Konspekt zajęć w grupie 5,6-latków
Data: 11.05.2016r.
Prowadząca: Aleksandra Mika
Grupa: 5,6-latków
Temat: „Na wiosennej łące”
Cele ogólne:
-kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania,
-kształtowanie umiejętności społecznych dzieci;
Cele szczegółowe (dziecko):
-rozpoznaje swoje imię wśród innych imion,
-dzieli wyraz na sylaby,
-wyróżnia głoski w nagłosie (starsze dzieci),
-czyta globalnie wyrazy związane z tematyką,
-potrafi dopasować napis do obrazka,
-potrafi odnaleźć dwa takie same wyrazy (bingo wyrazowe),
-wykonuje pracę plastyczną wybraną techniką (wydzieranka),
-przestrzega kontraktu grupowego,
-reaguje na polecenia nauczyciela;
Metody:
słowna- objaśnienia, instrukcje,
czynna- zadania do wykonania,
metody twórcze: el. m. nauki czytania wg I.Majchrzak, pedagogika zabawy;
Formy pracy: z całą grupą, indywidualnie, w parach
Pomoce: wizytówki z imionami (małe i duże), tamburyno, cd z utworem Vivaldiego „Wiosna”, obrazki i napisy związane z tematyką (duże i małe), bingo wyrazowe, mazaki suchościeralne, karty pracy, kredki, kleje, kolorowy papier
Przebieg:
1. „Wszyscy są, witam was...” (pedagogika zabawy).
2. „Deszcz imion” - nauczyciel rozrzuca wizytówki z imionami na dywan; zadanie dzieci polega na znalezieniu swojego imienia (zaczynają dzieci starsze, gdy jest już mniej wizytówek – dzieci młodsze).
3. „Zabawy z imionami”:
- każde dziecko dzieli swoje imię na sylaby,
- dzieci określają pierwszą głoskę swojego imienia i próbują znaleźć inne słowo na taką samą głoskę (dzieci młodsze mogą ale nie muszą wykonać drugiej części zadania)
4. „Znajdź swoje imię” - dzieci szukają swojego imienia (małe napisy) i naklejają na karty pracy (przy stolikach). Karty są podpisane, więc dzieci mogą od razu sprawdzić czy wybrały dobre imię.
5. ZR „Imiona na głoskę (literę)...” - dzieci maszerują w rytm tamburyna; zatrzymują się na wcześniej ustalony dźwięk; nauczyciel wywołuje osoby, które muszą zrobić przysiad podparty, wg głosek które rozpoczynają imiona dzieci; np.”Dzieci, których imię rozpoczyna się głoską a”; potem zmiana zamiast głoski-litera; nauczyciel pokazuje litery;
6. „Na łące” - czytanie globalne wyrazów związanych z tematyką; nauczyciel pokazuje obrazki i napisy, a dzieci wspólnie z nauczycielem „czytają”; potem dzielą wyrazy na sylaby
7. „Dopasuj napis do obrazka” - dzieci losują obrazki (młodsze dzieci 2 obrazki, starsze dzieci 3) i próbują znaleźć odpowiedni napis; naklejają go na obrazek i klamerką zawieszają na sznurku;
8. ZR „Taniec motyli” - improwizacja ruchowa do utworu Vivaldiego „Wiosna”
9. „Bingo wyrazowe” - w parach;
nauczyciel dzieli dzieci w pary (wg wieku i umiejętności) i rozdaje dzieciom plansze z wyrazami oraz mazak suchościeralny; nauczyciel pokazuje dzieciom losowo wybrane wyrazy, a para, która ma na swojej planszy taki sam wyraz wykreśla go; kto wykreśli wszystkie wyrazy woła „bingo”;
10. Zabawy paluszkowe: „Kotka”, „Bawiły się dzieci paluszkami”;
11. Zadania przy stolikach (praca indywidualna- stopień trudności dostosowany do wieku dzieci):
- karta pracy (zad.1. - znajdź swoje imię wśród innych i zakreśl je; pojawi się ono 3 razy; zad.2.połącz obrazek z odpowiednim napisem)
- praca plastyczna – wydzieranka (mały format)
Dzieci wykonują zadania po wcześniejszym objaśnieniu ich przez nauczyciela;
12. Wystawa prac.