X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 3190
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia z edukacji muzycznej w zintegrowanym systemie pracy

Grupa - dzieci 6 – letnie

1. Temat tygodniowego zintegrowanego ośrodka : CZAS JESIENI .
2. Termin realizacji – czwarty tydzień września .
3. Tematy dziennych zintegrowanych zajęć : poniedziałek – Jesienne obrazy . wtorek – Tajemnice liści . środa – Stragan Pani Jesieni . czwartek – Szukamy jesieni w lesie , sadzie i ogrodzie . piątek – Dary Pani Jesieni.
5. Kolejność realizowanego ośrodka dziennego w tygodniowym cyklu : poniedziałek – Jesienne obrazy.

6. Cele szczegółowe, operacyjne:
dydaktyczne wychowawcze

DZIECKO wie ( zna , rozumie) :
• że jesienią w przyrodzie pory roku niosą ze sobą zachodzą określone zmiany , zmiany w przyrodzie ,
• zna owoce i dary jesieni ,które rosną w sadzie i lesie , dostrzegamy piękno jesiennej POZNAWCZY EMOCJONALNY
• wie jak zaśpiewać piosenkę przyrody , charakterystyczny z podziałem na grupy , koloryt jesieni,
• zna wartości rytmiczne nut,
DZIECKO potrafi ( umie, wykona , stosuje ) przygotujemy wystawę owoców i darów jesieni zebra -
• określić zmiany jakie zachodzą nych w sadzie i lesie ,w przyrodzie jesienią ,
• wykonać pracę plastyczną przedstawiającą owoce ,
• zaśpiewać piosenkę z podziałem na role ,
• wykonać fragment akompaniamentu do piosenki „ Jarzębinowa piosenka ” na instrumentach perkusyjnych ,MOTYWACYJNO – DZIAŁANIOWY

7. Metody wspierania aktywności edukacyjnej dziecka :
a) informacyjna :
• wyjaśnienie zasad zabawy muzyczno – ruchowej ,
• omówienie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią , 2
• wyjaśnienie konieczności spożywania zdrowych owoców ,
• omówienie tematu i sposobu wykonania pracy plastycznej ,
b) analityczno – percepcyjna :
• poznanie słów i melodii piosenki pt : „ Jarzębinowa piosenka .”
c) problemowo - twórcza :
• układanie akompaniamentu do piosenki ,
• śpiew piosenki z podziałem na grupy ,
d) problemowo - odtwórcza :
• realizacja wzoru melodycznego na bębenku

8. Formy aktywności edukacyjnej dzieci :
a) aktywność indywidualna :
• swobodne wypowiedzi na temat owoców i darów jesieni rosnących w sadzie i w lesie ,
• układamy rozcięty obrazek ,
• realizacja wzoru melodycznego na bębenku ,
• , wykonanie fragmentu piosenki na instrumentach perkusyjnych ,
b) aktywność zbiorowa :
• nauka piosenki
• zabawy muzyczno – ruchowe ,
• przygotowanie wystawy owoców i darów jesieni zebranych w sadzie i lesie ,

9. Środki dydaktyczne inicjujące czynności uczenia się dzieci :
a) konwencjonalne : tekst wiersza „ Jesień chodzi po lesie ” , tekst i nuty piosenki pt : „ Jarzębinowa piosenka ”, kartki papieru i przybory niezbędne do wykonania pracy plastycznej ,
b) techniczne : magnetofon , kaseta z nagraniem piosenki ,
c) instrumenty muzyczne : bębenki ,

10. Kierunki kształcenia ( rodzaje edukacji ) realizowane w dniu pracy, tematyka :
Muzyczna
Kształcenie poczucia czasu trwania dźwięku na podstawie piosenki „ Jarzębinowa piosenka ”. Ćwiczenia muzyczno- ruchowe .
Przyrodnicza
Wyróżniamy dary jesieni na podstawie wiersza „ Jesień cho-dzi po lesie ”. Charakterystyczny koloryt jesieni .
Plastyczna
Owoce z sadu – wykonujemy pracę techniką dowolnie wybraną .

