Scenariusz zajęć prowadzonych metodami aktywnymi
Grupa : maluszki
TEMAT: „Spotkanie z Królewną Śnieżką”
CEL OGÓLNY: Wzbudzenie zainteresowania światem bajek
CELE OPERACYJNE: dziecko:
• Wie, jak wygląda Królewna Śnieżka
• Potrafi rozpoznać postaci występujące w bajce – leśniczy, zła macocha, królewicz, krasnoludki
• Potrafi nazwać w. w. postaci
• Potrafi określić charakter postaci „zły”- „dobry”
• Ilustruje ruchem ciała opowieść „Krasnoludki”
• Potrafi zaśpiewać piosenkę „My jesteśmy krasnoludki”
METODY:
• Czynna
• Słowna
• Poglądowa
FORMY ORGANIZACYJNE: indywidualna i grupowa ujednolicona
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: nagranie CD „My jesteśmy krasnoludki”; okienka z ukrytymi postaciami bajek; sylweta Królewny Śnieżki, złej macochy, krasnoludka, leśniczego, królewicza; ilustrowana książka pt: „Królewna Śnieżka”; tamburyno.
PRZEBIEG:
1. Wprowadzenie do zajęcia – zabawa przy piosence „My jesteśmy krasnoludki”, wspólny śpiew oraz ruchowa ilustracja tekstu
2. Wybrane dziecko otwiera kolejne okienko w cyklu. Zapoznanie z ukrytą w nim sylwetą. Dzieci rozpoznają Królewnę Śnieżkę.
3. Słuchanie bajki pt: ”Królewna Śnieżka” czytanej przez nauczyciela połączone z oglądaniem ilustracji.
4. Zabawa „Kim Jestem?” odkrywanie kolejnych fragmentów ilustracji i rozpoznawanie postaci pojawiających się w bajce. Próby oceny charakteru postaci „dobra”- „zła”
5. Opowieść ruchowa „Krasnoludki”
• Krasnoludki budzą się , przeciągają, ziewają
• Zakładają buty, czapki i maszerują do pracy śpiewając „hej-ho, hej-ho do pracy by się szło”
• Krasnoludki ciężko pracują w kopalni, kopią łopatą, kują kilofem
• Krasnoludki biegną do domu, cieszą się ze spotkania ze Śnieżką – radośnie podskakują
• Zjadają pyszny obiad, masują się po brzuszkach
6. Na Zakończenie zajęć dzieci śpiewają ponownie piosenkę „My jesteśmy krasnoludki”