Numer: 31810
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Sznurek Jurka" - słuchanie opowiadania. Wyjaśnienie znaczenia segregacji odpadów oraz zaznajomienie z symbolami umieszczonymi na pojemnikach do odpadów. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w Przedszkolu Nr 12
w Bielsku – Białej

Nazwisko prowadzącego: mgr Magdalena Mikosz
Data prowadzonych zajęć: 20 luty 2014r.
Grupa wiekowa: 6 – latki

Temat zajęcia: „Sznurek Jurka” – słuchanie opowiadania. Wyjaśnienie znaczenia segregacji odpadów oraz zaznajomienie z symbolami umieszczonymi na pojemnikach do odpadów.

Cel główny: budowanie dziecięcej wiedzy o świecie przyrodniczym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych (7),

Cele szczegółowe:
obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują, grzecznie zwraca się do innych (1/1),
przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (1/2),
uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach (3/3),
stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i przewiduje, co się może zdarzyć (4/3),
potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach (14/2).

Metody:
słowna – nawiązanie do tematu zajęć, opowiadanie, rozmowa,
oglądowa – prezentowanie „odpadów” i pojemników do segregacji,
czynne – pytania, zadania stawiane do wykonania – segregacja.

Forma pracy: indywidualna i z całą grupą.
Środki dydaktyczne: śmieci, pojemnika, naklejki i etykiety.


Przebieg zajęć
1. Powitanie – zabawa integracyjna „Witam was”.
Rytmiczne powitanie tekstem: Witam was, witam was, na zabawę nadszedł czas.
2. Słuchanie wiersza – „Sznurek Jurka”. Swobodna rozmowa nt. wiersza.
Tuż za szkołą, bardzo blisko,
Było miejsce na boisko.
Kiedyś tam wyrzucił Jurek
Poplątany stary sznurek,
A nazajutrz obok sznurka
Od banana spadła skórka,
Wyrzucona przez Karola.
Tam też wkrótce Jaś i Ola
Wyrzucili bez wahania
Swoje torby po śniadaniach,
Stos papierków po cukierkach
Wysypała tam Walerka.
Na papierki spadła ścierka,
Jakaś pusta bombonierka
I od lodów sto patyków,
Pustych kubków moc z plastiku,
Wyskubane słoneczniki,
Jeden kalosz, nauszniki,
Stare trampki, piłka z dziurą ,
Połamane wieczne pióro,
Kilka opon od rowerów
I ogromny stos papieru.
Oto tak, od sznurka Jurka,
Wnet urosła śmieci górka,
A z tej górki wielka góra
Której szczyt utonął w chmurach.
Nie ma miejsca na boisko,
Lecz śmietnisko mamy blisko.

3. Oglądanie ilustracji przedstawiających pojemniki do segregacji odpadów, próba wyjaśnienie znaczenia segregacji, zaznajomienie z symbolami umieszczonymi na pojemnikach do odpadów.
4. Zabawa „Celuj do kosza” – dzieci formują z gazety kule i celują do ułożonego na środku kosza, a potem kule z papieru wkładają do worka niebieskiego przeznaczonego na makulaturę.
5. „Segregujemy śmieci” – dzieci segregują śmieci do odpowiednich przygotowanych pojemników.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.