SCENARIUSZ ZAJĘCIA
dla dzieci 4- letnich
Prowadząca ; Ilona Mach
Temat: „Wodne czary-mary”- poznawanie niektórych właściwości wody w czasie zabaw badawczych
Cele ogólne: : wdrażanie do prowadzenia obserwacji i wyciągania wniosków z doświadczeń i eksperymentów Stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających rozbudzeniu ciekawości otaczającym światem poprzez prowadzoną obserwację
Cele szczegółowe: Dziecko:
• stosuje zasady obowiązujące podczas prowadzenia doświadczeń;
• podejmuje próby przewidywania wyniku doświadczenia oraz wytłumaczenia go;
• przeprowadza doświadczenia zgodnie z instruktażem nauczyciela; czerpie radość z doświadczania i eksperymentowania;
• wykonuje polecenia nauczyciela.
• wymienia i nazywa przedmioty, które pływają i te, które toną,
• dowodzi poprzez własne działanie prawdziwość lub fałsz postawionego pytania badawczego
• odkrywa właściwości wody wykonując doświadczenia.
• Nalewa wodę do pojemników
• Wsypuje lub wkłada potrzebne przyprawy , rzeczy
• Doskonali logiczne myślenie
• sprawdza rozpuszczalność w wodzie niektórych substancji (cukier, sól, mąka)
• sprawdza co pływa a co tonie w wodzie
• doskonali spostrzegawczość
Metody:
- słowne- rozmowa ,objaśnienia, instrukcje
- czynne- zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń
- percepcyjne – obserwacji i pokazu
Formy:
- praca z całą grupą, zespołowa, indywidualna
Pomoce: naczynia do doświadczeń, woda, przedmioty – które pływają w wodzie i które toną; pieprz, sól, ziemniaki, cukier mąka ,kasza ,olej; łyżki z tworzywa sztucznego, wełna; cytryna, nagranie odgłosów wody, chusta animacyjna
Przebieg:
1. Powitanie w kręgu poprzez podawanie sobie podawanie kubka z wodą i wypowiadanie swojego imienia z podziałem na sylaby
2. Nasze dzisiejsze zajęcia będą wyjątkowe, ponieważ chciałabym Wam zaproponować, abyśmy stali się naukowcami, badaczami odkrywającymi niezwykłe rzeczy. Jak myślicie, co będziemy dzisiaj badać? – dzieci próbują odgadnąć temat zajęć. • Aby Wam ułatwić odgadnięcie tematu naszych dzisiejszych doświadczeń przygotowałam dla Was pewną zagadkę. Zamknijcie oczy i wsłuchajcie się w dźwięki, które za chwilę usłyszycie. Zastanówcie się, co łączy wszystkie te dźwięki. – słuchanie płyty z efektami dźwiękowymi kojarzącymi się z wodą np. padający deszcz, strumień górski, kąpiel pod prysznicem, kapiąca woda, szum morza; próba odszukania tego, co łączy te wszystkie dźwięki.
3.Sprawdź, co rozpuszcza się w wodzie, a co nie?” Dzieci wlewają do słoików odpowiednią ilość wody, zgodnie z oznakowaniem. Kolejno każde dziecko wsypuje do wody wybrany przez siebie produkt: sól, cukier, mąkę, kaszę manną lub olej. Mieszają wybrany produkt razem z wodą. Obserwują co się dzieje? Sprawdzają zachowanie produktów w kontakcie z wodą, wyciągają wnioski, formułują twierdzenia. Niektóre produkty rozpuszczają się w wodzie, a inne nie. Dlaczego? Cukier i sól to kryształy, które rozpuszczają się w wodzie, kasza manna to ciało stałe, które nie rozpuszcza się w wodzie, mąka to także drobinki ciała stałego
4. „Co pływa, a co tonie?”- praca z całą grupą Dzieci mają do dyspozycji wodę w misce.. Następnie umieszczają zgromadzone przedmioty w pojemnikach. Obserwują co się dzieje? Sprawdzają, który tonie, a który nie. Próbują uzasadnić dlaczego. Dlaczego? Przedmioty, które są lżejsze od wody pływają, pozostałe toną.
5. ,, MAGICZNY ZIEMNIAK” Każde dziecko samo przygotowuje roztwór soli w jednej z dwóch szklanek i umieszcza w niej plaster ziemniaka. Dzieci zauważyły, że w szklance z solą ziemniak pływa, a w samej wodzie tonie. Wnioski z doświadczenia – prawda czy fałsz. 1. W słonej wodzie ziemniak pływa? (prawda) 2. W wodzie bez soli ziemniak tonie? (prawda) WYJAŚNIENIE Ciecze – substancje płynne mają różny ciężar, mimo takiej samej objętości. Woda słona (morza i oceany) ma większy ciężar niż woda słodka (rzeki i jeziora). W słonej wodzie wszystko pływa lepiej.
6. Zabawa ruchowa, ,Balonik” z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
7.„Pomóż Kopciuszkowi oddzielić sól od pieprzu” Dzieci mając do dyspozycji przybory, produkty spożywcze (sól, pieprz) samodzielnie doświadczają. Wysypują na podkładkę tekturową trochę soli oraz pieprzu i mieszają. Łyżkę z tworzywa sztucznego mocno pocierają o wełnę, a następnie bardzo wolno zbliżają ją nad mieszaninę produktów sypkich. Obserwują co się dzieje? Czarne ziarna pieprzu podskoczą do łyżki
8„ Co kwasi a co słodzi?”Dzieci samodzielnie nabierają wodę do naczyń z miski . Wsypują na powierzchnię wody pieprz mielony. Następnie wyciskają kilka kropli soku z cytryny. Obserwują co się dzieje? Ziarenka pieprzu pod wpływem działania soku z cytryny oddalają się. Następnie dodają pół łyżeczki cukru i obserwują, że ziarenka pieprzu przybliżają się. Cytryna kwasi, kłóci i grymasi. Cukier słodzi i łagodzi.