"Pierwszy dzień wiosny "- Scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami dla dzieci 3-4 letnich.
Blok tematyczny: Pierwszy dzień wiosny
Temat dnia: Wiosenne kwiaty
Cele ogólne:
• rozbudzanie gotowości do samodzielnej obserwacji przyrody,
• rozpoznawanie cech charakterystycznych dla wiosny,
• uczenie się nawiązania kontaktu z innymi poprzez wspólną zabawę
Cele operacyjne:
dziecko:
• zna nazwę i charakterystyczne cechy aktualnej pory roku -wypowiada się na określony temat,
• rozumie znaczenie pojęć: mniej, więcej,
• rozwiązuje zagadki
• chętnie odpowiada na pytania zadawane przez nauczyciela,
• wykona kwiat według instrukcji nauczyciela
Środki dydaktyczne:
Zagadki przyrodnicze, plansze przedstawiające pory roku, kule styropianowe, szpolki, kolorowy papier , nożyczki, doniczka z ziemia, gałązka
Metody:
- słowne (rozmowa, zagadki, słuchanie wiersza, objaśnienia),
- oglądowe (pokaz ilustracji),
- czynne (zadań stawianych do wykonania),
Formy:
- praca z całą grupą,
- zespołowa,
- indywidualna.
Przebieg:
1. Piosenka „Już wesołe słońce świeci”
2. Zabawa integracyjna – powitanie. Dzieci stoją parami na obwodzie koła zwrócone twarzami do siebie, mówią wyliczankę i klaszczą w dłonie.
Witam - klaśnięcie w swoje dłonie
Łapki - obie dłonie uderzają w dłonie kolegi
Witam - klaśnięcie
Prawą - prawa dłoń uderza w prawą dłoń kolegi
Witam - klaśnięcie
Lewą – lewa dłoń uderza w lewą dłoń kolegi
Brawo – klaśnięcie
Brawo – obie dłonie uderzają w dłonie kolegi
Ruch jest zdrowy i dla ciała i dla głowy- naprzemienne uderzenia w dłonie kolegi i swoje dłonie.
3. Rozwiązanie zagadek
1. On pierwszy do nas z ciepłych krajów wrócił,
i nad polami piosenkę zanucił (skowronek)
2. Wiosną na drzewie się zieleni, ale opada na jesieni.(liść)
3. Powrócił do nas z dalekiej strony,
ma długie nogi i dziób czerwony.
Dzieci się śmiały, gdy go witały,
żabki płakały przez dzionek cały.(bocian)
4. Miła niespodzianka już kwitnie ...(sasanka)
5. Co buduje każdy ptak, by chować
pisklęta, a tylko kukułka,
o tym nie pamięta?(gniazdo)
6. Jaką porę roku mamy,
gdy za morzem są bociany? (zima)
Odczytanie hasła.
4. Ćwiczenia językowe
Wybór ze zgromadzonych wyrazów tych które pasują do słowa „Wiosna” i umieszczenie ich w koszyku wiosny na tablicy.
sanki, narty, krokus, sasanki, tulipan, bocian, bałwan, sople, skowronek,
5. Zabawa „ Pomieszane pory roku”
Nauczyciel układa przed dziećmi ilustracje przedstawiające pory roku. Dzieci nazywają je i układają we właściwej kolejności.
Zwrócenie uwagi na cykliczność występowania pór roku, podkreślenie, że bez względu na pogodę , pory roku występują zawsze w tej samej kolejności.
6. Różnicowanie zdań prawdziwych i fałszywych.
Krótka rozmowa z dziećmi w formie „prawda czy fałsz?” na temat aktualnej pory roku: Nauczyciel podaje pewne informacje, a dzieci podnoszą w górę zielony listek, jeśli informacja jest ich zdaniem prawdziwa, żółty listek jeśli fałszywa np.:
-Zimą jeździmy na sankach? (prawda)
- Coraz cieplej się ubieramy. (fałsz)
-Kolor zielony to kolor wiosny? (prawda)
- Wiosną dzień jest krótszy. ( fałsz)
-Wiosną jeździmy na sankach? (fałsz)
-Wiosną słonko mocno grzeje? (prawda)
-Zimą kwitną kwiaty? (fałsz)
-Przebiśnieg i krokus to pierwsze wiosenne kwiaty (prawda)
-Latem lepimy bałwana? (fałsz)
-Wiosną przylatują ptaki z ciepłych krajów? ( prawda)
7. Praca indywidualna ( pomoc rodzica)
Dzieci otrzymują materiały : kula styropianowa, kolorowy papier, szpilki, nożyczki, doniczka z ziemią, gałązka . Dzieci wykonują kwiat według instrukcji nauczyciela. Rodzic udzielają rad , służą pomocą.
12.Piosenka „ Kiedy wiosna przyszła do nas”- dzieci grają na instrumentach perkusyjnych.
15.Ewaluacja zajęć. – przypinanie płatków kwiatka. Płatki kolorowe – podobało się mi
Płatki białe – nie podobało się mi