napisane są zadania dla Was. Dokładnie wykonajcie każde zadanie. Życzę powodzenia i wesołej zabawy
Idźcie teraz cichutko jak mrówki do kuchni....... tam szukajcie 1 wskazówki
1.ZA 2.DA 3.NIE 4.JEST 5.W 6.PIE 7.KAR 8.NI 9.KU
Zadanie 1.
Hasło rozszyfrujecie i czegoś ciekawego się dowiecie. Sylabę „ka” opuszczamy i tekst czytamy
kapod-kacho –Kady- kate- kato- kafaj- kana –kaza- kaba- kawa- Kai- kana- Kanu- kadę kalek –kawska- kania- kały-kazdro-kawo-kaczas-kaspę-kadza-kamy-kai-kaskar-kabu-kaszu-kaka-kamy-kaza-kastrzał-kaką-kapo-kadą-każaj-kacie-kai-kako-kalej-kane-kago-kali-kastu-kaszu-kakaj-kacie.
Ps: Łamanie języka za Wami, za wskazówką już w dalszą drogę wyruszamy.
2. Krzyknijcie gromko „Hura, hura zielona nocka”.
3. Wyjdźcie teraz z kuchni, na korytarz. Szukajcie informacji na wysokości wzroku po wykonaniu 20 kroków .
Zad.2
Gimnastyka dobra sprawa, dla nas wszystkich to zabawa.
Ręce w górę, w przód i w bok.
Skłon do przodu, w górę skok.
Ćwiczcie zgodnie z treścią wiersza 5 razy
Teraz zejdźcie do Sali gimnastycznej. Tam kolejnej wskazówki szukajcie.
Materac na podłodze to jest znak, szukajcie koperty właśnie tam.
Zadanie 3.
Zabawcie się teraz w zabawę
„Trzeciak”
Dzieci ustawiają się parami po obwodzie koła, twarzą do środka (jedno za drugim). 2 osoby nie ustawiają się . Jedno ucieka, a drugie goni. Uciekający może wbiec do środka koła i stanąć przed jakimś dzieckiem, wtedy drugie dziecko z tej pary ucieka itd.
Przejdźcie krokiem „stopa za stopą” wokół koła na sali i skierujcie się w kierunku drzwi wyjściowych.
Przejdźcie przez korytarz skradającym się krokiem tropiciela skarbu i przedostańcie się na 1 piętro . W Radosnej szkole wskazówki szukajcie i prędko się uwijajcie.
Podzielcie się na grupy (7 grup) Wychowawcy rozdadzą Wam karteczki z zadaniami.
Przestawcie podane litery tak, by powstała z nich nazwa drzewa.
1. LNOK
2. SNOAS
3. PIAL
4. WEŚKRI
5. KOLN
6. SAONS
7. ĄBD
W pobliżu ukryty jest skarb. Skarb odnajdziecie , gdy 10 przysiadów zrobicie i do świetlicy wrócicie. Skarb jest ukryty właśnie tam, dobrej zabawy życzę już Wam
Drogie dzieci!
Serdecznie dziękuję Wam za wspólna zabawę. Zapewne rozwiązaliście wszystkie zadania. Życzę Wam abyście zawsze ze sobą zgodnie współpracowali, zgodnie z przysłowiem „Zgoda buduje, a niezgoda rujnuje” lub „Co dwie głowy to nie jedna”.
Do zobaczenia
Skarbem jest torebka zawierająca lizaki i kolorowanki , które dzieci otrzymują podczas rozchodzenia się do domów.
5. Wspólne przygotowanie kolacji , czynności sanitarno – higieniczne.
6. Dzieci myją się i przebierają w piżamki, ale to nie koniec atrakcji. Dzieci idą do sali na „Piżamową dyskotekę” przy świetle latarek.
7. Zabawy taneczne przy muzyce połączone z „ Pokazem mody piżamowej”. Przemarsz i zaprezentowanie do muzyki, omówienie swojej piżamki
8. „Nocna toaleta”- przygotowanie do spania
9. Cała Polska czyta dzieciom – czytanie na dobranoc
10. Cisza nocna – ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie...?
11. Poranna pobudka w czasie której dzieci odkrywają namalowane na twarzach wąsy , piegi.
12. „Małe co nieco” - jak mówi Kubuś Puchatek.- wspólne śniadanie, a następnie dzielenie się swoimi wrażeniami.
13. „Całuski, całuski jeszcze raz całuski od stęsknionego tatusia i mamuśki”odbiór dzieci godz. 9.00 z chętnymi rodzicami i dziećmi porządkowanie przedszkola.