SCENARIUSZ IMPREZY 10. 11. 2015r.
Temat: „Podróż w krainę baśni i bajek”..
Przygotowała ; Grażyna Korneszczuk
Grupy wiekowe: 2,5, 3, 4, 5 i 6-latki
Cele ogólne:
- Rozwijanie zainteresowań czytelniczych, stworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela.
-Rozumienie przesłania moralnego baśni – uwrażliwienie na krzywdę ludzką
-Integrowanie grup poprzez wspólną, zabawę.
- Kształtowanie spostrzegawczości i skojarzeń podczas odgadywania tytułu bajek na podstawie kilku podanych haseł, rekwizytów, puzzli.
- Czerpanie radości z wspólnej zabawy z rówieśnikami, nabywanie umiejętności współpracy w zespole,
-Stworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci, rozwijanie wyobraźni, umiejętności koncentracji, zdolności aktorskich podczas wcielania się w postaci bajkowe.
- Uczenie bycia widzem.
- Doskonalenie umiejętności wczuwania się w rytm muzyki.
Metody pracy: słowno-wizualne - zagadki, przedstawienie teatralne wiersza pt: „ Kaczka dziwaczka” J. Brzechwy – w wykonaniu nauczycielek , oglądowa: puzzle, rekwizyty do bajek, czynna: oddzielanie diamentów od kaszy, grochu od fasoli
Pomoce: dekoracje sali, scenariusz przedstawienia teatralnego, rekwizyty do inscenizacji, pomoce do konkursów(, balony, bajkowe, rekwizyty, zagadki, , jabłka), sprzęt muzyczny, nagrody do konkursów, nagrania podkładu muzycznego- piosenek, do tańca, do bajki
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:
1. Powitanie przez prowadzącą wszystkich uczestników uroczystości i przedstawienie zaproszonych gości ( dyrekcje i p. z biblioteki). Krótka pogadanka o książkach skarbnicach wiedzy , bajek , baśni . wierszy opowiadań – przez panią z biblioteki.
2. Zaproszenie na przedstawienie pt: „ Kaczka dziwaczka” J. Brzechwy w wykonaniu nauczycielek.
3. Wspólna zabawa i zaproszenie do różnych bajkowych konkurencji
Taniec : „ Bugi- Bugi”
4.Zaproszenie do konkursów: „Skarb piratów”
„ Poszukiwanie diamentów”- do dwóch misek wsypujemy kaszę gryczaną z kolorowymi szkiełkami . Komu uda się odnaleźć więcej „ diamentów „ ten wygrywa.
4.Odgadywanie rymowanych zagadek :
1.Las, rzeczka, pagórek
Przez las idzie...(.CZERWONY KAPTUREK).
2.Jaka to dziewczynka
Ma roboty wiele,
A na wielkim balu
Gubi pantofelek. ( KOPCIUSZEK)
3.Siedmiu krasnoludków
W małym domku mieszka.
Kto im gotuje?
Czarnowłosa ...( ŚNIEŻKA )
4.Tylko cal wysokości miała ta dzieweczka
Dlatego też jaj imię brzmiało....( CALINECZKA )
5.Bardzo wiele przygód miała
Drewniana chłopczyna,
Zanim z ojcem się spotkała w..
Brzuszysku rekina. ( PINOKIO)
6.Każda królewna, a tym bardziej ona
Uważać winna na wrzeciona. ( ŚPIĄCA KRÓLEWNA)
5.Zabawa ruchowa „ Krasnoludek” z płyty CD- dzieci uważnie słuchają i odtwarzają ruchem treść słów piosenki.
Zabawy ruchowe
„Postaci z bajek”
Podskocz tyle razy, ile było krasnoludków w bajce o Królewnie Śnieżce
Wykonaj tyle przysiadów. Ile było wilków w baśni „Czerwony Kapturek”
Wykonaj tyle skłonów, ile było świnek w bajce „Trzy świnki”
Wykonaj tyle obrotów, ile było misiów w baśni „Złotowłosa i trzy misie”.
Co Czerwony Kapturek ma w koszyczku (dzieci odgadują za pomocą dotyku)
6. Zabawa „ Kopciuszek”- segregowanie do dwóch pojemników grochu i fasoli.
7. Bajkowe puzzle ( dwie drużyny)
Dzieci losują numer koperty z puzzlami .
Polecenie;
-Ułóżcie puzzle i podajcie tytuł bajki.
Zabawa : „Jedzie pociąg”
8. Zabawa z kuferkiem -wyliczanka :
„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie
ale coś w kuferku będzie.
Ja to coś odnajdę sam
zręczne palce przecież mam.
Raz, dwa, trzy
do kuferka idziesz ty!”
Dziecko, na którym zatrzymały się słowa wyliczanki podchodzi do kuferka, wybiera jeden przedmiot i odgaduje z jakiej bajki pochodzi ten rekwizyt.
Rekwizyty do zabawy: lusterko, jabłko, zegar, ziarnko grochu, , zapałki, pantofelek, rybka, pierniki lub ciasteczka, lampa,
9. Historyjka obrazkowa- „ Jaś i Małgosia”, „ Czerwony Kapturek”.
Konkurs:, Jaka to bajka? - Odpowiedz na pytania:
Czego dotknęła Śpiąca Królewna?
Kogo uwięziła Baba Jaga w chatce z piernika?
O której godzinie Kopciuszek musiał opuścić bal?
Ile krasnoludków mieszkało z Królewną Śnieżką?
Jak miał na imię drewniany pajac?
Co zjadła Królewna Śnieżka?
Co zgubił Kopciuszek, wybiegając z balu?
Kto uratował babcię i Czerwonego Kapturka?
Co się działo, gdy Pinokio kłamał
Na melodię "Różyczki" śpiewamy- Zabawy muzyczno – ruchowe
Stoi Królewna w złotej koronie, zaraz usiądzie z kimś z nas na tronie. Ty królewno dobrze wiesz, dobrze wiesz, dobrze wiesz, kogo kochasz tego bierz, tego bierz."
Zakończenie:
Zaliczone są wszystkie zadania!
Przystępujemy do odznaczania.
( każde dziecko otrzymuje odznakę)