X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 3191
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Cztery pory roku w kolorach, muzyce i mowie - scenariusz zajęcia z udziałem rodziców

5 -latki
Temat globalny: Co to jest pogoda?.
Temat zajęcia: „Cztery pory roku w kolorach, muzyce i mowie”.

Cele ogólne:
- utrwalenie charakterystycznych cech pór roku,
- umożliwienie dzieciom ekspresji, spostrzeżeń i przeżyć w różnych formach działalności
z zastosowaniem werbalnych i niewerbalnych środków wyrazu,
- rozwijanie twórczej inwencji muzycznej i plastycznej,
- zachęcanie rodziców do wspólnej zabawy,

Cele operacyjne :
Dziecko:
- uważnie wysłucha wiersza,
- zna nazwy pór roku,
- dziecko wykazuje dużą wiedzę na temat jesieni
- potrafi określić charakterystyczne cechy pór roku,
ustawi się w układzie rytmicznym 1 do 3,
- twórczo myśli i działa w różnych zabawach,
- chętnie odpowiada na pytania zadawane przez nauczycielkę,
- dziecko prawidłowo wykonuje czynności związane z określonym hasłem,

Metody pracy:
- słowne: rozmowa, żywe słowo;
- czynne: zadań stawianych dziecku, kierowania własną aktywnością dziecka;
- oglądowe: udostępnianie sztuki, obserwacji i pokazu;
Formy pracy:
- zbiorowa aktywność jednolita, zróżnicowana,
- indywidualna aktywność jednolita,

Środki i materiały dydaktyczne:
- rebus obrazkowy, emblematy
- chusta animacyjna,
sukienki w 4 kolorach dla pór roku, koszyk, koszyczki w czterech kolorach,
- tablice w czterech kolorach, instrumenty,
- obrazki– wiosna, lato, jesień, zima, kartoniki, na których pokazane są przedmioty lub rzeczy związane z określoną porą roku, ilustracje 4-pory roku,
- 4 czarne parasole, wesołe i smutne buzie na patyczkach,
- płyta CD (utwory „Cztery pory roku” Vivaldi, piosenka „Cztery piłki”, marsz), magnetofon,
- karty pracy,
- bibuła, materiały, nożyczki, klej, okleina, biały brystol,

Miejsce zajęcia: sala

Data: 31.10.2008r.

Przebieg:

1. Powitanie.
Ustawienie w kole. Zaśpiewanie piosenki „Na powitanie wszyscy razem...”

2. Rebus obrazkowy.
Dzieci i rodzice siedzą w półkolu, na dywanie, przed tablica magnetyczną. Wprowadzenie do tematu poprzez rozwiązanie rebusu obrazkowego:
„Cztery pory roku w kolorach, muzyce i mowie”.
Odczytanie globalne napisu, będącego rozwiązaniem rebusu.
3. Losowanie emblematów.
W nagrodę za rozwiązanie rebusu dzieci losują dla siebie i rodzica emblematy symbolizujące porę roku. Zapoznają się z symbolem i identyfikują do jakiej pory roku należy.
Wiosna - tulipany, motylki, bociany;
Lato - słoneczka, muszelki, lody;
Jesień - jeże, listki, grzybki;
Zima - gwiazdki, bałwanki, bombki;

4. Zabawa z chustą animacyjną.
Wszyscy trzymają chustę, wg kolorów emblematów i tańczą w koło przy muzyce („Cztery pory roku” Vivaldi), na kolejne przerwy:
- zamieniają się miejscami dzieci i rodzice, którzy trzymają kolor zielony - wiosna
- zamieniają się miejscami dzieci i rodzice, którzy trzymają kolor żółty - lato
- zamieniają się miejscami dzieci i rodzice, którzy trzymają kolor czerwony – jesień
- zamieniają się miejscami dzieci i rodzice, którzy trzymają kolor niebieski i biały – zima
Po skończonej zabawie kładą chustę na dywanie.

5. Inscenizacja wiersza A. Kuhn „Cztery pory roku”.
Wszyscy siadają wokół chusty w dwóch kołach. Rodzice na zewnątrz, dzieci wewnątrz. Dzieci opierają się plecami o rodziców. W tle słychać muzykę.
To jest zima w sukni białej
Sypie śniegiem na świat cały.
A malutkie te dziewczynki
To córeczki jej, śnieżynki
One tańczą i śpiewają
Ziemię puszkiem otulają.
Spłynęły lody rzeką, słoneczko wyżej świeci
Minęła zima, nadchodzi wiosna, cieszą się dzieci.
Jej sukienka – łąka zielona
A pomocnik to wesoły wiatr.
Zaraz czar się tu wielki dokona
Zbudzi ze snu tulipany i świat.
Słoneczko grzeje wciąż mocniej
Zaraz się lato rozpocznie.
Ma dla wszystkich złote plaże
Chłód jeziora, w lesie cień
Krótkie noce pod namiotem
I słoneczny długi dzień
A dla dzieci jakie ma atrakcje
Dla dzieci – słoneczne wakacje!
Już coraz dłuższe noce
Już dojrzewają owoce
Jesień maluje liście kolorowo
Na czerwono i pomarańczowo.
Słonko świeci gdy ona się śmieje
Kiedy płacze, to deszcz leje.

Podczas inscenizacji nauczycielka rozrzuca symbole pór roku: gwiazdki, słoneczka, tulipany, listki.

6. Rozmowa.
-Ile jest pór roku?
-Wymień cztery pory roku?
-W jakie kolory ubierają się pory roku?
Zadaniem dzieci i rodziców jest pozbieranie rozrzuconych symboli do koszyczków. Koszyczki wybierają zgodnie z kolorem swojej pory roku.