1. Wielokierunkowa aktywność dzieci w dniu pracy :

Muzyczna
• ćw. oddechowe
• nauka piosenki
„ Jarzębinowa piosenka ”.
• zabawy muzyczno – ruchowe uwrażliwiające na czas trwania dźwięku
• rytmiczne recytacje fragmentu tekstu piosenki
• śpiewanie piosenki z akompamentem .
• zabawa
„Korale jarzębiny”
• odtwarzanie struktur dźwiękowych
Przyrodnicza
uważne słuchanie wiersza „ Jesień chodzi po lesie ” czytanego przez nauczyciela
• wymieniamy dary jesieni o których jest mowa w wierszu
• swobodne wypowiedzi na temat wartości odżywczych owo- ców
• próba odpowiedzi na pytanie
„ co należy jeść , aby być zdrowym”
• składamy rozcięty obrazek
Plastyczna
• praca indywidualna : wykonujemy pracę przedstawiającą dowolny krajowy owoc
• sporządzenie wystawy wykonanych prac

2. Indywidualna praca dzieci :

Przyrodnicza
• swobodne wypowiedzi na temat owoców rosnących w
sadach , wartości odżywcze
• wymieniamy dary jesieni pochodzące z lasu
• układamy rozcięty obrazek przedstawiający określony owoc

Plastyczna
• wykonujemy pracę techniką dowolnie wybraną

3. Przygotowanie dzieci do aktywnego udziału w zajęciach w
następnym dniu pracy :
• zapoznanie z hasłem następnego dnia pracy : „ Tajemnice liści ”.
• przyniesienie na zajęcie kolorowych jesiennych liści .

4
14. Korelacja edukacji muzycznej z pozostałymi kierunkami kształcenia w tygodniowym zintegrowanym ośrodku pracy :

dzień tygodnia
kierunek edukacji
zadania edukacyjne
elementy umuzyczniające i umuzykalniające

Poniedziałek

przyrodnicza
• swobodne wypowiedzi na temat owoców rosnących w sadzie
• wdrażanie dzieci do uważnego głośnego słuchania czytania nauczyciela
• wymieniamy dary jesieni z lasu • tworzenie rytmicznych pytań i odpowiedzi na temat owoców
• umuzycznienie fragmentu wiersza
• zabawa muzyczno – ruchowa „ Korale jarzębiny”.
plastyczna
• wykonanie pracy przedstawiającej wybrany owoc krajowy
• pracę wykonujemy dowolną techniką • zabawa muzyczno- ruchowa przy piosence „Jabłko”.

ZAŁĄCZNIKI
A. Wiersz

JESIEŃ CHODZI PO LESIE

Jesienią , jesienią
lecą liście na ziemię ,
lecą jabłka czerwone ,
liście żółtozielone .
Jesienią , jesienią
lecą z drzewa na ziemię
wielkie twarde kasztany ,
w liściach leżą schowane .

Jesień chodzi po lesie ,
zbiera grzyby brązowe ,
wiatr koszyki jej niesie
i orzechy w nie chowa.
Jesień wchodzi w ogrody ,
zrywa gruszki jak dzwony ,
śliwki słodsze od miodu ,
owoc głogu czerwony .

Jesień tańczy wesoła ,
zbiera zioła na łące,
przy ognisku na polach
je kartofle gorące .
Jesień chodzi po lesie ,
babie lato rozwiesza ,
worek chrustu przyniesie
i przed zimą ucieka .


Anna Warecka




B. Elementy umuzyczniające i umuzykalniające
Przebieg zajęć z edukacji muzycznej :

Ranek :
• Ćwiczenia oddechowe : „ Lecą , lecą liście .”
Nauczycielka rozdaje dzieciom kolorowe liście przyniesione z jesiennego spaceru .
Dzieci układają liście na otwartej dłoni . Na sygnał nabierają powietrze i zdmuchują liść jednym długim strumieniem powietrza .
Ćwiczenie ma na celu wydłużenie fazy wydechowej , pogłębienie oddechu i wzmocnienie mięśni policzków .
• Ćwiczenia ortofoniczne : „Groźny wiatr ”.
Ćwiczenia mięśni narządów mowy na głosce „ sz”. Podczas naśladowania natężenia wiatru dzieci wykonują ruchy rąk - jako drzew targanych wiatrem .

