Konspekt zajęć w klasie II z zakresu edukacji matematycznej
Temat: „Matematyczne zmagania z zadaniem do rozwiązania” – utrwalenie tabliczki mnożenia w zakresie 50”.
Data: 22.04.2016r.
Prowadzący: mgr Paulina Nojszewska
Cele ogólne:
1. Utrwalenie tabliczki mnożenia w zakresie 50.
2. Doskonalenie umiejętności układania i rozwiązywania zadań tekstowych.
3. Doskonalenie techniki rachunku pamięciowego.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
1. Rozwiązuje działania matematyczne z zakresu tabliczki mnożenia.
2. Rozwiązuje zagadki matematyczne.
3. Układa liczby rosnąco.
4. Oblicza działania matematyczne wymagające operacji mnożenia.
5. Aktywnie uczestniczy w grze matematycznej.
6. Koloruje prawidłowe iloczyny na matematycznym ślimaczku.
7. Układa i rozwiązuje zadania tekstowe.
8. Gra w domino.
Metody:
1. Gra matematyczna.
2. Metoda działań praktycznych.
3. Praca z kartą pracy.
Formy:
1. Indywidualna
2. Zbiorowa
3. Grupowa
Pomoce dydaktyczne: sylaby zapisane na kartkach, karty do gry, karta pracy ze ślimaczkiem, ilustracje do zadań tekstowych, gra domino.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów.
2. Rozgrzewka matematyczna pt. „Mam na myśli liczbę”. Zadaniem uczniów jest wskazanie liczby o jakiej myśli nauczyciel np. „Mam na myśli liczbę. Jeżeli dodam do niej 2, to razem będę miała 5. O jakiej liczbie myślę?”.
3. Zadanie na dobry początek zajęć.
Zadanie
Oblicz działania. Wyniki ułóż rosnąco i odczytaj temat dzisiejszych zajęć.
3x0=... ZA, 2x2=...BA, 3x2=...WA, 4x2=...z, 5x2=...TAB, 6x3=...LICZ, 4x5=...KĄ, 5x5=...MNO, 5x8=...ŻE, 5x10=...NIA.
Hasło: Zabawa z tabliczką mnożenia.
4. Zabawa pt. „Matematyczna bitwa” – dzieci podzielone są na trzy lub cztero osobowe drużyny. Każdy otrzymuje zestaw kart z działaniami matematycznymi z zakresu mnożenia. Zadaniem dzieci jest położenie losowo wybranej karty. Każde z nich oblicza wyniki. Wszystkie karty zabiera osoba, która ma największy iloczyn. Wygrywa ten, kto pierwszy zbierze wszystkie karty.
5. Na tablicy nauczyciel umieszcza ilustracje na podstawie których należy ułożyć zadanie tekstowe wymagające operacji mnożenia. Prosi uczniów o przypomnienie z czego składa się zadanie tekstowe. Następnie układają zadanie, rozwiązują. Dzieci przepisują je do zeszytów.
6. Uczniowie wklejają ślimaczki matematyczne do zeszytów. Rozwiązują działania matematyczne i kolorują na nim odpowiednie iloczyny.
7. Zabawa pt. „Domino matematyczne” – dzieci otrzymują elementy domina. Obliczają działania matematyczne i dokładają kolejne elementy domina.
8. Zadanie pracy domowej.
Ułóż zadanie tekstowe do działań: 2x5=, 4x3=. Rozwiąż je i zilustruj.
9. Ewaluacja zajęć – każde z dzieci kończy na kartce zdanie: „Dziś udało mi się...”.