7. Parasol dla pani wiosny, jesieni, zimy i lata.
Wszyscy wybierają się na spacer maszerując w rytm muzyki. Na przerwę łączą się w pary według emblematów. Na następną przerwę łączą się według symboli, tworząc w ten sposób
4 kółeczka. Nauczycielka w środku każdego koła stawia parasol. Dzieci - jesień - przy pomocy rodziców przyklejają na parasol wycięte z papieru samoprzylepnego – liście. Dzieci – zima przyklejają śnieżynki, dzieci – wiosna przyklejają tulipany, dzieci lato przyklejają słoneczka.

8. Zabawa dydaktyczno – muzyczna „Cztery pory roku”
W czterech rogach sali wyznaczone są krainy – pory roku. Oglądanie obrazków przedstawiających czynności dzieci w danej porze roku, np.
- wiosna – zrywanie kwiatów, prace w ogrodzie...
- lato – kąpiel w morzu, zabawy na łące...
- jesień – spacer pod parasolami, grabienie liści...
- zima – lepienie kul, jazda na nartach...
Wspólny wybór napisów: wiosna, lato, jesień, zima i oznaczenie nimi krain.
Do każdej pory roku - krainy, dobrane są instrumenty, np. trójkąt, tamburyn, grzechotka, bębenek. Nauczycielka mówi tekst:
Wiosna, lato, jesień, zima krążą dookoła.
Zgadnij, jaka pora roku do zabawy woła.
Nauczycielka gra na instrumencie. Wszyscy słuchają, jaka pora roku gra i przybliżają się do jej krainy. Bawią się tak długo, jak długo będzie grał instrument. Po jego umilknięciu wracają na środek sali.

9. Zabawa „Naszyjnik dla pani jesieni, zimy, wiosny, lato”
Ustawienie się w czterech kołach według wzoru, który pokaże nauczycielka.
Dzieci i rodzice tworzą 4 „naszyjniki”.
1- bałwanek, gwiazdka, bombka, bałwanek ...
2- tulipan, bocian, motyl, tulipan ...
3- słoneczko, muszelka, lody, słoneczko ...
4- grzybek, listek, jeżyk, grzybek ...
Po ustawieniu się każde koło odwraca się tyłem do siebie, tak aby emblematy były widoczne na zewnątrz. Nauczycielka sprawdza poprawność wykonania zadania.
Nagrodzenie brawami każdej grupy oddzielnie.

10. Z jakiej to krainy?
Dzieci i rodzice siedzą w dwóch kołach (rodzice na zewnątrz, dzieci w środku). Wszyscy losują obrazki przedstawiające symbole pór roku. Po zapoznaniu się z obrazkiem, należy podejść do odpowiedniej krainy i umieścić ilustrację na tablicy.
Rodzice pomagają dzieciom przypiąć do tablicy.
Wszyscy wspólnie sprawdzają czy zadanie zostało poprawnie wykonane.
11. Zabawa dydaktyczna ,, Prawda – fałsz”.
Dzieci i rodzice siedzą w dwóch kołach (rodzice na zewnątrz, dzieci w środku). Rozróżnianie zdań prawdziwych i fałszywych. Każde dziecko otrzymuje buźkę: uśmiechniętą (prawda)
i smutną (fałsz), umieszczone na patyku. Nauczycielka mówi następujące zdania, a dzieci określają czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, pokazując odpowiednią buźkę.
Teraz jest wiosna.( prawda)
Wiosną jeździmy na sankach.( fałsz)
Latem lepimy bałwanka.( fałsz)
Tulipan to kwiat wiosny. ( prawda)
Jesienią sady się rumienią. ( prawda)
Kwiecień plecień , bo przeplata trochę zimy , trochę lata.( prawda)
Zimą kwitną kwiaty. ( fałsz)
Zimą zjeżdżamy na sankach. (prawda)

12. Zabawa ruchowa z piłką „Cztery pory roku”.
Ustawienie parami (rodzic i dziecko), w kole (rodzice od wewnątrz, dzieci na zewnątrz).
W środku leży piłka. Z magnetofonu słychać piosenkę pt. „Cztery piłki”. Zadaniem dzieci
i rodziców jest reakcja na słowa piosenki, zwracając uwagę na swoje emblematy. Gdy
w zwrotce słychać o zimie, wszyscy z emblematami zimowymi wchodzą do środka, tworzą jedno kółeczko i podczas refrenu podrzucają do siebie piłkę. Pozostali chodzą w kółeczko. Koniec refrenu – wracają na miejsce. Tak samo każda pora roku.

13. Karty pracy dla dzieci i praca dla rodziców.
Dzieci podchodzą do stoliczków, gdzie leżą obrazki z porami roku, wybierają zgodnie ze swoim emblematem i kolorują. Po skończeniu kolorowania wybierają odpowiednio ubraną postać i naklejają na swój obrazek.
Rodzice pozostają na dywanie, dzielą się na cztery grupy, wg emblematów, projektują
i wykonują suknie dla pór roku.
Wspólne oglądanie prac.

14. Podsumowanie zajęcia.
- Wysłuchanie piosenki „Pory roku”
- O czym dzisiaj rozmawialiśmy? (pory roku)
- Jakie mamy pory roku?
- Odczytajmy jeszcze raz rebus, będący tematem naszego zajęcia.

15. Zakończenie piosenką „Na pożegnanie wszyscy razem...”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.