SCENARIUSZ ZAJĘCIA HOSPITOWANEGO W GRUPIE 4-LATKÓW
TEMAT: „Podróż w Kosmos” -rozwijanie słuchu fonematycznego.
Prowadząca zajęcia :
Hospitująca zajęcia:
Data:
Treści z podstawy programowej
3.Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
1) zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
3) dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;
6) układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej;
Cele ogólne:
• Rozwijanie słuchu fonetycznego
• Analiza i synteza słuchowa wyrazów
• Rozwijanie spostrzegania wzrokowego
• Rozwijanie dyspozycji psychofizycznych niezbędnych do nabycia umiejętności czytania
Cele operacyjne:
• rytmicznie powtarza tekst rymowanki
• dzieli proste słowa na sylaby
• składa w całość w obrazek
CELE WYCHOWAWCZE
• bierze udział w zabawach
METODY:
• słowna - oparta na poleceniach dla dzieci
• czynna – działań stawianych do wykonania
FORMY PRACY
• praca z całą grupą
• praca indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• Kosmiczny wystrój sali, światła dla podkreślenia podróży w Kosmos
• obrazek do składania” Ufoludek w statku kosmicznym” dla każdego dziecka.
• List od dziwnego gościa, telefon
• Mapa kosmosu i akcesoria związane z tematyka kosmosu
• Zielone elementy ubrania dla każdego dziecka
• Opaski ufoludkowe dla każdego dziecka, kredki
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Przywitanie się – - marsz w kole, rytmizowanie tekstu za pomocą sylab
Wita nas dziwny gość
My go tez witamy
i się ładnie przedstawiamy- sylabizowanie swojego imienia.(tekst wymyślony przeze mnie)
2. Rozwiazywanie zagadki rozmowa nt. dziwnego gościa.
Zagadka o ufoludku:
Mały, zielony i z trąbką,
na głowie antenka krótka,
najczęściej lata talerzem.
Poznajesz już tego ludka? (ufoludek)
3. „List z kosmosu” odczytanie listu od dziwnego gościa.
Wszyscy ustawiamy się przy linii, podzielcie wyraz; ufoludek, kosmos, rakieta na sylaby. Skoro już wiemy kto do nas napisał, gdzie mieszka i czym możemy się do niego dostać to zabawmy się w zabawę start sylaby. Od linii mety dzieci dzielą wyrazy na sylaby następnie wykonują tyle kroków ile jest sylab w danym wyrazie do momentu aż dojdą do nauczyciela. W nagrodę otrzymują opaskę ufoludka i wyruszają rakietą w kosmos: Zabawa ruchowa Start rakiety.
4. Zabawa ruchowa „Rakieta”: Nauczyciel odlicza : 6, 5, 4, 3, 2, 1, 0. Dzieci podczas odliczania rytmicznie klaszczą w dłonie z narastającym natężeniem. Następnie rysują na wysokości brzucha spiralę ( maszyny zaczynają pracować), wydając dźwięk: dzzz ( rakieta startuje), staart - (rakieta wystartowała)-wyskakują w górę , machają rękoma do góry, wydając okrzyk – szuuu
5.Zabawa ruchowa z elementami dźwiękonaśladowczymi „ Powitanie ufoludków”. Ufoludki siadają naprzeciwko siebie i witają się ze sobą łapią się za nos, witają się czółkami, łapkami , porozumiewają się inaczej niż ludzie. Wstają i chodzą parami i tańczą po ufoludzku rozmawiają ze sobą dzieci szybko mówią do siebie pi-di-pi-d-ipi-di ufoludki żegnają się ze sobą mówiąc pa-pa-pa w ufoludkowy sposób. Słychać telefon- dzieci mówią co to?-rozpoznają po dźwięku, że to telefon.
6..” Telefon od ufoludka”- Powrót na Ziemię-lot rakietą. Kochani jesteście wspaniali dziękuję Wam za przepyszną zabawę niestety muszę już wracać na swoją planetę ale nie zapomniałem o Was i mam jeszcze jedna niespodziankę „Ufoludek w swoim statku”- puzzle, Jak byście mogli to wymyślcie jakieś nowe imiona dla nowych ufoludków.
7. Praca przy stolikach „ Ufoludek”. Wykonanie zadania pozostawionego przez dziwnego gościa dla każdego dziecka –koperty z puzlami ufoludka podzielonego na 4 części. Składanie obrazka w całość, przesylabizowanie wyrazu, narysujcie tyle kółek pod obrazkiem ile jest sylab w wyrazie Ufoludek, nadawanie imienia swojemu ufoludkowi.
Moje spotkanie z kosmitą. (tekst wymyślony przez ze mnie)
Wczoraj wieczorem, kiedy leciałem nad planetą Ziemią usłyszałem, jak uczycie się o tym, co znajduje się na niebie Przyleciałem więc do Waszego przedszkola ponieważ chciałem się z Wami zobaczyć , bo wiem że potraficie się świetnie i grzecznie bawić i lubicie przygody. Niestety wieczorem nikogo nie było w przedszkolu tylko wasza Pani, która opowiedziała mi o was i waszych ulubionych zabawach Nie zastanawiałem się długo tylko postanowiłem zostawić dla was list- zaproszenie do podróży i poprosiłem waszą Panią żebyście na dzisiejszy dzień specjalnie ubrały się na zielono- bo wiadomo zielony to mój ulubiony kolor. I gratuluje świetnie się ubraliście wyglądacie prawie jak ja tylko czegoś wam brakuje ale to coś dostaniecie od pani jak prawidłowo wykonacie zadania. Uważajcie!
Zadanie pierwsze;
Posłuchajcie: Gdzie znajduje się mój dom? W kos-mo-sie świetnie! Podzielcie teraz wyraz kos-mos na sylaby a teraz zróbcie tyle kroków do przodu ile jest sylab w wyrazie kos-mos
Zadanie drugie:
Żeby się tam dostać potrzebna nam będzie: rakieta świetnie! Podzielcie wyraz rakieta na sylaby i zróbcie tyle kroków ile jest sylab w wyrazie ra-kie-ta Świetnie! A teraz staniecie się ufoludkami jak ja i w nagrodę otrzymacie specjalne opaski ufoludkowe potrzebne w podróży w kosmos.
Pozdrawiam i życzę miłej podróży:
Wasz: Zyg-Zak.