Scenariusz zajęcia dla dzieci 5-6-letnich
Temat: „Telewizyjna prognoza pogody”- scenki dramowe.
Prowadząca: Katarzyna Jezusek
Cele ogólne: :
- poznanie wybranej formy teatralnej - dramy
- rozwijanie wyobraźni i kreatywności
- wypowiadanie się na temat utworu literackiego
- rozwijanie sprawności manualnej
Cele operacyjne:
- potrafi za pomocą mimiki i gestu przedstawić różne stany pogodowe,
- zna znaczenie słów związanych z pogodą
- potrafi wypowiedzieć się na temat wysłuchanego wiersza,
- estetycznie wykonuje pracę plastyczną
- potrafi współdziałać w grupie rówieśniczej
Metody:
słowne- słuchanie wiersza ,rozmowa, objaśnienia
czynne- zadań stawianych do wykonania, własnych doświadczeń dzieci
oglądowe- pokaz, obserwacja
aktywizujące- drama, zagadki pantomimiczne, improwizacja
Formy- praca z całą grupą, zespołowa, indywidualna
Pomoce: kartonowy model telewizora, kartki papieru, kredki , odtwarzacz CD
Przebieg:
1. Wysłuchanie wiersza pt. „Kasza marcowa” B. Lewandowskiej recytowanego przez nauczycielkę. Wyjaśnienie sensu przysłowia W marcu jak w garncu.
2. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat marcowej pogody.
3. Podzielenie grupy na dwa zespoły. Pierwszy przygotowuje scenki dramowe, natomiast drugi rysuje na karteczkach wybrane elementy marcowej pogody ( piktogramy): deszcz, słońce, wiatr itd.
4. „Telewizyjna prognoza pogody”- prezentacja prognozy pogody na miesiąc marzec przez każdą z drużyn. Wykorzystanie modelu telewizora i przygotowanych piktogramów.
5. „Marcowa aura”- zabawa ruchowa do muzyki. Odzwierciedlenie ruchem stanów pogodowych: burza, wiatr ,deszcz, ulewa itp.