Zajęcia przedpołudniowe :
1. Zapoznanie z tekstem i melodią piosenki „ Jarzębinowa piosenka ”.
• wyodrębnienie zwrotek i refrenu ,
• rytmiczna recytacja fragmentu tekstu piosenki ,
• próby śpiewania piosenki z podziałem na grupy , np. dziewczynki – zwrotki , a chłopcy refren .
2. Zabawa muzyczno – ruchowa uwrażliwiająca na czas trwania dźwięku

Jedziemy do sadu
Dzieci ustawione są w „ wózeczki ” po troje : dwa „ koniki ” i
„ gospodarz ” . „ Gospodarz ” trzyma „ koniki ” za wewnętrzne ręce wyciągnięte do tyłu . Na dany sygnał wózeczki ruszają . „ Koniki ” biegną ósemkami , a „ gospodarz ” idzie ćwierćnutami . Na sygnał -
„ koniki ” rozsuwają się , a „ gospodarz ” , nie puszczając rąk , przechodzi do przodu . W ten sposób następuje zmiana ról : ten , kto był „ konikiem ” jest „ gospodarzem ” i odwrotnie , tzn. jest dwóch
„ gospodarzy ” i jeden „ konik”. Zabawa zaczyna się od początku –
„ konik ” biegnie ósemkami , a „gospodarze ” idą ćwierćnutami .
W zabawie tej należy kilkakrotnie zmieniać role . ( E . Lipska ,
M . Przychodzińska 1991 , s . 125).

3 . Tworzenie rytmicznych pytań i odpowiedzi na temat owoców.
4. Odtwarzanie struktur dźwiękowych na bębenkach.
5. Śpiewanie piosenki z akompaniamentem .
Podczas I zwrotki dzieci maszerują po sali w różnych kierunkach
W czasie refrenu grają na kołatkach i trójkątach .
II zwrotka - dzieci tworzą wąż , który porusza się po sali . 7
W czasie refrenu dzieci klaszczą rytmicznie .

6. Umuzycznienie fragmentu wiersza „ Jesień chodzi po lesie”.
7. Zabawa muzyczno - ruchowa „ Korale jarzębiny .”

Zajęcia popołudniowe :
• Zabawa muzyczno - ruchowa przy piosence „ Jabłko”.
• Zabawa muzyczno - ruchowa „ Zbieramy owoce ”.

C. Korelacja edukacji muzycznej z pozostałymi kierunkami kształcenia
w tygodniowym zintegrowanym ośrodku pracy

• Tworzenie rytmicznych pytań i odpowiedzi na temat owoców .





Ja - ki lu - bisz o - woc ?

Bar - dzo lu - bię grusz - ki.

• Umuzycznienie fragmentu wiersza .


Je - sie - nią , je - sie - nią


le - cą li - ście na zie - mię .





8
• Zabawa muzyczno - ruchowa

Jabłko
Zabawa w szukanie jabłka . Dzieci siedzą lub stoją w zwartym kole , ręce chowają za plecami . W środku koła stoi wyznaczone do szukania jabłka dziecko . Przy akompaniamencie piosenki dzieci podają sobie za plecami jabłko , którego drogę śledzi dziecko obserwując ruchy dzieci . Na sygnał ruchy zatrzymują się , dziecko stojące w środku wskazuje , kto jego zdaniem trzyma za sobą jabłko . Jeśli odgadło , zmienia się miejscem z wymienionym kolegą , jeśli nie , pozostaje w środku koła i zabawa toczy się dalej . ( U. Smoczyńska – Nachtman 1978 , s.155)

• Zabawa muzyczno - ruchowa

Zbieramy owoce
Dzieci zbierają owoce w sadzie . Przy akompaniamencie w rytmie ósemek „ biegają pomiędzy drzewami ”.Podczas dźwięków w dolnym rejestrze „ zbierają owoce z trawy ”, kładąc je do fartuszków ; podczas dźwięków wysokich „ zrywają owoce z drzew ” , wyciągając ręce wysoko w górę . ( U . Smoczyńska – Nachtman 1978 , s . 16 )


• Zabawa muzyczno – ruchowa

Korale jarzębiny
Na podłodze leżą rozsypane korale jarzębiny lub zastępujące je w zabawie koraliki, kulki z papieru, kamyczki itp. Dzieci spacerując starają się je omijać, towarzyszy im akompaniament w rytmie ćwierćnut . Gdy pojawi się melodia piosenki , dzieci szybko zbierają leżące korale . (U . S moczyńska – Nachtman 1978 , s . 113 )

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.