Scenariusz zajęć tematycznych przeprowadzonych w dn.2XII.2003 r. przez mgr Teresę Duławską wychowawcę internatu w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Hrubieszowie
Temat: ,,Co by było gdyby ”
Cele:
- zapoznanie z tradycjami mikołajkowymi
- budzenie wyobraźni dziecka
- stworzenie wychowankom sposobów do wyrażania się i podzielenia się ze sobą na temat ,,niezwykłego spotkania z niecodziennym Mikołajem”
Formy pracy:
- grupowa
- indywidualna
Metody pracy:
- pogadanka
- pokaz
- gawęda
- zabawy twórcze: ekspresja plastyczna, ruchowa
Przebieg zajęć
1.Powitanie uczestników przez wychowawczynię.
Poinformowanie, że przybyli tu, by poznać tradycje mikołajkowe, wziąć udział w zabawach oraz w uczestniczyć w konkursie plastycznym.
2.Przedstawienie gawędy.
Dawniej mikołajki miały inny charakter niż dzisiaj. W wigilię tego święta,5 grudnia, gospodarze zachowywali post ,aby na nich nie napadały wilki. Składali ofiary z kur i baranów. Zwyczaj obdarowywania się prezentami przyszedł z zachodu Europy. Rodzice w wigilię tego święta podrzucali dzieciom prezenty. Dopiero w końcu XVIII w. św. Mikołaj ubrany w czerwony płaszcz, czerwoną czapę, w towarzystwie anioła i diabła odwiedzał domy i egzaminował dzieci.
3.Zabawa „ Wehikuł czasu”
Dzieci siadają w kręgu. Wychowawczyni objaśnia zasady zabawy. Dzieci zamykają oczy i wyobrażają sobie pojazd, który w marzeniach może ich zawieżć w przeszłość lub przyszłość. Tym razem wybierają się do przyszłości na spotkanie z Mikołajem. Jest to Mikołaj zobaczony w fantazji dziecka. Po chwili dzieci otwierają oczy i opowiadają o swoim Mikołaju.
4.Zabawa „Co by było gdyby” .
Wychowawczyni objaśnia zabawę. Zabawa polega na tym, że jedna osoba mówi ,,Co by było gdyby.,...” , a ktoś dopowiada Mikołaj przyszedł latem .
5.Zabawa ,,Mikołaj”
Dzieci naśladują ruchy wychowawczyni, która mówi i pokazuje.
Ma na sobie długi płaszcz,
Na głowie ma czerwoną czapkę,
Na nosie ma wielkie okulary,
Pod nosem ma wąsy
I długą, długą brodę,
A w ręku trzyma laskę.
6.Zabawy ,,Zaznacz kropki”, ,,Czym się różnią ?”
Wychowawczyni zawiesza ilustracje na tablicy .Dzieci chętne wykonują to ćwiczenie. Następnie pracują w grupkach.
7.Ogłoszenie konkursu plastycznego ,, Co by było gdyby.....?”.
Wychowawczyni nawiązuje do tematyki konkursu. Podaje techniki plastyczne, którymi będą się posługiwali wychowankowie. Są to: flamastry, pastele oraz technika mieszana- kredki świecowe i akwarela.
8.Praca twórcza dzieci
Wychowankowie wyrażają ekspresję plastyczną poprzez różnorodność zastosowanych technik plastycznych.
9.Omówienie prac, wystawka prac
Wychowankowie opowiadają o swoich pracach . Wychowawczyni dziękuje im za uczestnictwo w zajęciach. Omawia wspólnie z nimi prace. Nagradza ich drobnymi prezentami. Eksponują prace na tablicy .Sprzątają miejsca pracy.
10.Podsumowanie zajęć